نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

نارون سرخ با قلبی سبز

سونی‌اریكسون K970 در آزمایشگاه دیجیتال دنیای كامپیوتر و ارتباطاتتعداد بازدیدکنندگان 3105 بازدید نسخه چاپی

 


K970 یا الم (Elm) گوشی دیگری از سری قلب سبز (Green Heart) سونی‌ اریكسون است.

پیش از آنكه به معرفی گوشی K970 بپردازیم، می‌خواهیم كمی از سری GreenHeart سونی اریكسون بگوییم و این سری را بیشتر به شما معرفی نماییم. سری گرین‌هارت سونی اریكسون شامل ویژگی‌های زیر است:
1 - استفاده از پلاستیك بازیافت شده: سونی اریكسون در تولید گوشی‌های این سری از پلاستیك‌های بازیافت شده استفاده نموده است. پلاستیك‌های بازیافتی استفاده شده در گوشی‌های این سری از پلاستیك بطری‌های آب و CD بوده و حداقل پنجاه درصد پلاستیك مورد استفاده در گوشی را شامل می‌شوند. و البته هندز فری مدل MH300 كه در بسته‌بندی گوشی‌های سری گرین هارت قرار دارد، تماماً از این نوع پلاستیك ساخته شده است.

2 - استفاده از رنگ‌های پایه آب: سونی اریكسون در تولید محصولات این سری از رنگ‌های پایه آب به جای رنگ‌های رنگ‌های پایه حلال استفاده می‌كند. این امر خطر قرار گرفتن در معرض تركیبات آلی فرار (VOD) را برای كاربران كاهش می‌دهد. علاوه بر این با توجه به اینكه آب مورد استفاده در تولید این رنگ‌ها در محل تامین می‌شود، از حمل‌ونقل اضافی مواد شیمیایی جلوگیری شده و در نتیجه كاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و از جمله CO2 را موجب می‌شود.

3 - استفاده از راهنمای كاربران بصورت الكترونیكی: در گوشی‌های این سری دفترچه راهنمای كاغذی با راهنمای الكترونیكی كه در داخل گوشی بصورت از پیش بارگذاری شده قرار دارد، جایگزین شده است. بر اساس آمار ارائه شده از سوی سونی اریكسون در صورت استفاده از راهنمای الكترونیكی برای یك میلیون گوشی، می‌توان در مصرف 350 تن كاغذ كه برابر است با 13000 درخت و 7500 مترمكعب آب، صرفه‌جویی كرد.

4 - كاهش حجم بسته‌بندی: سونی اریكسون حجم بسته‌بندی برای گوشی‌های سری GreenHeart را كاهش داده است. با اینكار علاوه بر اینكه در مصرف كاغذ برا تولید جعبه‌ها صرفه‌جویی شده است، امكان حمل تعداد بیشتری گوشی با یك وسیله حمل‌ونقل فراهم گردیده است. بر اساس آمار ارائه شده از سوی این شركت، بسته‌های این سری در مقایسه با بسته‌های استاندارد موجود در بازار، بیش از 80 درصد در مصرف سوخت صرفه‌جویی كرده و كاهش گازهای آلاینده را موجب می‌شوند.

5 - شارژرهای سبز: شارژرهای سری GreenHeart مطابق با سطح 5 انرژی استار و با مصرف كمتر از 30 میلی‌وات در حالت آماده بكار (Standby) هستند. همچنین هشدار دهنده كشیدن شارژر از پریز برق كمك می‌كند تا همین میزان كم مصرف انرژی هم با خارج كردن دوشاخه از پریز به صفر برسد.

6 - كنترل مواد آلاینده محیط زیست: سونی اریكسون نه تنها برای محصولات سری گرین هارت بلكه برای كلیه گوشی‌های خود اقدام به كنترل و حذف مواد آلاینده محیط زیست نموده است.  این برنامه شمل حذف كامل PVC و بریلیوم (Beryllium) و كاهش 9/99 درصدی كلرید برومین و آنتی‌مونی در تولید محصولات این شركت است.

7 - برنامه‌های كاربردی سبز: سونی اریكسون بر روی گوشی‌های سری گرین هارت تعدادی برنامه كاربردی سبز بصورت از پیش بارگذاری شده قرار داده است. برخی از این برنامه‌ها عبارت است از Walkmate كه میزان كاهش تولید CO2 در صورت پیاده رفتن یك مسیر را در مقایسه با استفاده از خودرو نشان می‌دهد. Ecomate كه یك برنامه سرگرم كننده برای آموزش راهكارهای ساده‌ای در زندگی برای كاهش آلودگی محیط زیست است و Ecocalculator كه امكان محاسبه انتشار گاز CO2 را با توجه به سبك زندگی كاربر فراهم می‌آورد.

8 - بازیافت: سونی اریكسون برنامه‌ای را ترتیب داده است كه بر اساس آن می‌توان گوشی‌ها را پس از استفاده به این شركت برای بازیافت پس داد. با این كار در مصرف فلزات، مواد شیمیایی و پلاستیك صرفه‌جویی می‌شود و گوشی شما بار دیگر امكان استفاده مجدد می‌یابد.

بررسی مشخصات گوشی
اكنون كه با ویژگی‌های سری گرین هارت سونی اریكسون آشنا شدید بهتر است به ویژگی‌های گوشی الم (Elm) كه مانند دیگر گوشی‌های این سری نام یك درخت (نارون سرخ)  را بر خود دارد بپردازیم. بررسی K970 را با بررسی محتویات موجود در بسته‌بندی آن آغاز می‌كنیم.
محتویات موجود در بسته‌بندی گوشی
محتویات موجود در بسته‌بندی گوشی به شرح زیر بود:
1- شارژر GreenHeart
2- باتری
3- هندزفری
4- كارت گارانتی یك ساله
5 - كارت بیمه نوین (ویژه گوشی‌های گارانتی شده توسط شركت پارس كامتل)


در خصوص محتویات موجود در بسته‌بندی گوشی ذكر چند نكته ضروری است.  از نكات قابل ذكر در مورد این گوشی باید به نبود كابل اتصال به كامپیوتر در بسته‌بندی آن اشاره كرد.

دیگر اینكه نبود كارت حافظه و از آن مهمتر كابل اتصال به كامپیوتر را باید یك نقطه ضعف به حساب آورد. یكی از نكات دیگری كه باید به آن اشاره كرد عدم وجود لوح فشرده نرم‌افزار در بسته‌بندی گوشی بود.
البته با توجه به تعلق K970 به سری گرین هارت نبود لوح فشرده كاملاً قابل پیش‌بینی بود ولی  با توجه به عدم وجود كارت حافظه در بسته‌بندی گوشی امكان قرار دادن نرم‌افزارهای مورد نیاز گوشی بر روی كارت وجود ندارد و كاربر به ناچار می‌بایست برنامه‌های مورد نیاز خود را از اینترنت دانلود كند.

وجود كارت بیمه 12 ماهه به همراه گوشی (ارائه شده توسط شركت پارس كامتل) حركتی ابتكاری و درخور تحسین است كه امكان تامین خسارت تا سقف حداكثر 80 درصد ارزش گوشی را برای صدمات ناشی از آتش‌سوزی، انفجار، سقوط از بلندی، برخورد جسم خارجی، نفوذ مایعات و نوسانات جریان برق شامل می‌شود.

بررسی ظاهری
K970 یك گوشی با ظاهری ساده است. ابعاد 110  در 45 در 14 میلیمتری در كنار وزن 90 گرمی، آن را  یك گوشی ساده خوش‌دست می‌نمایاند.


پشت گوشی جایی كه دوربین 5 مگاپیكسلی در كنار یك فلاش LED،  قرار  گرفته است، بدنه با طراحی ارگونومیك حالتی قوس دار دارد. از نكات قابل ذكر در طراحی پشت گوشی باید به نبود محافظ لنز برای دوربین اشاره كرد. همچنین ورودی كارت حافظه گوشی هم زیر درپوش باتری قرار گرفته است كه دسترسی به آن را دشوار می‌سازد.

روی گوشی و در پایین صفحه نمایش آن كلید چهار جهته كنترل منوها، كلیدهای قطع  و برقراری تماس و كلیدهای پاك كردن، میانبر و گزینه‌های انتخاب منو و در پایین آنها صفحه كلید گوشی قرار گرفته است. این صفحه كلید ابعاد و طراحی متناسبی دارد و شما را در تایپ سریع و بدون اشتباه یاری می‌كند هرچند كه نبود حروف فارسی و وجود حروف عربی بر روی صفحه كلید را باید برای آن یك نقصان به حساب آورد.


علیرغم اینكه حروف فارسی بر روی صفحه كلید گوشی دیده نمی‌شود ولی اگر زبان فارسی را در منوی گوشی انتخاب كنید با فشردن چندباره كلید 8 پس از حرف «ك» حرف «گ» را می‌توانید تایپ كنید و این امر در مورد سایر حروف «چ» (كلید 6) و «پ» (كلید 2) و «ژ» (كلید 5) هم صادق است.

در پهلوی سمت چپ گوشی پورت شارژ و اتصال به كامپیوتر قرار گرفته است كه همان پورت قدیمی سونی اریكسون است و هیچ اثری از پورت استاندارد microUSB در آن دیده نمی‌شود. پهلوی سمت راست گوشی هم محل قرار گرفتن كلید كنترل دوربین در پایین  و نیز كلیدهای كنترل شدت صدا و زوم دوربین در بالا است.

از دیگر ویژگی‌های K970 باید به مقاوم بودن در مقابل رطوبت اشاره كرد. این ویژگی باعث می‌شود تا گوشی در شرایط وجود نم وخیسی و یا ریزش ملایم آب بر روی آن مقاوم باشد. البته باید اشاره كرد كه K970 به طور كامل ضدآب نیست.

بررسی حافظه داخلی و سیستم عامل
حافظه داخلی گوشی 280 مگابایت است كه قابلیت افزایش تا 8 گیگابایت دیگر از طریق كارت‌های حافظه microSD را دارا است.
سیستم عامل گوشی هم همان سیستم عامل آشنای سونی اریكسون و مبتنی بر جاوا است كه منوهای آن قدری بهبود یافته است و سرعت نسبتاً مناسبی در مرور منوهای آن مشاهده شد.
نكته مهم در خصوص رابط كاربری این گوشی پشتیبانی كامل آن از زبان فارسی هم در نامگذاری منوها و هم برای تایپ است. همچنین دفترچه راهنمای گوشی كه بصورت الكترونیكی بر روی آن قرار داده شده است، كاملاً به زبان فارسی است كه این را باید یك نقطه قوت برای الم دانست.


بررسی صفحه نمایش
صفحه نمایش K970 از نوع TFT LCD ضد خش، با قابلیت نمایش 256 هزار رنگ و  قطر 2/2 اینچی با رزولوشن 240 در 320 پیكسل است كه برای استفاده از دوربین و كارآیی‌های عادی گوشی مناسب است. روشنایی تصویر این صفحه نمایش در نور شدید و مستقیم هم خوب ارزیابی شد.این صفحه نمایش همچنین به سنسور اتوماتیك تنظیم نور هم مجهز است.

پخش فایل‌های  چندرسانه‌ای، ارتباطات و اتصال به اینترنت
كیفیت پخش فایل‌های موسیقی و ویدیویی K970 خوب ارزیابی شد ولی در هر حال نبود خروجی هدفون استاندارد 5/3 میلیمتری را باید نقصانی برای آن به حساب آورد.
 K970 با با پشتیبانی از استاندارد 802.11b/g  و نیز DLNA امكان اتصال آسان به شبكه‌های محلی بی‌سیم و سایر دستگاه‌های پشتیبانی كننده DLNA را فراهم می‌كند. مرورگر اینترنت گوشی هم Netfront نسخه 5/3 است كه قابلیت نمایش سایت‌های فلش را دارا است.

 این گوشی همچنین به گیرنده داخلی GPS با قابلیت A-GPS مجهز است. مانند دیگر گوشی‌های سونی اریكسون نرم‌افزار نقشه‌های گوگل بصورت از پیش بارگذاری شده بر روی K970 موجود است ولی نسخه نصب شده بر روی گوشی امكان مسیریابی را دارا نیست.


سونی اریكسون برای مسیریابی نرم‌افزار Wisepilot را برای K970 قرار داده است ولی با توجه به رایگان نبودن و از آن مهمتر عدم وجود نقشه‌های شهرهای ایران بر روی این نرم‌افزار، باید گفت كه Wisepilot برای ایران بلا استفاده خواهد بود. از دیگر نكات قابل ذكر برای K970 عدم وجود نرم‌افزار مرورگر /ویرایشگر پرونده‌های آفیس است كه برای یك گوشی هوشمند نقص كمی نیست.

K970 به دلیل تعلق به سری GreenHeart سونی اریكسون تعدادی نرم‌افزار آموزشی برای كمك به كاهش آلودگی محیط زیست در خود جای داده است. این نرم‌افزارها اطلاعاتی در خصوص میزان آلوده‌سازی سبك زندگی آنان و راهكارهایی برای كاهش این آلودگی‌ها ارائه می‌نماید.

ویژگی‌های تصویر برداری
همانگونه كه پیش از این نیز ذكر شد K970 به یك دوربین 5 مگاپیكسلی با فابلیت تشخیص چهره، تشخیص لبخند و نشانه‌گذاری مكانی به همراه فلاش LED مجهز است. كه كیفیت مناسبی در آزمون‌های ما از خود نشان داد.

نمونه‌های از تصاویر گرفته شده با گوشی را در همین صفحات مشاهده می‌كنید. فیلم‌برداری گوشی هم با سرعت 30 فریم بر ثانیه انجام می‌گیرد كه برای یك گوشی در رده متوسط قیمتی سرعت مناسبی است. (كلیه تصاویر گرفته شده با گوشی و نیز تصاویر تهیه شده از گوشی را می‌توانید از طریق وب‌سایت WWW.ITNA.IR مشاهده كنید)

كیفیت مكالمه
همانگونه كه انتظار داشتیم كیفیت مكالمه با K970 كاملا خوب بود و هیچ مشكل خاصی در برقراری ارتباط با آن مشاهده نشد.

ذكر این نكته در مورد K970 ضروری است كه این گوشی به سیستم كاهش نویز محیط و همچنین تطابق شدت صدا با توجه به صدای محیط مجهز است. این ویژگی به شما امكان می‌دهد در محیط‌های شلوغ بدون نیاز به بلند صحبت كردن صدای خود را بطور واضح با مخاطب خود برسانید.

به تازگی ویژگی كاهش نویز گوشی الم در مقایسه با بیست گوشی دیگر همتراز توسط آزمایشگاه معتبر تست فكتوری مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته است و این گوشی توانسته در بین 5 گوشی نخست از نظر كیفیت گفتار مخابره شده قرار گیرد.

نكات منفی
عدم وجود كابل اتصال به كامپیوتر و كارت حافظه در بسته‌بندی گوشی، عدم وجود محافظ لنز، قرار گرفتن ورودی كارت حافظه زیر درپوش باتری، عدم وجود پورت استاندارد microUSB، عدم وجود خروجی هدفون استاندارد 5/3 میلیمتری، عدم وجود ومرورگر/ویرایشگر پرونده‌های آفیس، عدم وجود قابلیت مسیریابی برای شهرهای ایران.


نكات مثبت
سازگاری با محیط زیست، وجود نرم‌افزارهای آموزشی برای كاهش آلودگی با محیط زیست بر روی گوشی، دوربین 5 مگاپیكسلی با قابلیت تشخیص چهره و لبخند، امكان اتصال به شبكه‌های محلی بی‌سیم، گیرنده داخلی GPS، نرم‌افزار نقشه‌های گوگل بصورت از پیش بارگذاری شده، كیفیت خوب پخش فایل‌های موسیقی و ویدیویی، سیستم كاهش نویز محیط، صفحه نمایش ضدخش، طراحی ارگونومیك، مقاومت در مقابل رطوبت.

رای
K970 یك گوشی برای دوستداران حفاظت از محیط زیست است. این گوشی علاوه بر استفاده از مواد بازیافت شده و با استفاده كمتر از تركیبات شیمیایی سمی دوستدار محیط زیست تلقی می‌شود. در كنار این ویژگی‌ها امكانات مناسبی از یك گوشی هوشمند امروزی با همراه ویژگی‌های ابتكاری چون كاهش دهنده نویز محیط را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. پس اگر به دنبال یك گوشی هوشمند با امكانات مناسب می‌گردید و به صحبت كردن در محیط‌های پر سر و صدا عادت دارید! الم می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

تصاویر: حمیدرضا علی‌پیشرو