نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

لپ‌تاپی مفهومی كه با انرژی خورشید كار می‌كند

آنلاین / 16 خرداد 1390


تعداد بازدیدکنندگان 1572 بازدید نسخه چاپی

دنیای كامپیوتر و ارتباطات- LIFEBOOK Leaf یك طرح مفهومی از لپ‌تاپ خورشیدی فوجیتسو است كه بر اساس جدیدترین فناوری‌های دوستدار محیط زیست ساخته شده است تا صنعت تولید لپ‌تاپ را در آینده متحول سازد.

این دستگاه كه در اصل برای مسابقه طراحی 2011 طراحی شده، با بیش از 100 طرح دیگر به رقابت خواهد پرداخت كه  البته از شانس خوبی هم برای برنده شدن برخوردار است و تا اینجا در لیست برندگان احتمالی قرار دارد.

طراحان آمریكایی این لپ‌تاپ، LAURA Karnath و Carl Burdick، عقیده دارند كه دوران استفاده از انرژی و ذخایر طبیعی به پایان خود نزدیك شده است. به علاوه این ذخایر محدود بوده و تا ابد وجود نخواهند داشت. فوجیتسو با ارایه این لپ‌تاپ خورشیدی تلاش می‌كند نشان دهد كه بازار تكنولوژی به یك رویكرد ریشه‌ای جدید نیازمند است.

این لپ‌تاپ از سلول‌های خورشیدی، صفحه نمایش قابل انعطاف OLED و مواد بادوام پیشرفته ساخته شده است كه در كنار هم یك دستگاه بسیار كارآمد را تشكیل می‌دهند. وقتی نمایشگر OLED  گسترده گردد، تبدیل به یك نمایشگر بزرگتر می‌شود.

سلول‌های خورشیدی در كناره‌های لپ‌تاپ قرار می‌گیرند كه در حالت گسترده بودن دستگاه باتری را شارژ می‌كنند. طراحان این دستگاه امیدواراند با پیشرفت‌های جدید در فناوری پردازنده‌ها، این امكان فراهم شود كه با تولید انرژی اضافی امكان شارژ دستگاه‌های دیگر نیز از طریق USB فراهم شود.

این رایانه برای ارتباط با سایر دستگاه‌ها از ماژول  4G استفاده می‌كند. سه دوربین آن كه در بخش فوقانی صفحه نمایش قرار گرفته‌اند امكان عكس‌برداری سه بعدی را فراهم می‌كنند. این دوربین‌ها نقش یك ورودی حركات صورت را نیز دارند و كاربران می‌توانند با انجام حركات ساده به دستگاه فرمان بدهند.

همچنین یك نمایشگر OLED كوچك به قسمت خورشیدی لپ‌تاپ اضافه شده تا پیشرفت شارژ باتری، قدرت سیگنال 4G و یا هر اخطار یا پیغام دیگری را كه هنگام شارژ باتری دریافت می‌شود، نشان دهد.
دیگر  ویژگی جالب این لپ‌تاپ لاستیكی بودن سطح داخلی آن است كه هنگام بسته شدن دستگاه مانع از خراشیدگی نمایشگر می‌شود و سطح خارجی آن از جنس پلی كربنات است.

با وجودی كه این این لپ‌تاپ هنوز تا رسیدن به تولید انبوه و عرضه به مشتریان راه درازی پیش رو دارد اما قطعا نشان دهنده توجه سازندگان آن نسبت به تغییر فرایند تولید لپ‌تاپ به شكل سازگار با محیط زیست است.