نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

مهم‌ترین پیش زمینه‌های ایجاد رونق
در صنعت و بازار فاوا دركشورتعداد بازدیدکنندگان 2798 بازدید نسخه چاپی

در زمان قاجار وقتی ناصرالدین شاه به اروپا رفت و اتومبیل را دید خیلی خوشش آمد و زود یك عدد از آن را سفارش داد و با خود به ایران آورد ولی بعد متوجه شد كه جاده‌ای در ایران وجود ندارد كه این اتومبیل در آن حركت كند.

صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) نیز به مثابه همین اتفاق توسط مدیران فرنگ رفته عمل شد و پیشرفته‌ترین سخت‌افزارهای دنیا خریداری شد و به همراه نرم‌افزارهای قفل شكسته رایگان راهی كشور شد و نتیجه آن شد كه تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موجود با 10 درصد بهره‌وری در حال كار است و متاسفانه به محض آمدن یك تكنولوژی جدید مانند نمایشگر ال‌سی‌دی همگی نمایشگرهای سی‌آر‌تی به انبار رفته و ال‌سی‌دی‌ها روی میز می‌آید ولی كوچكترین فرقی در خروجی فرآیندها ایجاد نمی‌شود.

واقعیت آن است كه در فاوا مفاهیمی مثل سیستم و فرآیند به دست فراموشی سپرده شده است و بكارگیری هر سخت‌افزاری مساوی است با استفاده از فاوا. برای مثال گوشی‌های همراه دست مردم ایران از لحاظ توانمندی و پیشرفتگی چیزی كم ندارند ولی بكارگیری تمامی امكانات آن در حد یك آرزو برای مردم ایران باقی مانده است.

مهم‌ترین پیش زمینه هر فعالیتی در وحله اول هدف از بكارگیری آن فعالیت و در مرحله بعد تعریف دقیق و درستی از فرآیندهای آن فعالیت است كه می‌تواند علاوه بر هدایت جامعه در بكارگیری ابزارهای آن فعالیت جلوی كجی‌های آن را نیز بگیرد.

صنعت فاوا از آن جمله صنایعی بوده است كه ابزارهای آن زودتر از تعریف كاربری آن به بازار آمده است و جالب است بدانید قوانین جرائم رایانه‌ای پس از 20 سال از ورود صنعت فاوا به كشور تازه دارد تدوین می‌شود و قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم‌افزار نیز كه در سال 1379 مصوب شد بعد از گذشت 3 سال آئین نامه اجرائی آن تهیه و ابلاغ شد و هماكنون نیز جوابگوی نیازهای فعلی تولیدكنندگان نرم‌افزار نیست.

اعم پیش  زمینه‌های مورد نیاز برای ایجاد رونق در صنعت و بازار فاوا كشور را می‌توان به شرح ذیل لیست نمود:
• تامین و حفاظت زیرساخت ارتباطی جهت استفاده از بستر فاوا برای افراد جامعه بطوری كه هر فردی در هر مكانی با هر سطح دانش فاوا بتواند نیازهای جاری خود را رفع كند.
• راه‌اندازی و بكارگیری امضاء دیجیتالی جهت حفاظت افراد جامعه در مقابل سوء استفاده‌های احتمالی.
• تدوین سیستم جامع ثبت بصورت الكترونیكی بصورتی كه هر شخص، ملك، وسائل نقلیه، حساب بانكی دارای شماره منحصر بفرد باشد جهت شناسائی و پیگیری و اطمینان بخشی به جامعه، در حال حاضر فروش یك وسیله نقلیه و یا ملك به چندین نفر و كنترل مدارك شخصی افراد مانند شناسنامه، گواهینامه، كارت دانشجوئی، كارت بانكی و ...  كه علاوه بر سربار سنگین مالی امكان سوءاستفاده نیز دارد از جمله مشكلات موجود فعلی است.
• فرهنگ‌سازی در جامعه برای علاقه‌مند كردن افراد یك جامعه به استفاده از فاوا در انجام امور جاری، مواردی از قبیل تخفیف برای پرداخت الكترونیكی، حذف قبوض و ارسال پیامك و پست الكترونیكی جهت اطلاع از هزینه پرداخت خدمات شهری برای شهروندان و ...
• تدوین قوانین و آئین‌نامه‌های مورد نیاز قوه‌قضائیه و سروسامان دادن به وضعیت دادرسی با ایجاد شعب تخصصی در دادگاه‌ها، امروزه بیشتر پرونده‌های قضائی دارای اجزای فاوا نیز می‌باشند كه می‌توان پیامك و عكس‌های دیجیتالی را از بارزترین آنان نام برد.
• خروج دولت از حوزه تصدیگری و محدود شدن به نظارت و ساماندهی در بازار فاوا جهت ظرفیت‌سازی و ایجاد رقابت سالم برای بخش خصوصی كه بالطبع روند خروج نیروهای فاوا از كشور را معكوس می‌نماید.
• بومی كردن دانش فاوا در مراكز دانشگاهی كشور جهت كاربردی شدن تدریس دروس و حرفه‌ای‌تر شدن دانش آموختگان دانشگاه‌ها.
• ایجاد حاشیه منطقی حمایت‌های تعرفه‌ای برای تولیدكنندگان سخت‌افزار و نرم‌افزار در داخل كشور جهت اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی.
• رعایت حقوق مالكیت معنوی نرم‌افزارهای خارجی جهت ایجاد بستر مناسب تولید نرم‌افزار در داخل كشور و تسهیل شدن روند ورود به سازمان تجارت جهانی.

در پایان می‌توان از ظرفیت‌هایی كه فاوا می‌تواند در حوزه بهداشت، گردشگری، امنیت و ... ایجاد كند نام برد كه بكارگیری صحیح آن می‌تواند تحولی جدی در هركدام از حوزه‌ها بوجود آورد.