نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

زیرساختِ زیرساختِ زیرساخت‌ها!تعداد بازدیدکنندگان 2641 بازدید نسخه چاپی

* عباس پورخصالیان- تحلیلگران و روزنامه‌نگاران فاوا باید به خود ببالند كه طی 10 سال اخیر، با استقامت صبورانه  خود  توانسته‌اند فاوا را در این گوشه از جهان به چنان  Driving Force یا  «نیروی پیشران»ی تبدیل كنند كه فاوا، با همه محافظه‌كاری‌های تدوین و تصویب و تأییدكنندگان برنامه پنجم توسعه، محور این برنامه شود.

البته فاوا، خود ذاتاً «نیروی پیشران» است. اما فاوا برای پیشرانی،  نیاز به جاده‌صاف‌كن‌ها و راه‌هایی هموار دارد تا پیشرفت كند. تحلیلگران و روزنامه‌نگاران فاوا، جاده‌صاف‌كن‌های جبهه فاوا هستند و نشریه‌هایی چون دنیای كامپیوتر و ارتباطات، یكی از این راه‌هاست.

حال چون جاده‌ها و راه‌ها، زیرساخت‌های اقتصادی و اجتماعی كشورند، نشریات فاوا هم  زیرساخت فاوا و اقتصاد فاوا به شمار می‌آیند؛ اما فاوا، در این عصر، زیرساخت همه زیرساخت‌های جهان نوین است، پس نشریه‌ای كه زیرساخت فاوا و اقتصاد فاواست «زیرساختِ زیرساختِ زیرساخت‌ها»، یعنی زیرساخت به توان 3 است.

از این منظر باید به تلاش 10 ساله شما عزیزان نگریست. من این «زیرساختِ زیرساختِ زیرساخت‌ها» را ارج می‌نهم؛ با وجودی كه می‌دانم، برای بعضی‌ها، مجلات، مشتی كاغذ رنگی‌اند، همین و بس! اما برای من، نشریه 10 ساله شما، مصداق  «زیرساختِ زیرساختِ زیرساخت‌ها» است و شما همكاران ارجمند، معماران و سازندگان دلسوز آن هستید.

بگذارید در اینجا، ویژگی‌های مهم فاوا را به عنوان «نیروی پیشران» برشمارم، تا به قطره‌ای از دریای محتوای یك نشریه فاوا اشاره‌ای كرده باشم.  فاوا، همچون «نیروی پیشران»، «توانمندساز» است، پس فاوا (و نشریه فاوا) چیزهای بسیاری را می‌سازد، از آن جمله: فاوا، آسان‌ساز، جهان‌ساز، آگاهی‌ساز، ر‌هایی‌ساز، واژه‌ساز، خبرساز، تصویرساز، روندساز، تصمیم‌ساز و فرصت‌ساز است.

توانمندساز است، زیرا آگاهی‌ساز است (توانا بود هركه دانا بود).

آسان‌ساز (facilitator) است زیرا زندگی را آسان و بسیاری از معضلات جهان را حل می‌كند.
 جهان‌ساز است، زیرا جهانی مجازی را بر جهان فیزیكی افزوده و جهان فیزیكی را به میلیون‌ها «جهان كوچك» (Small Worlds) بدل ساخته است.
 
ر‌هایی‌ساز است، زیرا انسان را از جهل، غفلت، انزوا و فقر می‌رهاند. واژه‌ساز است، زیرا انبوهی از اصطلاحات نو را به زبان‌های بومی وارد كرده است؛ مثل پیامك، همراه، اینترنت، تلفنبانك، گوگل، ویكی، وب، پلیس سایبری، دوركاری، شبكه‌های اجتماعی، دهكده جهانی، روستای الكترونیكی و هزاران واژه دیگر ...
 
خبرساز است، می‌گویید نه؟ فهرست اخبار فاوا مربوط به یك روز را تهیه  كنید! ملاحظه خواهید كرد كه فاوا، خبرسازترین است. تصویر و تصورساز است، زیرا نوشتار و گفتار و ذهن و زبان ما را پر از تصویر كرده است.

روندساز  (trend maker) است  زیرا زمین و زمان را به هم می‌دوزد.
تصمیم‌ساز است زیرا همه را وادار به اتخاز تصمیم و اقدام می‌كند و فرصت‌ساز است، زیرا هیچ جامعه و عصری به اندازه جامعه اطلاعات و عصر اطلاعات، با فراوانی فرصت‌های متنوع روبرو نبوده است.
كوتاه سخن: من این پیگیری شما، تحلیلگران و روزنامه‌نگاران فاوا را كه پیشتازان عرصه اجتماعی هستید، تبریك می‌گویم و امیدوارم شاهد استمرار فعالیتتان در افق چشم‌انداز 20 ساله و فراتر از آن باشم.

*كارشناس، روزنامه نگار و تحلیلگر مخابرات