نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

مستقل برای بخش خصوصیتعداد بازدیدکنندگان 2631 بازدید نسخه چاپی

علیرضا صالحی*- ماهنامه دنیای كامپیوتر به ایستگاه صد رسید. كسب این موفقیت را به همكارانم در ماهنامه تبریك می‌گویم و نیك می‌دانم كه پایدار ماندن در شرایطی كه از یك سو شرایط اقتصادی در بخش خصوصی تعریف چندانی ندارد؛ و از دیگرسو نهاد مطبوعات با مشكلات متعددی روبرو است، چقدر كار دشواری است.

انتشار مطبوعه‌ای در بخش خصوصی و برای بخش خصوصی فناوری اطلاعات، در حالی كه از قسمت‌های پررونق اقتصاد یا صنعت محسوب نمی‌شود، كاری دشوار است. اما در همین دشواری نگارنده می‌خواهد بر تداوم استقلال و فعالیت صرف برای همین بخش تأكید كند.

متأسفانه در كشورمان و در حوزه آی‌تی نشریاتی كه تماماً توجه خود را معطوف بخش خصوصی كنند بسیار اندك شمارند. در واقع سایه و سیطره بخش دولتی آنقدر بزرگ و پررنگ است كه نمی‌توان به سادگی آن را كنار زد و از مطالبات بخش خصوصی سخن گفت.

هنوز هم نشریات ما گفت‌وگو با یك مقام دولتی را با رغبت  و آسانی روی جلد می‌آورند. حال آنكه در حوزه فعالان بخش خصوصی این مسئله با تردید‌‌ها و مصلحت‌سنجی‌های بسیاری روبروست كه بسیاری از آنها نیز زاییده تفكرات صاحبان مطبوعه است.

می‌خواهم آرزو كنم كه دنیای كامپیوتر و ارتباطات با جسارت بیشتری در این مقوله وارد شود و همانند چند شماره‌ای كه جلد خود را به گفت‌وگو با فعالان بخش خصوصی  اختصاص داد، دوباره و این بار مستمر آن رویه را تكرار كند.

اگر قرار باشد ما در نشریات خودمان هم نتوانیم آزادانه از بخش خصوصی سخن بگوییم  و آن را مطرح كنیم هر چند كه برچسب تبلیغاتی بودن را بر ما بزنند، پس انتظار داریم  كه چگونه حرف‌هایمان را به گوش دیگران برسانیم.

یكی از آفت‌هایی كه گریبان نشریات را گرفته  است، اتفاقاً همین پرهیز از انگ تبلیغاتی بودن است. حال آنكه نشریات متعدد دولتی درون سازمانی داریم كه اساساً برای تبلیغ سازمان یا نهاد خود نشر می‌شوند و هیچ‌گونه تعارضی هم ندارند؛ پس بخش خصوصی كه با هزینه خود اقدام به نشر مجله می‌نماید چرا باید نگران باشد كه بشنود فلان مطلب تبلیغی بوده یا فلان گفت‌وگو سفارشی؟

به نظرم ماهنامه دنیای كامپیوتر بعد از یكصد شماره انتشار، می‌تواند فارغ از چنین دیدگاه‌هایی، رسانه‌ای مستقل برای بخش خصوصی باشد.

* قائم مقام و سخنگوی كمیسیون افتا و از همكاران ماهنامه