نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

440 به جای 240

حركت یك نسلی گرافیك‌های زوتاكتعداد بازدیدکنندگان 2736 بازدید نسخه چاپی

بیش از یكی دو ماه است كه شركت انویدیا، تراشه‌های گرافیكی رده میانی خود با قابلیت پشتیبانی از DirectX 11 را روانه بازار ساخته است. این تراشه‌ها كه از نسل GT 4xx هستند، برای كاربرانی با بودجه و توان مالی متوسط كه خواستار بهره‌مندی از امكانات DirectX 11 هستند طراحی شده‌اند.

توجه تولید كنندگان نرم‌افزار و بطور خاص بازی‌های رایانه‌ای به مقوله Direct 11 روز به روز در حال قوت گرفتن است و اغلب عنوان‌های جدید و ادامه‌های بازی‌های مشهور و پرفروش چند سال اخیر از پیكره‌بندی DX10 به DX11 منتقل شده‌اند.

این مهم اغلب كاربران گرافیكی كه هنوز مصارف بصری ویژه‌ای را دارند به سمت خرج كردن هزینه بیشتر و خرید كارت‌های پشتیبان از این فناوری كرده است. از سویی انویدیا به عنوان توزیع كننده اصلی تراشه و كارت گرافیك در جهان، حركت خود به سمت تراشه‌های DX11 ارزان قیمت را آغاز كرده است و محصولاتی را برای رده میانی این سری تولید و روانه بازار كرده است تا فاصله قیمتی خود در این قسمت مهم از بازار را بپوشاند.

كارت گرافیك GT 440 برای همین منظور و با هدف راضی كردن توقعات كاربران معمولی اما مشتاق DX11 روانه بازار شده است. در این گذر یك نسلی انویدیا توانایی بیشتر و بهینه‌تری را برای كاربران و خریداران به ارمغان آورده است. برای همین منظور و درك بهتر فعل و انفعالات این گذر نسلی، مقایسه كوتاهی خواهیم داشت بین دو كارت GT 240 و GT 440 از شركت Zotac كه در حال حاضر به فراوانی و راحتی در بازار كشور قابل دسترسی هستند.

زوتاك در كارت جدیدتر سری 400 خود تغییرات عمده‌ای را به وجود آورده است. اولین تغییر عمده استفاده از حافظه‌های DDR5 بر روی این كارت‌ها است. البته زوتاك نمونه‌ای از GT240 را نیز با حافظه‌های DDR5 تولید كرده بود اما نمونه اصلی آن كه توسط انویدیا معرفی شده بود، با حافظه‌های DDR3 كار می‌كرد.

از سویی دیگر زوتاك یك افزایش عمده را در فركانس كاری هسته گرافیكی به وجود آورده است. بدین ترتیب كه فركانس 550 مگاهرتزی كارت 240 را به مرز 810 مگاهرتز رسانده است. این افزایش عمده، بی‌شك خود باعث افزایش خطی توانایی كارت گرافیك GT 440 نسبت به نمونه قبلی خواهد شد.

بطور كلی انویدیا تعداد پردازنده‌های جریانی این دو كارت را در عدد 96 ثابت نگه داشته است ولی با این وجود به علت افزایش فركانس هسته گرافیكی، فركانس سایه‌زن‌ها نیز افزایش یافته است. این افزایش از عدد 1340 به 1620 مگاهرتز بوده است.

این بهبود با توجه به ثابت بودن رابط حافظه‌ها كه هنوز 128 بیتی است، تا حدودی به بالا رفتن میزان fill rate و افزایش كارایی كمك كرده است. فركانس حافظه‌ها اما در این گذر نسلی تقریباً بی‌تغییر باقی مانده است.

زوتاك همچنین تغییرات ظاهری و امكاناتی را در كارت سری 4xx خود به وجود آورده است. برای مثال سیستم خنك‌كننده این كارت حجیم‌تر شده و كارت دو اسلات PCI را اشغال می‌كند. سری 4xx انویدیا كمی گرم‌تر از نسل پیشین است و بنابراین به این تغییر و سیستم خنك‌كننده احتیاج دارد.

تغییر دیگر اضافه كردن یك خروجی DisplayPort به این كارت گرافیك است كه گرچه فعلاً كاربرد زیادی ندارد اما امكانی است مقایسه‌ای كه برای بعضی از كاربران خاص با مصارف خاص كه قصد استفاده از چندین نمایشگر را دارند واجب است.

از سویی انویدیا یك تغییر اساسی در درگاه‌های HDMI خود به وجود آورده است و آن امكان انتقال صدا از طریق این درگاه با فرمت‌های Dolby True HD و DTS HD است، فناوری جدیدی كه برای اولین بار در این رده توسط انویدیا عرضه شده است.

از دید نرم‌افزاری هم كه به غیر از بهره‌مندی از DX 11، كارت‌های جدید از OpenGL نسخه 4.1 نیز پشتیبانی می‌كند. توان پردازشی هر دو كارت در رده خود قابل قبول است. با توجه به اینكه زوتاك نمونه DDR5 از كارت GT240 را نیز موجود دارد، بنابراین DX11 عمده دلیل خرید كارت GT440 است. كارتی كه علاوه بر امكانات بیشتر، دارای كارایی بهینه‌تری نیز هست.