نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

SH-B083L
درایو Blu-Ray سامسونگ

در آزمایشگاه دیجیتال دنیای كامپیوتر و ارتباطاتتعداد بازدیدکنندگان 2907 بازدید نسخه چاپی

با اجرایی شدن استاندارد Blu-Ray و پذیرفتن آن توسط شركت‌های تولیدكننده تجیزات كامپیوتری هر روز شاهد هستیم كه Deviceهای بیشتری در بازار با درایوهای نوری سازگار با این استاندارد به بازار عرضه می‌شود.

این موج هم اكنون به ایران هم رسیده است و هم دیسك‌های Blu-Ray و هم لپ‌تاپ‌های با درایو نوری Blu-Ray در بازار كشور ما موجود است. دلیل این همه اشتیاق به Blu-Ray ظرفیت این دیسك‌های نوری است كه حداقل 5 برابر ظرفیت دیسك‌های DVD و 70 برابر دیسك‌های CD است.

Blu-Ray انوع مختلف با ظرفیت‌های گوناگونی دارد كه شامل دیسك‌های تك‌لایه با ظرفیت 25 گیگابایت، دیسك‌های دو لایه با ظرفیت 50 گیگابایت و همچنین دیسك‌های 100 گیگابایتی است كه از تكنولوژی ساخت خاص خود بهره می‌برند.


حتی دیسك‌هایی در حال ورود به بازار هستند كه ظرفیت 200 گیگایتی دارند كه البته دیگر با ODDهای  Blu-Ray عادی قابل خواندن نیستند و به ODDهای خاص خود نیاز دارند.
با توجه به اینكه اندازه دیسك‌های Blu-Ray همانند CD و DVD می‌باشد درایوهای نوری Blu-Ray به گونه‌ای طراحی می‌شوند كه علاوه بر دیسك‌های Blu-Ray همچنان با دیسك‌های CD و DVD نیز سازگار باشند.

سامسونگ جزو اولین شركت‌هایی است كه درایو نوری  Blu-Ray مخصوص كامپیوترهای Desktop را هم به بازار ایران عرضه كرده است. جدیدترین درایو نوری عرضه شده توسط این شركت كه با استاندارد Blu-Ray هم سازگار است SH-B083L نام دارد كه در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.
پنل جلوی این درایو نوری به شكل شفاف و آیینه‌ای به همراه لوگوی Blu-Ray  منقوش روی آن طراحی شده است كه به كیس شما زیبایی دو چندانی می‌بخشد.

دكمه Eject این درایو در هنگامی این درایور فعال است با چراغ آبی رنگ پشت خود وضعیت كاری درایو را به شما نشان می‌دهد. به صورت كلی پنل جلویی این درایو بسیار زیبا طراحی شده است.
این درایو به گونه‌ای ساخته شده كه هم به صورت عمودی و هم افقی می‌تواند در كیس شما جای بگیرد.

این درایو برای ارتباط با مادربرد از پورت پرسرعت SATA بهره می‌برد كه با بالاترین سرعت ممكن بتواند اطلاعات را مبادله نماید. این پورت به SH-B083L امكان می‌دهد در هر ثانیه 1.5Gb داده را منتقل نماید. سامسونگ برای اینكه شما را از سردرگمی پیدا كردن كابل لازم برای این درایو راحت كند در پكیج آن یك كابل SATA هم عرضه نموده است.


SH-B083L از دو لنز و دو دیود لیزر برای خواندن و نوشتن روی دیسك‌ها برخوردار است كه این امر نسبت به درایوهای برخوردار از یك دیود اطمینان بیشتری را در هنگام استفاده از آن در اختیار شما می‌گذارد چراكه دیسك‌ها كمتر سوخته و اطلاعات سریع‌تر خوانده و نوشته می‌شود.

میزان حافظه بافر این درایو 2 مگابایت است كه این امر نیز عامل دیگری در سرعت بالای كار با این درایو است. این درایو امكان خواندن و نوشتن روی دیسك‌های CD و DVD را نیز دارا می‌باشد.
حداكثر سرعت مربوط به هر یك از دیسك‌های یاد شده در جدول مشخصات فنی قید شده است. علاوه بر این حداكثر سرعت خواندن دیسك‌های Blu-Ray در این مدل به 8X یا 36 مگابایت در ثانیه كه رقم قابل توجهی است می‌رسد.

در CD عرضه شده همراه این درایور نوری نرم‌افزارهای مفیدی برای رایت، پخش فیلم، چاپ لیبل و . . . عرضه شده كه در ادامه می‌توانید لیست آنها را مشاهده كنید.
• PowerDVD 8 (BD disc playback)

• PowerProducer 5 (DVD Authoring)
• MediaShow 4 (Media management)
• Power2GO 6 (data burning)
• InstantBurn 5 (packet writing)
• LabelPrint 2 (Label designs, LightScribe)
• BDAdvisor 2


ما مشخصات این درایو را در نرم‌افزار Drive info تست كردیم كه نتایج آن در عكس مربوطه آورده شده است.


به طور كلی امكانات این درایو از آن یك مدل ایده‌آل ساخته كه با كلیه فرمت‌های دیسك رایج در بازار سازگار بوده و سرعت كاركرد بالایی نیز دارد