نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

و اینك Internet Explorer 9تعداد بازدیدکنندگان 3055 بازدید نسخه چاپی

مرورگر‌ها را پنجر‌های به دنیای اینترنت می‌دانند، هم‌زمان با پیدایش اینترنت انواع گوناگونی از مرورگر‌ها ابداع شده كه به مرور زمان عملكرد آنها بهبود یافته است. در این زمینه شركت‌های گوناگونی فعالیت و با یكدیگر رقابت می‌كنند.

شركت مایكرو سافت با عرضه نسخه بتا مرورگر خود عرصه جدیدی در این زمینه گشوده است. سرعت و استاندارد دو هدف مهم در طراحی مرورگر Internet Explorer 9 است.

شركت مایكروسافت اعلام كرده كاربران می‌تواند از طریق وب‌سایت ie.microsoft.com/testdrive این نرم‌افزار را دانلود كنند. این مرورگر دارای مكانیزم مدیریتی جهت جست‌وجو در وب‌سایت‌های گوناگون است و هر آنچه را كه در یك مرورگر وب مدرن می‌تواند وجود داشته باشد، در آن تعبیه شده است.

رابط‌های كاربری در این مرورگر مختصر و كوتاه است و دارای محیطی جذاب می‌باشد؛ البته آنچه هم‌اكنون در دست است نسخه كامل و استاندارد شده نیست و مراحل مختلفی را باید پشت سر گذارد تا اهداف اصلی شركت مایكروسافت كه سرعت و استاندارد است محقق گردد. 

اولین مسئله‌ای كه كاربر هنگام ورود به این نرم‌افزار با آن مواجه می‌شود سرعت بالای جست‌وجو همراه با استفاده از رابط‌های استاندارد و مناسب می‌باشد كه تا حد زیادی با استاندار طراحی و پیاده‌سازی نرم‌افزار‌ها مطابقت دارد.

در این نسخه استاندار‌هایی رعایت شده است كه در نسخه‌های دیگر آن وجود ندارد و این مسئله هنگامی بیشتر مورد توجه كاربر قرار می‌گیرد كه با نسخه‌های قبلی این مرورگر یا دیگر مرورگر‌های وب آشنا باشد؛ این خود نشانی از تحول و استانداردسازی نرم‌افزار‌های آینده است.

طبق آمار به دست آمده رقیب اصلی IE9 فاریر فاكس است زیرا ¼ كاربران از آن استفاده می‌كنند سرعت و انعطاف‌پذیری آن خوب است و دائماً بهینه می‌شود و قابلیت شخصی‌سازی دارد به عبارتی منبع آن باز است همچنین از لحاظ مطابقت با HTML5 در رده مناسبی است.

 


از طرفی مرورگر‌های گوگل كروم و اپرا هم از لحاظ معیار‌های جاوا اسكریپت مناسب شناخته شده‌اند. شركت مایكروسافت با اطلاع از چنین مواردی توانسته مرورگری تولید كند كه تمامی امتیازات ویژه مرورگر‌های دیگر را داشته باشد، مهم‌ترین این ویژگی‌ها در ذیل بررسی شده است:
سرعت
SunSpider معیار‌ اندازه‌گیری عملكرد مرورگر‌ها است این معیار بر اساس میلی‌ثانیه است و مقدار عددی این معیار هر چه كمتر باشد نشانه عملكرد بهتر مرورگر است. مقایس‌هایی كه در جدول زیر آمده است در یك PC با 2 مگابایت RAM و CPU با 2-GHz Athlon AMD 64 X2-based انجام شده است.
مرورگر‌های فعلی با CPU‌های چند هسته‌ای یا multicore كار می‌كنند هر یك از این هسته‌ها دارای عملكرد و وظیفه خاصی است و تمامی هسته‌ها به صورت موازی و هم‌زمان با هم وظایف خود را انجام می‌دهند. در ویندوز 7 هسته دوم CPU وظیفه كامپایل كردن جاوا اسكریپت را دارد و مایكروسافت در طراحی IE9 هسته دوم را برای كامپایل كردن جاوا اسكریپت مشخص نموده است. در مرورگر‌های دیگر عمل كمپایل كردن جاوا اسكریپت به صورت (JIT(Just-In-Time یا هم‌زمان انجام می‌شود.

پیروی از استاندارد
اینترنت اكسپلور 9 با استاندار‌های HTML5 به ویژه در صدا و تصویر سازگاری دارد. در واقع نمایش انواع تصاویر و فیلم‌ها به صورت مستقیم انجام می‌شود و نیازی به نمایش دهنده Adobe Flash  نیست. این مزیتی نسبت به فایر فاكس است. هدف مایكروسافت پشتیبانی از استاندار‌های MPEG4 , H.206 بوده و این مسئله در مورد نمایش فیلم‌های ویدیویی در اینترنت مانند پخش فیلم‌های سایت یوتیوپ قابل توجه است. متأسفانه این قابلیت IE9 در نسخه آزمایشی ارائه شده، لحاظ نگردیده ولی در طراحی آن وجود دارد. 

نمایش  SVG
در طراحی IE9 برای نمایش تصاویر از قابلیت SVG(Scalable Vector Graphics) استفاده شده است. SVG قابلیتی برای نمایش تصاویر دو بعدی و برنامه‌های گرافیكی XML در صفحات وب است. حجم فایل‌های SVG كم است و با برنامه‌های گوناگونی سازگاری دارد كیفیت تصاویر در آن با كوچك و بزرگ كردن تغییر نمی‌یابد

با این فرمت به راحتی روی تصویر، متن نوشته می‌شود كه قابل جست‌وجو نیز هست. این موارد باعث شده تا فرمت SVG نسبت به GIF و JPG برتر باشد و چون با استاندار‌های جاوا مطابقت دارد، در طراحی و پیاده‌سازی IE9  به كار گرفته شده است.

فرمت SVG باFlash  مقایسه می‌شود ولی مزیت SVG بهFlash در منبع باز آن است این مسئله دلیل دیگر استفاده IE9 از SVG است. فایل‌های SVG با پسوند svg.  ذخیره می‌شود.

پشتیبانی از CSS3
(Css(Cascading Style Sheets به الگوی آبشاری معروف است و روشی ساده برای ساختن صفحات وب و نمایش جلوه‌های تصویری مانند رنگ زمینه و متن، سایه، نوع قلم و‌ اندازه آن روی صفحات وب است. امروزه در طراحی صفحات وب به جای جدول (Table) از دیواره (DIV) استفاده می‌شود كه ساده‌تر از روش قبلی است.

در الگو‌های آبشاری مانند CSS3 روش طراحی صفحات وب و كاربرد تصاویر در آن طبق استاندارد‌های طراحی وب صورت می‌گیرد كه به میزان قابل توجهی دسترسی و كارایی این صفحات را بالا می‌برد. یكی از استاندارد‌های طراحی صفحات وب میزان و درجه آسان بودن دسترسی به اطلاعات است كه این الگو دارای چنین ویژگی است.

طراحان صفحات وب از زبان HTML برای كد نویسی استفاده می‌كنند كه به تنهایی كافی نیست به همین دلیل الگوی آبشاری CSS در این زمینه كاربرد فراوانی خواهد داشت. از آنجا كه IE9 از استاندارد‌ها و دستورات CSS پشتیبانی می‌كند طراحان صفحات وب با دارا بودن IE9 می‌توانند هم از HTML5 و هم از CSS3 استفاده كنند.

در این الگو طراحی و پیاده‌سازی جعبه‌هایی با گوشه‌های گرد به راحتی امكان‌پذیر است و چون طراحی این الگو به صورت برداری است با كوچك و بزرگ كردن سایز صفحه، تغییری در كیفیت آنها ایجاد نمی‌شود.

علاوه بر این موارد CSS امكانات دیگری را در دسترس كاربران قرار می‌دهد از قبیل قابلیت تغییر به شیوه‌های متفاوت برای رندر كردن صفحات مانند نمایش صفحه‌ای، چاپ، صدا با مرورگر‌های مبتنی بر گفتار، خط بریل مخصوص نابینایان و انواع تكنیك‌های لمسی كه در آن قابل استفاده است. فایل‌های آن با پسوند CSS شناخته می‌شود و برای اتصال به فایل‌های HTML تنها لازم است تگ <Link> در قسمت <head> اضافه شود.

یكی از اهداف طراحی IE9 بهره‌گیری سریع از سخت‌افزار كامپیوتر‌هاست زیرا باعث بهبود عملكرد وب‌سایت‌ها شده و سرعت زمان پاسخگویی وب‌سایت‌ها را بالا می‌برد. برنامه‌نویسان وب از این طریق می‌توانند كلاس جدیدی از برنامه‌های كاربردی استاندارد تحت وب ایجاد كنند كه تاكنون امكان آن را نداشته‌اند.

بهبود حركت تصاویر در سایت‌ها نشانی از بهبود سرعت و عملكرد در IE9 است حركت دادن تصاویر در وب‌سایت‌ها از نكات مهم در طراحی آنهاست. IE9  به گونه‌ای طراحی شده است كه می‌تواند صد‌ها تصویر را با سرعت بالا پشتیبانی كند و این خود به دلیل استفاده بهینه از سخت‌افزار است؛ این مسئله در رابطه با تصاویر بزرگ بیشتر مشخص می‌شود.

این مزیتی است كه در مرورگر‌های پیشین وجود نداشته است. در این مرورگر برای ساختن تصاویر متحرك از HTML ,CSS ,JavaScript استفاده می‌شود كه نمونه كد‌های آن به راحتی در دسترس است زمان بهینه برای نمایش تصاویر متحرك 60 فریم در ثانیه است.

در IE9 هسته‌ای صرفاً مخصوص سرعت بخشیدن به سخت‌افزار طراحی شده است.
 GPU (Graphics Processing Unit)  به منظور نمایش با كیفیت صفحات وب اعم از متن و گرافیك نیز در این مرورگر تعبیه شده است. از طرفی به منظور بهبود حركات تصاویر در این مرورگر می‌بایست CPU سریع‌تر و تخصصی‌تر باشد.

موتور جاوا اسكریپت در آن پیشرفته‌تر است و هسته آن دارای چندین پروسسور است و از دستورالعمل‌های پردازنده‌های پیشرفته استفاده می‌كند. همه این موارد باعث شده است كه این مرورگر به طور موازی و سریع‌تر عمل كند و در حین انجام عملیات CPU آزاد باشد.

در اینجا عملكرد سه مرورگر‌ها IE8 ,FireFox ,IE9 در نموداری مقایسه شده است. به منظور ایجاد حركت در تصاویر در صفحات وب عملكرد CPU ,GPU ,Updates در هر یك از این مرورگر‌ها به طور جداگانه مقایسه شده است.

در IE8 به طوری كه در نمودار هم مشخص است 50 درصد CPU را مشغول می‌كند. گرچه در طراحی بعضی مرورگر‌ها مانند IE8  انجام چنین فرآیندی تعبیه شده است ولی مدل برنامه‌نویسی آنها تك فرآیندی است و CPU نمی‌تواند به طور هم‌زمان و موازی كار كند. در این مرورگر هر 0.22 ثانیه تصاویر به‌روزرسانی می‌شود و نتیجه آن به‌روزرسانی 4.5 فریم در ثانیه یا fps 4.5 است همچنین پردازنده گرافیكی GPU در این مرورگر استفاده نمی‌شود. عكس 1


مرورگر فایر فاكس 3.6 از 50 درصد ظرفیت هسته CPU  استفاده می‌كند تا حركت تصاویر را به 60 فریم در ثانیه كه سرعت مطلوب است برساند. در این مرورگر هر حركت تقریباً 0.062 ثانیه زمان می‌برد كه این سرعت بسیار خوبی برای حركت تصاویر است و معادل 16.1 فریم در ثانیه می‌شود كه 1.4 سرعت مطلوب یعنی 60 فریم در ثانیه است؛ البته رسیدن به چنین سرعتی باعث شده تا حدودی از كیفیت تصاویر در این مرورگر كاسته شود. در مرورگر فایر فاكس از GPU استفاده نمی‌شود و به‌روزرسانی تصاویر در آن هر 0.06 ثانیه است. عكس 2

 

 

در شكل زیر چگونگی بارگذاری و اجرای یك صفحه در مرورگر IE9 نمایش داده شده است. آنچه در این شكل به وضوح مشخص است سریع‌تر شدن عملكرد سخت‌افزار و تغییرات ناشی از آن در صفحات وب می‌باشد.
در این مرورگر از GPU استفاده شده كه باعث می‌شود حركت تصاویر وب سرعت مناسب یعنی fps 60 را پیدا كند. نكته مهم این است كه IE9 تنها از 0.12 كل ظرفیت CPU و 0.15 كل ظرفیت GPU استفاده می‌كند و این كار به طور هم‌زمان انجام می‌گیرد به عبارتی نه تنها در یك زمان و به صورت موازی هم از CPU و هم از GPU استفاده می‌شود بلكه فقط بخشی از ظرفیت آنها درگیر خواهد بود و بقیه ظرفیت CPU و GPU كه 80 درصد باقی مانده می‌باشد، آزاد است تا برای موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد. این مرورگر برای كامپایل كردن جاوا اسكریپت از هسته‌های پردازنده‌های اضافی استفاده می‌كند.  عكس 3


Internet Explorer 9 سیستم‌های ویندوز ویستا با سرویس پك 2 را پشتیبانی نمی‌كند و روی آن نصب نمی‌شود. البته پشتیبانی از ورژن‌های MAC و Linux  فعلاً در برنامه این شركت نیست