نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

موشواره‌ای كه بر روی سطوح شیشه‌ای كار می‌كند

آنلاین / 8 خرداد 1390


تعداد بازدیدکنندگان 1711 بازدید نسخه چاپی

دنیای كامپیوتر و ارتباطات- یك شركت تایوانی كه در زمینه تولید لوازم جانبی فعالیت می‌كند به تازگی موشواره‌ای ساخته است كه بر روی سطوح شیشه‌ای نیز كار می‌كند.

با پیشرفت فناوری و ورود موس‌های لیزری به بازار، میزهای كار به پد موس تبدیل شدند، اما همچنان محدودیت‌هایی در سطوح قابل استفاده وجود داشت.

برای مثال به دلیل خاصیت عبور اشعه‌ها از شیشه، بر روی سطوح شیشه‌ای و برخی از میزهای صیقل خورده موس‌های لیزری قابل استفاده نبود و یا كارایی پایینی داشتند.

شركت لاجیتك چندی پیش اعلام كرد كه حسگری جدید را تولید كرده است با نام "Darkfield" (میدان تاریك) كه بر روی سطوح شیشه‌ای دچار مشكل نمی‌شود.

میدان تاریكی از فناوری BlueTrack موجود در موس‌های جدید شركت مایكروسافت بسیار قدرتمندتر است. روش كار موس‌های لیزری تشخیص حركت به واسطه ناهمواری و بی‌نظمی سطح كار است.

به همین دلیل بر روی سطوحی صیقلی و صاف مثل شیشه و گرانیت، موس‌های استاندارد در تشخیص حركت دچار مشكل می‌شوند.

فناوری میدان تاریكی اولین بار توسط دانشمندان برای دیدن میكروارگانیسم‌های بسیار ریز با میكروسكوپ اختراع شد. لنزهای این فناوری تنها اشعه‌هایی كه با زاویه بازتابیده شده‌اند را ثبت می‌كند، تا محیط زیر لنز كاملا تاریك به نظر بیاید (نام این فناوری به دلیل این پدیده انتخاب شده است.

هنگامی كه ذرات بسیار ریز یا خراش‌های میكروسكوپی بر روی سطح وجود داشته باشد، اشعه‌ها به صورت زاویه‌دار به به طرف سنسور بازتایبیده می‌شوند و نقاط نورانی بسیار كوچكی بر روی میدان تاریك پدید می‌آید.

با ثبت تغییر مكان این نقاط نورانی موس جهت و سرعت حركت را تشخیص می‌دهد. فناوری میدان تاریك لاجیتك برای اولین بار با روی موس‌های Performance MX و Anywhere MX این شركت عرضه شده است.