نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

كرومیوم زیر ذره‌بینتعداد بازدیدکنندگان 3051 بازدید نسخه چاپی

گردآوری: فاطمه اللهیاری
پس از اعلام موجودیت گوگل كروم در سال گذشته ما نگران بودیم كه این سیستم عامل نت‌بوك محور، تا پایان سال 2010 امكان عرضه به بازار را نیابد. اما گوگل كد سیستم عامل كروم را به نحوی با ایجاد امكان بارگذاری از طریق وب سایت www.chromium.org به صورت منبع‌باز عرضه كرد. در شماره قبل نكاتی كلی در خصوص سیستم عامل جدید كروم به نظرتان رسید. در این شماره ما از این سیستم عامل جدید و كارایی‌های نوین آن، محك‌‌هایی به عمل آوردیم كه ماحصل آن را در زیر می‌توانید بخوانید.

نصب كروم
راه‌اندازی و اجرای كروم، نیازمند یك سیستم عامل قابل بوت از منبع است. به همین منظور ما ساختاری كه قابلیت اجرای آن را داشته باشد از وب سایت Dell بارگذاری كرده و بطور خاص در نوت بوك Dell Mini 10v خود به كار گرفتیم. نسخه‌های open-source مرورگر و سیستم عامل كروم از دو نسخه‌ای كه رسماً تحت عنوان كرومیوم (chromium) عرضه شده‌اند، متمایز می‌باشند. گوگل مایل است از تمامی محصولاتی كه توسط شركت‌های همكار آن عرضه می‌شود، به جای گوگل كروم تحت عنوان كرومیوم یاد كند.

آنلاین محوری
گوگل معتقد است كه آینده از آن كاربری‌‌های مرورگرمحور است و ساختن سیستم عاملی بر پایه تكنولوژی ابری را می‌توان برآیند چنین اعتقادی قلمداد كرد. سیستم عامل كرومیوم در هر حالت نیازمند اتصال به اینترنت جهت اجرای كاربری‌‌های خود می‌باشد. شما در هنگام روشن كردن سیستم خود به جز نوار ابزار ساعت و دو آیكون كوچك كه برای بررسی ارتباط با شبكه و وضعیت باتری روی صفحه وجود دارند، چیز دیگری مشاهده نخواهید كرد. 

در این حالت از دسترسی به محتویات كامپیوتر و مرور سیستم بایگانی محلی، خبری نیست و نوار ابزار كاربری‌‌های كروم نیز به چشم نمی‌خورند. این مرورگر در واقع یك رابط مخصوص و ساده است كه به جز كاربری‌‌های خاص خود نیاز به هیچ‌گونه خویشاوندی دیگری با كامپیوتر ندارد. فضای كاملاً متفاوت آن با لینوكس كلاسیك، مملو از كاربری‌‌های ساختگی و تنظیمات قابل تغییر است. ساختار قابل تنظیم كرومیوم در مجموع، پنج حیطه را در برمی‌گیرد: تنظیم ساعت منطقه جغرافیایی، سرعت و حساسیت موس نوت‌بوك، ایجاد tap و حركت صفحه به صورت افقی.

علی‌رغم وجود یك بخش جالب توجه و جذاب در مدیریت ویندوز، كرومیوم از هرگونه سبك سنتی مربوط به ویندوز كه به صورت تمام صفحه اجرا شود، عاری است. شما بطور هم‌زمان با دو نوع مدیریت ویندوز روبرو هستید: ویندوز‌های سیستم عامل كروم به اضافه انتخاب‌های پراكنده روی صفحه. به وسیله كلید‌های Alt-Tab می‌توانید صفحه پیش روی خود را بین این دو انتخاب جابجا نمایید و با خارج شدن صفحه موجود از سمت چپ، صفحه بعدی از سمت راست جایگزین آن می‌گردد.

این كاربری بسیار مفید، سبب می‌شود كه انتخاب مد نظر شما تمامی فضای صفحه پنجره‌‌ها را به خود اختصاص ندهد و نمایش آیكون‌‌ها نیز به مانند نت‌بوك به نظر برسد. تنها مشخصه دیگر رابط كاربری كه چیزی افزون بر امكانات پیشنهادی این مرورگر می‌باشد آیكون مربوط به كروم است كه در گوشه سمت چپ و بالای صفحه قرار دارد. با كلیك كردن روی این آیكون، مجموعه‌ای از استارت منو‌های وب‌محور در درون یك tab ارائه می‌شود كه با فهرستی از میانبر‌ها، به كاربری‌‌های استاندارد وب، مانند Gmail و دیگر سایت‌های متعلق به گوگل مانند YouTube و Google Books پیوند می‌یابد.

پشت صحنه كرومیوم
در واقع در پس سیستم عامل كروم یك شالوده لینوكس قرار دارد كه به منظور فراهم آوردن كوتاه‌ترین زمان راه‌اندازی سیستم دچار تغییر و تبدیل‌هایی شده است. برنامه كمكی lnit كه از مدت‌ها پیش مسئولیت راه‌اندازی سیستم‌های لینوكس را بر عهده داشت با آغاز سال جدید از دور خارج شده است. برنامه كمكی جایگزین كه Upstart نام دارد توسط Canonical برای استفاده در آخرین نسخه‌‌های Ubuntu Linux توسعه یافته است.

Upstart كه برنامه‌ای با مدت عمر طولانی است، علاوه بر لینوكس، قابلیت سازگاری با انواع ابزار‌ها و سخت‌افزار‌های جانبی (به خصوص ابزار‌های USB) را با كیفیت بهتر دارا می‌باشد.  مهم‌ترین امتیاز این برنامه را می‌توان در هم‌زمان‌سازی ناهم‌زمان‌‌ها دانست: Upstart از قابلیت اجرای موازی فرآیند‌های سیستم برخوردار است و فرآیند‌ها برای شروع به كار در كامپیوتر نیازمند اجرای همه جانبه و كامل خود نیستند. كرومیوم با كاستن از حجم زیاد دستورات و فرمان‌های زمان شروع به كار، آنها را به صورتی مشهود برای یك سخت‌افزار پیشرفته بهینه‌سازی می‌نماید. در این حالت برای مثال شما برای اسكن درایو فلاپی در زمان راه‌اندازی سیستم با مشكلی مواجه نخواهید شد.

زمان راه‌اندازی
گوگل در آخرین كنفرانس مطبوعاتی خود ادعا كرد كه با استفاده از سیستم عامل كروم زمان راه‌اندازی سیستم به 7 ثانیه كاهش می‌یابد و با توجه به عملكرد ساختار كرومیوم این ادعا به نظر اغراق‌آمیز نمی‌رسد. در آزمایش اولیه‌ مدت زمان راه‌اندازی كه با به كارگیری مرورگر كرومیوم روی نوت‌بوك Mini 10v صورت گرفت، این مدت زمان بدون احتساب فاصله زمانی تایپ دستی نام كاربری و رمز عبور در صفحه ورودی، 31 ثانیه زمان را در بر گرفت. ارزیابی زمان بین شروع بوت شدن تا بالا آمدن صفحه ورودی، بطور میانگین 15 ثانیه را نشان می‌دهد كه این میزان تنها 3 ثانیه بیشتر از زمان تخمین زده شده توسط مرورگر كروم است.

كارایی
عملكرد كاربری سیستم عامل كروم اساساً در مقابل سرعت مرورگر كرومیوم سر فرود می‌آورد كه در جای خود موضوع بهت برانگیزی است. در حقیقت اگر معیار ارزیابی خود را بر مبنای نسخه جاوا SunSpider بگذاریم، سرعت راه‌اندازی مرورگر كرومیوم سه برابر سریع‌تر از ویندوز XP می‌باشد. این مبنا در مورد مرورگر كرومیوم كه تحت سیستم عامل كرومیوم عمل می‌كند، بطور میانگین زمانی معادل ms2200 را نشان می‌دهد. انجام آزمایش مشابهی تحت ویندوز XP سرویس پك 2 كه به آخرین نسخه كروم مجهز است، بطور میانگین زمانی معادل ms3100 را به دست داد. با توجه به اینكه این روال فاقد گزینه‌‌های مربوط به خاموش و روشن كردن دستگاه بود، یك باتری با عمر دو ساعت را در اختیار ما قرار می‌داد كه در آخرین ساختار ارائه شده، این محدودیت از میان برداشته شد.

جمع‌بندی
در واقع می‌توان گفت شما به واسطه كرومیوم احساس بدی را كه در مدت زمان طولانی راه‌اندازی ویندوز تجربه می‌كردید به دست فراموشی می‌سپارید. اما آنچه كه هنوز در هاله‌ای از ابهام باقی مانده این است كه آیا سرانجام تلاش‌های گوگل برای سوق دادن دنیا به سمت استفاده گسترده از كاربری‌‌های وب‌محور به نتیجه خواهد رسید یا نه.
منبع: ماهنامه PC PRO