نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

جشن صدمین شمارهتعداد بازدیدکنندگان 2788 بازدید نسخه چاپی

نوشین هژبرنژاد- اگر كمی به تاریخ ایران در هزارهای گذشته نظر كنیم به روشنی درمی‌یابیم كه ما مردمانی شاد بودیم كه به مناسبت‌های گوناگون جشن می‌گرفتیم، هم به بهانه شادی و پیوند بیشتر بین افراد، هم سپاس و ستایش از خداوندی كه نعمت‌های بی‌كرانش را نصیب ما نموده است.

اگر برای مناسبتی روز خاصی از ماه و سال را بهانه‌ای برای جشن و شادی قرار می‌دادیم برای یك هدف فرهنگی و رسانه‌ای كه در قالب مجله به چاپ می‌رسد بهانه‌ای بهتر از رسیدن به شماره صد نمی‌توان یافت. در حوزه عملكرد رسانه‌ای چاپ و نشر صد شماره از مجله‌ای علمی، موفقیت بزرگی است.

اگر امروز شاهد چنین موفقیتی هستیم، مدیون مدیریت درست و ارتباط مناسبی است كه در محیط این نشریه حاكم است و آزادی كه به نویسنده در انتخاب موضوع و تدوین آن می‌دهند و نویسندگان خود را محدود به خطوط قرمز از پیش تعیین شده نمی‌كنند در واقع با بینشی وسیع و احترام متقابل است كه می‌توان با فراق خاطر در كنار یكدیگر كار كرد و از عملكرد و نتایج آن لذت برد. من به عنوان كسی كه بخشی از مطالب این مجله را می‌نویسم نه تنها بسیار خوشحالم كه با این گروه كار می‌كنم بلكه در طول این زمان تجربیاتی بدست آوردم كه بسیار ارزنده است.

در این راستا معضلاتی بنیادی و زیر بنایی برای نویسندگان مطالب علمی وجود دارد. اولین و مهمترین آنها، سرعت پایین اینترنت است كه در تمامی مراحل از پیدا كردن مطلب، عكس و جست‌وجو در حواشی آن بطور واضح نمایان است و وقت زیادی صرف این مسئله می‌شود. جای بسی تاسف است كه در كشورهای دیگر حتی همسایگان ما چنین معضلی تا حد زیادی برطرف شده است.

دوم كپی كردن مطالب علمی است كه متاسفانه بعضی افراد از سر ناچاری بدون ارجاع به نویسنده و مجله، مطلب را عیناً كپی می‌كنند و بسیار ناراحت كننده است كه امروزه ما حق قانونی و انسانی همكاران خود را هم رعایت نمی‌كنیم.

مسئله‌ای كه شاید بیشتر نویسندگان مطالب علمی به آن توجه كنند این است كه آنچه در حوزه علم و فناوری دیده می‌شود سهم تولیدات و دستاوردهای علمی در ایران است كه به جرات می‌توان گفت بسیار كم است و با آنچه كه در توان ایرانیان است و باید باشد فاصله بسیار دارد.

به نقل از سایت ساینس متریكس ایران طی سی سال گذشته در تهیه مقالات علمی بالاترین رشد را در بین كشورهای دنیا داشته است. البته برای تعیین كیفیت مقالات ارائه شده در مجلات علمی معتبر دنیا پارامترهایی وجود دارد كه اندازه این پارامترها نشان دهنده رشد علمی در كشور مربوطه است. از مهمترین آنها تعداد ارجاعاتی است كه به مقالات علمی داده می‌شود البته ارجاعاتی كه از داخل همان كشور داده شود.

معمولاً در محاسبه رتبه مقاله، مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرد هر چه ارجاعات به مقالات از كشورهای دیگر بیشتر باشد آن مقاله از اهمیت علمی بالاتری در سطح دنیا برخوردار خواهد بود. ناگفته نماند كه با توجه به رشد زیاد  مقالات علمی ایرانی در مجلات معتبر دنیا ولی ارجاعات به آنها كم است به همین دلیل در سطوح علمی معتبر دنیا كمتر مطرح می‌شوند و این معضلی بزرگ است كه هوش و درایت ایرانی می‌تواند آن را بگونه‌ای حل كند كه مقالات ایرانی هم از لحاظ كمی و هم از لحاظ كیفی در دنیا مطرح شود و جایگاه ایرانی بودن خود را در جهان به اثبات برساند.