نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

طراحی شده توسط اوركلاكرها، برای اوركلاكرها

بررسی مادربرد X58A-OC گیگابایتتعداد بازدیدکنندگان 2655 بازدید نسخه چاپی

پس از عرضه پر سر و صدای مادربرد‌های بر پایه چیپ‌ست جدید اینتل به بازار، شركت گیگابایت تصمیم گرفته است یك مادربرد خاص برای سوكت 1366 اینتل روانه بازار كند. شركت گیگابایت همواره تأكید خاصی بر روی قابلیت‌های اوركلاكینگ مادربرد‌های خود داشته است و همواره مادربرد‌‌هایی را طراحی كرده است كه بین اوركلاكر‌های حرفه‌ای به مدل‌های محبوبی تبدیل شده‌اند.

در راستای اهمیت دادن به اوركلاكرها، گیگابایت مادربردی را روانه بازار خواهد كرد كه از همان مراحل اولیه توسط اوركلاكر‌های حرفه‌ای طراحی شده است، یعنی مدل GA-X58A-OC. كسانی كه اخبار اوركلاكینگ را دنبال می‌كنند بدون شك با نام HiCookie آشنا هستند، اوركلاكری كه از بهترین‌های جهان به شمار می‌رود و اكنون به عنوان كارشناس اوركلاكینگ نزد گیگابایت نقشی كلیدی در طراحی مادربرد GA-X58A-OC داشته است.

به واسطه تجربیات ارزشمند HiCookie در اوركلاكینگ، شركت گیگابایت توانسته است فناوری‌های كاملاً جدید و انحصاری بسیاری را در این مادربرد قرار دهد، نظیر تنظیم كننده فركانس PWM، تعداد بالایی از كلید‌های اوركلاكینگ آنبرد، متصل كننده‌های توان SATA آنبرد برای استفاده از چند كارت گرافیكی و DualBIOS switcher.

اكثر این فناوری‌ها یا مواردی نظیر آنها را می‌توان به عنوان ایده در تالار‌های گفتگوی اوركلاكر‌های حرفه‌ای مشاهده كرد، كه اكثراً در بحث‌های مربوط به مادربرد اوركلاكینگ حرفه‌ای به آنها اشاره شده است. از نظر گیگابایت، بهترین مادربرد اوركلاكینگ را تنها خود اوركلاكر‌ها می‌توانند طراحی كنند، زیرا آنها بهتر از دیگران بر نیاز‌های اوركلاكر‌ها آگاه هستند.

به همین دلیل است كه علاوه بر فناوری‌های به اصطلاح «tweaking»، اجزای متفاوتی نیز برای GA-X58A-OC به كار رفته است، مثل چوك‌های POScaps و MPFC (Max Power Ferrite Core) كه به اوركلاكر‌ها اجازه می‌دهد با اطمینان و توان بالاتری مادربرد خود را اوركلاك كنند و ركورد‌های جهانی اوركلاكینگ را جابجا كنند.

مادربرد GA-X58A-OC بر پایه چیپ‌ست X58 اینتل (Tylersburg) طراحی شده است و از پردازنده‌های سوكت LGA 1366 پشتیبانی می‌كند، مثل پردازنده بسیار قدرتمند Core i7 990X Extreme اینتل. طبیعتاً مادربرد GA-X58A-OC از تمام ویژگی‌های پیكره‌بندی X58 نیز بهره‌مند است، مثل: پشتیبانی از DDR3 سه كاناله، پشتیبانی از پردازنده‌های 6 هسته‌ای و مقدار كافی پهنای باند PCIe 2.0 برای پشتیبانی از CrossFireX چهارطرفه و SLI سه‌طرفه.

شركت گیگابایت با توجه به بازخورد اوركلاكر‌ها و پیشنهادات و انتقادات آنها، مادربردی را طراحی كرده است كه علاوه بر داشتن تمام خصوصیات دلخواه برای یك مادربرد اوركلاكینگ، برخی از ویژگی‌های غیر ضروری برای اوركلاكینگ از آن حذف شده‌اند. نوع طراحی برد و مكان قرارگیری اجزای مختلف بر روی PCB نیز یكی دیگر از مواردی است كه گیگابایت توجه ویژه‌ای به آن كرده است.

در GA-X58A-OC سعی شده است فضای بیشتری بین قطعات حساس مادربرد مثل سوكت‌های PCIe قرار داده شود، تا عایق‌بندی مادربرد قوی‌تر باشد. این در حالی است كه افزایش فاصله، تأثیری بر نرخ انتقال داده نگذاشته است.

شركت گیگابایت برای مادربرد GA-X58A-OC پنج قابلیت اوركلاكینگ جدید طراحی كرده است كه عبارتند از: OC-VRM، OC-Touch، OC-PEG، OC-Cool و OC-DualBIOS. مادربرد GA-X58A-OC از یك VRM جدید بهره می‌برد كه OC-VRM نام دارد، كه خود از تركیبی از POScap‌های با رسانایی بالا، چوك‌های MPFC 50 آمپری و Driver MOSFETs است. این تركیبات توان بالاتر برای پردازنده و دمای پایین‌تر را تضمین می‌كنند.

در ضمن فناوری OC-VRM به كاربر اجازه می‌دهد تا در هر زمان بتواند با استفاده از یك كلید آنبرد سیستم خود را اوركلاك كند. به واسطه فناوری OC-Touch كاربر می‌تواند با استفاده از كلید‌های آنبرد نرخ پردازنده و حتی تنظیمات BCLK را تغییر دهد.

این تغییرات را می‌توان در هر لحظه انجام داد، بدون اینكه نیازی به راه‌اندازی مجدد سیستم باشد. فناوری OC-PEG دو متصل كننده توان SATA ارائه می‌كند تا در هنگام استفاده از چندین كارت گرافیكی (SLI یا CrossFireX) توان‌رسانی پایدار‌تر باشد. هر كدام از این متصل كنندگان توان را از یك فاز متفاوت دریافت می‌كنند، تا در هنگام اوركلاكینگ مشكلات توانی به وجود نیایند.

فناوری OC-Cool سیستم خنك كننده انحصاری و پیشرفته‌ای است كه به واسطه LED به اوركلاكر وضعیت دمای مادربرد را اطلاع می‌دهد. لوله‌های خنك كننده OC-Cool توزیع گرمای سیستم را بهبود می‌بخشند تا سیستم بهترین وضعیت خنك‌كنندگی برای اوركلاكینگ را داشته باشد. با استفاده از فناوری OC-DualBios كاربر می‌تواند از بین دو بایوس موجود (یكی برای كاركرد معمولی و دیگری برای اوركلاكینگ) یكی را انتخاب كند.

یكی دیگر از ویژگی‌های خاص این مادربرد ظاهر و رنگ‌آمیزی منحصر به فرد آن است. مادربرد GA-X58A-OC گیگابایت بهترین انتخاب برای اوركلاكر‌های حرفه‌ای به شمار می‌رود.