نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

سامسونگ تصاویر دوبعدی را به سه‌بعدی تبدیل می‌كندتعداد بازدیدکنندگان 4604 بازدید نسخه چاپی

شركت سامسونگ به‌عنوان معرف و مبدع فناوری تولید تلویزیون‌های سه‌بعدی، سری جدید محصولات خود را در سه سری وارد بازار ایران كرده است.

به گزارش رسیده از سامسونگ، اگرچه برندهای دیگر نیز پس از سامسونگ محصولات خود را در این رده معرفی كردند، اما وجود یك نكته محصولات سامسونگ را از سایر برندها متمایز كرده است. این قابلیت كه از آن به‌‌عنوان تبدیل تصاویر دوبعدی به سه‌بعدی یاد می‌شود، زمانی بیشتر خودنمایی می‌كند كه بدانیم محتوی تصاویر سه‌بعدی در حال حاضر در محدودیت به‌سر برده و در دسترس همگان قرار نمی‌گیرد.

این در حالی است كه حتی تهیه یكی از فیلم‌های سه‌بعدی فیلم‌برداری شده كه تعداد آنها از انگشتان دست هم فراتر نمی‌رود، هزینه‌ای گزاف حداقل برای كاربران در بر خواهد داشت.
به‌نظر می‌رسد در شرایط كنونی، خرید تلویزیون‌های سه‌بعدی كه تنها قابلیت پردازش و نمایش تصاویر سه‌بعدی دارند، چه از نظر هزینه صرف شده و چه از نظر بهره‌گیری از قابلیت نمایش تصاویر سه‌بعدی، مقرون به صرفه نیست.

پس به‌نظر می‌رسد قابلیت تبدیل تصاویر دوبعدی و معمولی به تصاویر سه‌بعدی در شرایط كنونی و حتی در آینده‌ای نزدیك نیز توجیه منطقی دارد. این شركت با ورود نسل جدید محصولات خود به بازارهای داخلی كه قابلیت نمایش تصاویر دوبعدی به‌صورت سه‌بعدی را داراست، بدون‌شك و با توجه قابلیت‌های فنی ‌به‌كار گرفته شده در آنها در بعد سوم ایران حرف نخست را خواهد زد.

برای اینكه خریداران این تلویزیون‌ها مایوس نمانده و جز انتظار برای ساخته‌شدن فیلم‌های بلو-ری قابلیتی بالقوه را به بالفعل تبدیل كنند، سامسونگ برای اولین‌بار در سطح بین‌المللی، مفهومی جدید به نام تبدیل تصاویر دو‌بعدی به سه‌بعدی را مطرح كرد كه با كمك آن می‌توان تصاویر دو بعدی معمولی را تا حد قابل توجهی به صورت سه‌بعدی نمایش داد كه نتیجه آن امكان نمایش قشر وسیعی از فیلم‌ها، بازی‌های فعلی و تصاویر دلخواه بیننده به صورت سه‌بعدی است.

اما روش تبدیل تصاویر دو‌بعدی به سه‌بعدی كه سامسونگ برای تبدیل تصاویر پیچیده‌تر و تبدیل آن به تصاویر با عمق، در سری جدید محصولات هیجان‌انگیز خود به ‌كار بسته است، به Depth Image Base Rendering (DIBR) موسوم بوده كه از تصاویر كمكی برای تعیین مقدار انحراف پیكسل‌ها استفاده می‌كند.