نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

در راستای نوسانات اخیر در بازار ارز:

هیچ كس برنده این بازی نیست!تعداد بازدیدکنندگان 2985 بازدید نسخه چاپی

نوسانات بازار ارز در ماه گذشته فعالیت بسیاری از شركت‌های فعال در بازار كامپیوتر را متاثر نمود و همه معادلات اقتصادی بازار را به گونه‌ای دیگر رقم زد.

البته مقطعی هم در سال گذشته نیز این نوسانات ارزی در بازار مشاهده شده بود كه  آن هم پس از حدود یك ماه كنترل شد.

ابتدای سال جاری با تعیین نرخ ارز مرجع 1050 تومان واركنندگان و تولیدكنندگان مبنای فعالیت كار خود را روی این رقم تاثیرگذار متمركز نمودند و خیالشان از ثبات نسبی نرخ ارز مرجع آسوده شده بود كه ناگهان در ماه اخیر بازار ارز متلاطم شد. این تلاطم هم به ضرر واردكنندگان و هم تولیدكنندگان بود.

واردكنندگانی كه كالاهای خود را بر مبنای رقم ارز قبلی قیمت گذاری كرده بودند اكنون نمی توانستند كالاهای خود را با قیمت قبلی بفروشند و تولیدكنندگان هم در واردات مواد اولیه و یا در جریان نوسازی تجهیزات تولیدی دچار مشكل شدند.

البته ضرر این ماجرا برای واردكنندگان بسیار بیشتر بود چرا كه با وجود این همه فشار با توجه به هشدارهای وزارت بازرگانی نمی‌توانستند كالاهای خود را ناگهان گران كنند. جالب اینكه در این میان بانك مركزی بر محدودیت عرضه ارز دولتی به بازار افزود كه این امر موجب شد تنها ارز دولتی نصیب تولیدكنندگان شود و نه واردكنندگان! به این ترتیب روزنه دریافت ارز دولتی واردكنندگان نیز كور شد و ناامیدی آنها از وضعیت بازار دو چندان شد.

آیا واقعاً با این مدیریت و سیاست‌گذاری ضعیف مالی در بازار كه یكباره همه شرایط را دگرگون و معادلات اقتصادی را برعكس می‌كند ما انتظار افزایش سرمایه گذاری كلان در بازار را داریم؟ واقعاً چه كسی پاسخگوی سرمایه‌های زیان دیده از این سیاست‌های غلط و عدم كنترل صحیح بازار است؟

آیا همین سیاست‌ها و مدیریت ضعیف بازار ارز نیست كه كارآفرینان و كارفرمایان را از ادامه فعالیت منصرف و نرخ بیكاری را افزایش می‌دهد؟

وزیر امور اقتصاد و دارایی اخیراً در همایشی اعلام نمود كه درصد هدف رشد اقتصاد ایران در سال جاری 8 درصد هدف‌گذاری شده است و برای این تحقق این میزان حدود 110 هزار میلیارد تزریق سرمایه جدید به بازار نیاز است.

آیا با مدیریت نادرست بازار واقعاً انتظار داریم سرمایه‌داران سرمایه‌های خود را بیشتر در معرض خطر قرار دهند؟ شاید هم قصد داریم این میزان را از سرمایه‌گذاران خارجی تامین كنیم كه معمولاً در بازارهای پر خطر سرمایه‌گذاری نمی‌كنند؟!

شایسته است بانك مركزی كه یكی از اصلی‌ترین دست‌اندركاران تنظیم سیاست‌های پولی و ارزی كشور است  به این رویدادها خیلی سریع‌تر واكنش نشان دهد تا آسیب‌هایی ذكر كردم به حداقل میزان خود برسند.

در رویداد اخیر اگر بانك مركزی یك هفته صبر نمی‌كرد و خیلی سریع عرضه ارز را به صورت گسترده‌تر انجام می‌داد قطعاً اصلاً قیمت دلار در بازار آزاد به 1200 تومان نمی‌رسید و سردرگمی در بازار ایجاد نمی‌شد.

البته اگر بخواهیم ریشه‌ای‌تر مسئله را بررسی كنیم می‌بینیم كه در هیچ كجای دنیا تنها با سیاست‌های مقطعی بازارهای مالی مدیریت نمی‌شوند و سیاست‌های مقطعی در خدمت سیاست‌های طولانی مدت‌تر برنامه‌ریزان اقتصاد آن كشورها هستند.

یكی از برنامه‌هایی كه شدیداً در حال حاضر خلاء آن احساس می‌شود بحث تك نرخی شدن ارز است. سالهاست كه اقتصاددانان ما به دولت پیشنهاد می‌كنند كه دو نرخی بودن قیمت دلار به  بازارهای كشور آسیب می‌رساند و موجبات رانت‌خواری و بستر نامناسب برای تجارت سالم را فراهم می‌آورد.

آیا با توجه به بحران اخیر وقت آن نرسیده كه بانك مركزی در سیاست‌های خود تغییری ایجاد كند تا بازرگانان با خیالی آسوده‌تر بتوانند در بازار فعالیت كنند؟

امید است تا پایان سال جاری كه به نام سال جهاد اقتصادی نیز مزین شده است دیگر شاهد عاملی مخل در تبادلات سالم بازرگانی و اقتصادی در كشور نباشیم.