نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

شاخص‌های جهانی، رقابت جهانیتعداد بازدیدکنندگان 3120 بازدید نسخه چاپی

فناوری اطلاعات و ارتباطات را در دنیای امروز عامل و موتور محركه پیشرفت كشورها می‌دانند، اما میزان بهره‌گیری و پیشرفت از همین فناوری‌های نوین چگونه معین می‌شود؟

به عبارت دیگر آیا روش‌ها و معیارهایی برای سنجیدن میزان نفوذ این فناوری‌ها و جایگاه آنها در حوزه‌های مختلف علمی و صنعتی و از همه مهم‌تر، در سطح تصمیم‌گیری‌های مدیریتی وجود دارد؟

پاسخ البته مثبت است. شاخص‌های متنوع رشد و توسعه ICT در هر كشور، در حقیقت چنین وظیفه‌ای را بر عهده دارند. این شاخص‌ها با مطالعه و تحقیق میدانی و كسب آمار از كشورهای مختلف جهان تهیه و اعلام می شوند، از ضریب نفوذ اینترنت و تلفن همراه گرفته تا شاخص آمادگی الكترونیكی و ... با تهیه و مقایسه این اعداد، جدول رده‌بندی تهیه می‌گردد كه نهایتا وضعیت هر كشور را در یك شاخص معین و در میان فهرستی از كشورها در كل جهان مشخص می كند، مدیران و تصمیم‌گیرانش را نیز به سمت وضعیت بهتر رهنمون می‌شود.

 به نظر می‌رسد در چند سال گذشته كشورما در این شاخص ها، موقعیت چندان مناسبی را كسب نكرده و در برخی موارد نیز جایگاه خود را فروكاسته است.

این نكته از دید كارشناسان و دست اندركاران و حتی برخی مدیران نیز پوشیده نیست. اخیرا یكی از اعضای ارشد دولت دهم، شاخص نرخ نفوذ اینترنت در كشور را علیرغم برخی ادعاهای موجود، معادل یازده درصد اعلام نمود و آن را شایسته كشورمان ندانست.

اما نكته‌ای كه در این یادداشت مود توجه نگارنده است، ارائه دیدگاه جدیدی در این زمینه است. همزمان با افزایش اظهار نظرها و گاه ابراز نگرانی‌ها از جایگاه كشورمان در این شاخص ها، همایشی در وزارت ارتباطات پیرامون همین موضوع برگزار شد و مدیر عامل محترم شركت فناوری اطلاعات ایران، سندیت و اعتبار این شاخص‌ها را زیر سوال برد و سخن از ترم جدیدی به میان آورد:«شاخص‌های ملی» از آنجا كه از فحوای كلام ایشان اینگونه بر می‌آید كه ما برای بررسی وضعیت خود و ترسیم راه آینده، چندان نیازمند شاخص‌های جهانی نیستیم و درگیری با این اعداد و ارقام، ما را دچار آفت كرده است و بهتر است شاخص‌های ملی خودمان را تدوین كنیم، در همان زمان طی یادداشتی در روزنامه فناوران اطلاعات به نقد این دیدگاه پرداختم و ضمن مقایسه این ترم با «اینترنت ملی» و «گوشی ملی» چند ایراد اولیه را بر آن وارد دانستم.

در اینجا قصد تكرار ندارم و فقط این نكته و پرسش را مورد تاكید قرار می دهم كه اگر قرار است در سطح منطقه و جهان، جایگاه مشخصی در ICT داشته باشیم (آنچه در سند چشم‌انداز كشورمان به صراحت آمده است) آیا بدون داشتن شاخص‌های مقایسه جهانی، اصولا قابل دستیابی است؟

***


دنیای كامپیوتر و ارتباطات در چند ماه گذشته تلاش كرده است كیفیت و كمیت ماهنامه نه تنها كاهش نیابد، بلكه در حد مقدورات و امكانات، رو به بهتر شدن باشد (و بازخورد نظرات خوانندگان و علاقه‌مندان ماهنامه نیز گویای توفیق دست اندركاران مجله در نزدیكی به این مقصود است) اما خوانندگان بهتر می‌دانند كه شرایط نسبتا دشوار اقتصادی و تورم حدود 2 سال است كه نتوانسته بر قیمت مجله تاثیر بگذارد، اما سرانجام افزایش سرسام‌آور هزینه‌های فنی و چاپ و كاغذ و ... باعث شد برای حفظ كیفیت ماهنامه، بخشی از هزینه‌ها را با افزایش بهای ماهنامه جبران كنیم.

هر چند این عدد نخواهد توانست مشكل هزینه‌ها را مرتفع نماید اما تلاش فراهم كرد با همیاری شركت‌ها در بخش بازرگانی، كیفیت انتشار ماهنامه را حتی به سمت شرایط بهتر پیش ببریم.

با این‌حال با اعلام قیمت جدید بخش مشتركین،و با ارائه تخفیف بیشتر به دانشجویان و دانشگاهیان، در حقیقت مبلغ پرداختی‌ این خوانندگان كاهش خواهد یافت و این امتیازی است برای دانشجویان گرامی كه بتوانند با اشتراك ماهنامه و بدون تاثیرپذیری از افزایش قیمت از آن استفاده كنند