نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

شب بیاد ماندنی

گزارشی از مراسم انتخاب و تقدیر از چهره ICT و تقدیر از چهره‌های شایسته سال 1389 و انتشار صدمین شماره ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطاتتعداد بازدیدکنندگان 3029 بازدید نسخه چاپی

ساره جعفرقلی- ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات امسال طبق رسم معهود هر ساله طی مراسمی چهره برتر فناوری اطلاعات سال را بر مبنای معیارهای مشخصی برگزید. امسال نیز مطابق سه دوره گذشته،  ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات با حضور مدیران دولتی و خصوصی و اصحاب رسانه اقدام به انتخاب چهره برتر فناوری اطلاعات از میان مدیران فعال و تاثیرگذار حوزه فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) كرد.

در سال 1384 نصرالله جهانگرد دبیر وقت شورای عالی اطلاع‌رسانی و نماینده ویژه رییس‌جمهور در امور فناوری اطلاعات به عنوان چهره برتر سال انتخاب شد. دوسال بعد و در سال 1386 رمضانعلی صادق‌زاده رییس كمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی به عنوان چهره برتر برگزیده شد، و در سال 1387 نیز امیرحسین سعیدی نائینی به عنوان نماینده بخش خصوصی و به دلیل تلاش فراوان در دفاع از بخش خصوصی عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نیز شكل‌دهی به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، این عنوان را به خود اختصاص داد.

امسال نیز ماهنامه در تاریخ 20 اردیبهشت ماه به مناسبت انتشار صدمین شماره ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات و همچنین تقدیر از فعالان حوزه IT در هتل سیمرغ تهران اقدام به برگزاری جشنواره انتخاب چهره برتر فناوری اطلاعات و ارتباطات كرد.

در مراسم امسال پرویز رحمتی به عنوان چهره ICT سال 1389 معرفی شد. این انتخاب از سوی هیئت داوران ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات و به منظور تقدیر از مدیران و چهره‌های فعال عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات در كشور انجام شد.

رحمتی كه از سوی اعضای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای كشور به عنوان رییس این سازمان برگزیده شده، تلاش بی‌وقفه‌ای در تثبیت این نهاد صنفی به عنوان پایگاه بخش خصوصی این صنعت داشته است و توانسته تعامل مثبت و موفقی با دستگاه‌های گوناگون برقرار كند.

همچنین برگزاری نمایشگاه الكامپ شانزدهم توسط سازمان نظام صنفی به نمایندگی از صنف و بخش خصوصی، از نكات مثبت كارنامه وی به شمار می‌رود. براساس این گزارش، مراسم چهره سال فناوری اطلاعات و ارتباطات امسال با شكل و شمایل متفاوتی و با حضور عده بی‌شماری از مسئولان حوزه و فعالین با شكوه تمام برگزار شد.صدای بخش خصوصی و چشم بخش دولتی

در ابتدای این مراسم كه در شامگاه بیستم اردیبهشت ماه در هتل سیمرغ تهران و با حضور شمار فراوانی از مدیران و كارشناسان و اهالی رسانه و علاقه‌مندان برگزار شد، پس از خوشامدگویی از طرف اهدا سلطانعلی‌زاده دبیر تحریریه ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات به حضار و شركت‌كنندگان، محمود اروج‌زاده صاحب امتیاز و مدیر مسئول ماهنامه طی سخنانی ضمن تشكر از همكاری بخش داوران و حضور مسئولین در این جشنواره  و با نگاهی به سابقه این نشریه و شروع كار آن به عنوان نشریه‌ای خصوصی درحوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، توضیحاتی درباره رویكردهای آینده و خط مشی‌های این ماهنامه ارائه داد و اظهارداشت: در این مراسم ضمن تقدیر از چهره سال قصد داریم از چند تن از مدیران فعال صنف و چند شركت باسابقه در این بخش تقدیر كنیم تا بتوانیم به هدف خود یعنی ایجاد شور و نشاط بیشتر در صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات و باروری بیشتر این صنف در اقتصاد كشور نزدیك‌تر شویم.

دبیر مراسم چهره فناوری اطلاعات و ارتباطات سال 1389 با اشاره به برگزاری همزمان جشن انتشار یكصدمین شماره ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات با مراسم تقدیر از چهره ICT خاطرنشان كرد: در سال جاری هدف ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات توجه ویژه به اهمیت حوزه ICT و ایجاد یك فضای مناسب برای بسط ارزش‌های فناوری است.

وی خاطرنشان كرد: ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات درنظر دارد به عنوان یك واسطه بین فعالان حوزه و مسئولین قرار گیرد و مشكلات و مسائل این حوزه را به گوش دولتمردان برساند. همچنین ما در نظر داریم به عنوان صدای بخش خصوصی هرماهه گزارش مبسوطی از وضعیت بازار IT و چگونگی فعالیت در این حوزه ارائه كنیم.

اروج‌زاده در ادامه ابراز داشت: امیدواریم كه تلاش‌های ما در این رسانه به توسعه فناوری اطلاعات و همچنین كشورمان بیانجامد. وی در ادامه با اشاره به فضای كلی حاكم بر حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات كشورمان افزود: برگزاری جشنواره‌ها و اقداماتی مانند انتخاب و معرفی دست‌اندركاران این عرصه می‌تواند موجب ایجاد رونق و تحرك شده و به افزایش انگیزه و فعالیت مدیران و شركت‌ها دامن زند.

دبیر مراسم تقدیر از چهره سال فناوری اطلاعات و ارتباطات در پایان ضمن اشاره به راه‌اندازی سایت رسمی این مراسم به آدرس http://ictmen.ir، افزود: با توجه به اجرای چهارمین دوره این مراسم و با نظر هیئت داوران، به زودی دبیرخانه دائمی چهره سال فناوری اطلاعات و ارتباطات برای ارائه ساختار جدید برای انتخاب دقیق و جامع تشكیل خواهد شد.

حامد قاسمی نراقی، مدیر فنی ایتنا در این مراسم به عنوان رسانه خبری چهره سال فناوری اطلاعات و ارتباطات، ضمن ارائه چكیده‌ایاز فعالیت‌های 8 ساله ایتنا و ورود به سال نهم، گفت: با سیستم جدید سایت توانسته‌ایم با ارتقاء یك پله‌ای در پیج رنك گوگل، از امتیاز 4 از 10 به 5 از 10 برسیم.

او همچنین با اشاره به نمودارهای ارائه شده توسط سایت آلكسا در مورد سایت ایتنا و نمایش آنها به حضار افزود: رتبه هم اكنون ایتنا در آلكسا در كل‌ جهان 24،110 و در بین سایت‌هایی كه در ایران لود می‌شوند 348 می‌باشد كه البته رو به بهبود نیز هست.

او افزود: در نسخه جدید سایت كه 4 ماه است در آن قرار داریم 22 سرویس شامل 8 سرویس خبری اصلی و 14 سرویس خبری فرعی وجود دارد كه بر جامعیت پوشش‌دهی اخبار حوزه‌ICT در این سایت تخصصی می‌افزاید.

مدیر فنی سایت ایتنا اشاره‌ای هم به تعداد اخبرا و مطالب منتشر شده در سایت ایتنا در طول كل دوران فعالیت زد و  در این باره گفت: در كل فعالیت ایتنا 18000 خبر منتشر شده است  این در حالی‌ست كه در 8 سال 16000 خبر منتشر شده ولی در 4 ماه و 23 روز دوره جدید به ركورد 2000 خبر رسیده‌ایم كه نشان از فعالیت بهتر و سریع‌تر در سیستم جدید دارد.

نراقی با اشاره به امكانات جدید سایت و همچنین امكانات ویژه برای شركت‌ها، در مورد برنامه‌های آینده ایتنا افزود: افتتاح رسمی بخش خبرنگاران آزاد برای خبرنگاران افتخاری و روابط عمومی سازمان‌ها و شركت‌ها از برنامه‌های آینده ماست. همچنین بخش بازار را نیز در تابستان در دو فاز ابتدایی و نهایی افتتاح می‌كنیم تا بتوانیم مرجع خوبی در بخش بازار ICT نیز به حساب آییم.

وی در پایان ضمن تشكر از زحمات شركت به‌نگار به‌خاطر خدمات نرم‌افزاری سایت، به پرویز رحمتی از طرف تیم ایتنا به‌خاطر كسب عنوان چهره فناوری اطلاعات وارتباطات سال 1389 تبریك گفت. در ادامه مراسم علیرضا صالحی مدیرعامل موسسه دیده‌بان آی‌تی و از همكاران ماهنامه كه در امور هماهنگی و اجرایی مراسم نیز همكاری داشت، ضمن تبریك انتشار شماره صد ماهنامه و انتخاب چهره برتر آی‌تی سال 1389 گفت:  انتخاب چهره برتر ICT سال همانگونه كه همه صاحبنظران نیز اذعان دارند، فعالیتی مثبت است كه به نوعی حق بخش خصوصی نیز هست كه بتواند نظرخود را در مورد برترین‌های این حوزه اعلام كند.

قائم مقام كمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در ادامه اظهار داشت: امیدوارم كه ماهنامه دنیای كامپیوتر با هرچه بیشتر رسمیت بخشیدن به این انتخاب و تدوین سازوكار مناسب جهت انتخاب برترین‌ها، بتواند حركتی ماندگار را در این عرصه به نام خود ثبت كند.

رشد 36 درصدی برای رسیدن به قطب دوم منطقه
در ادامه این مراسم، حمیدرضا قمی، دبیركل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای كشور و رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان یزد ضمن تشكر از برگزاركنندگان این مراسم، برگزاری چنین مراسمی را باعث ایجاد شفافیت در حوزه تلاش بیشتر فعالان دانست و گفت: با برگزاری چنین مراسمی می‌توان شاهد تقدیر از كسانی بود كه از جان و دل به این حوزه خدمت می كنند و تنها هدفشان هم از این امر توسعه كشورشان است.

وی ادامه داد: ما در حال حاضر فاصله زیادی تا رسیدن كشور به جایگاه مطلوب در حوزه IT داریم، خصوصا زمانی كه قرار است تا سال 1404 به قطب دوم منطقه تبدیل شویم. باید به این نكته توجه داشته باشیم برای رسیدن به این جایگاه، رشد 36 درصدی در اقتصاد الزامی است و با وضعیت ركودی كه در 3 یا 4 سال گذشته بر بازار و اقتصاد كشور حاكم بوده، میسر شدن این هدف به راحتی امكان‌پذیر نیست.

برای رسیدن به این اهداف باید برنامه‌ریزی‌های درست و دقیقی انجام دهیم. قمی تلاش بخش خصوصی را برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز 20 ساله كشور و رسیدن به دولت الكترونیكی ناكافی دانست و گفت: ما برای ایجاد رشد در بازار و اقتصادمان احتیاج به یك دولت چابك داریم یعنی باید بدنه دولت‌ برای استقرار دولت الكترونیكی سرعت عمل داشته باشد.

زمانی دولت الكترونیكی مورد استقبال و استفاده مردم قرار می‌گیرد كه مسیرها برای دسترسی مردم به آن باز باشد و علاوه بر آن سرعت هم داشته باشد، در غیر این‌ صورت دولت‌ الكترونیكی پاسخگوی نیاز مخاطب نخواهد بود و در آخر نمی‌تواند موفق عمل كند.

وی خاطر نشان كرد: بخش خصوصی متاثر از بازاری است كه توسط دولت هدایت و كنترل می‌شود. با توجه به اینكه در حال تجربه ركود طولانی در اقتصاد كشورمان هستیم، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم بخش خصوصی هم با اشتیاق وارد این مقوله شود و سرمایه‌گذاری كند. خصوصا اینكه یكی از مشكلات اصلی در ایران عدم جذابیت لازم برای سرمایه‌گذاری در حوزه IT است.

اگر بخواهیم صنعت IT را توسعه دهیم باید زمینه سرمایه‌گذاری در آن را هم ایجاد كنیم، در واقع بخش خصوصی تنها زمانی برای انجام سرمایه‌گذاری اقدام می‌كند كه جاذبه و امتیازاتی برایش وجود داشته باشد.

نایب رئیس نظام صنفی رایانه‌ای در پایان سخنان خود ضمن تاكید بر اهمیت برگزاری چنین مراسمی اظهار داشت: برگزاری این مراسم ضمن پویا كردن حوزه می‌تواند فضایی را به وجود آورد كه مدیران دولتی و خصوصی در یك فضای دوستانه گرد هم آیند و به بررسی مشكلات و مسائل این حوزه برای هرچه بهتر شدن آن بپردازند.

مدیریت و مدیران IT، در بخش خصوصی نیازمند توجه هستند
در ادامه این مراسم و پس از پذیرایی و استراحت كوتاه حضار، امیرحسین سعیدی نائینی، چهره برتر دوره قبل  آی.تی كشور، میكروفن را به دست گرفت و با سبك و سیاق خاص خود به اجرای ادامه برنامه پرداخت.

رئیس پیشین نظام صنفی رایانه‌ای در ابتدا طی سخنانی اظهار داشت: مدیریت و مدیران، به ویژه در بخش خصوصی نیازمند توجه است، چرا كه در همه دنیا و در شركت‌های بزرگ و موثر این مدیران و چهره‌ها هستند كه به رشد و گسترش دانش و فناوری كمك می‌كند.

رییس پیشین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای كشور در ادامه، انتخاب و معرفی چهره برگزیده در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ابتكاری بسیار ارزشمند دانست كه توانسته برای نخستین بار جسارت انتخاب در این حوزه را از خود نشان دهد.

سعیدی نائینی در زمینه سخن انتخاب چهره‌های برتر این حوزه افزود: هر چند این ابتكار از سوی ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات انجام می‌گیرد، اما طبیعی است كه وجود و اعلام شاخص‌های مورد نظر می‌تواند به شفاف‌سازی هر چه بیشتر و جلب اطمینان مخاطبان كمك كند.

وی درباره عدم انتخاب و معرفی چهره برتر در برخی سال‌ها افزود: با توجه به فراز و نشیب در حوزه IT در این چند سال این طبیعی است كه مجموعه تصمیم گیرنده در برخی سال‌ها با تشخیص خود و یا به دلیل عدم وجود چهره‌های شاخص، فردی را به عنوان چهره منتخب ملی معرفی نكند.

وی یادآور شد كه دكتر تقی‌پور وزیر محترم ارتباطات با استقبال و تقدیر از این اقدام ماهنامه، علاقه‌مند بوده كه در مراسم حضور داشته باشد كه متاسفانه به دلیل سفر ایشان به خارج از كشور و عدم امكان تعویق در برگزاری مراسم، این امكان برای ایشان فراهم نشده است.، اما وزیر محترم انتخاب آقای رحمتی را نیز مناسب ذكر نموده است.

سعیدی در ادامه سخنانش یكی از ضعف‌های كشور را پهنای باند ناكافی در كشور دانست و افزود: محدودیت در پهنای باند بزرگ‌ترین موانع در راه توسعه است. البته هزینه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در هر دو بخش ICT اتفاق افتاده، ‌اما تاكنون بهره‌وری‌های لازم صورت نگرفته است. بزرگ‌ترین مانع هم محدودیت پهنای باند است.

پهنای باند كنونی برای انجام تمام آن كارهایی كه به خاطرش محدود شده كافی است، درواقع با محدود كردن پهنای باند فقط مانعی در انجام كارهای مهم و ضروری كه برای رشد و توسعه كشور لازم است، ایجاد كرده‌اند.

‌تا پایان برنامه پنجم باید ۷۰ درصد خدمات دولت به صورت الكترونیكی شود
در ادامه این مراسم، احمد بزرگیان معاون نوسازی و تحول انسانی معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری طی سخنانی با اشاره به این كه شعار ما حذف ارتباطات مبتنی بر كاغذ از سازمان‌هاست، اظهار كرد: حجم ارتباطات كاغذی بین سازمان‌ها و ارگان‌ها ۵۰۰ هزار تن است كه باید بخش خصوصی در این حوزه به ما كمك كند تا ارتباطات شفاف، روشن، صحیح و ارزان مبتنی بر ارتباطات الكترونیكی را در اختیار مردم قرار دهیم.

وی گفت: شعار دولت دهم حركت به سمت دولت الكترونیكی است و ما هم با آغوش باز پذیرای ایده‌ها و فعالیت‌های این راستا توسط بخش خصوصی خواهیم بود. بزرگیان ادامه داد: نقشه دولت الكترونیكی و همچنین ۲۵۰ پروژه با زیرپروژه‌های فراوان را در این حیطه تعریف كرده‌ایم و اجرای این كار تنها از دست دولت برنمی‌آید و بخش خصوصی هم باید كمك حال ما باشد تا بتوانیم قیدها و بندها را از سر راه برداریم و پتانسیل این حوزه را به اندازه كافی شكوفا و از آن استفاده كنیم.

وی افزود: بخش‌های الكترونیكی در سیستم پولی و بانكی به میزانی انجام شده و باید این حركت در سایر بخش‌های دیگر نیز انجام شود و باید دانست ماموریت سازمان‌ها در جهت اهداف و وظایف‌شان تنها با استفاده از بستر الكترونیكی قابل تحقق است و ما هم در این راستا برنامه‌ای تدوین كردیم و با همكاری بین دو معاونت، برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری، درصدد رساندن این اهداف و برنامه‌ها به سر منزل نهایی هستیم.

بزرگیان ادامه داد: ‌تا پایان برنامه پنجم توسعه باید ۷۰ درصد خدمات دولت را به مردم به صورت الكترونیكی ارائه دهیم كه حركتی بسیار ارزشمند است و با كمك بخش خصوصی اجرایی خواهد شد. او افزود: در كشور دیگر به سخت‌افزار نیازی نداریم و به اندازه كافی وجود دارد و به اندازه كافی پول برای سخت‌افزار داده‌ایم و باید برای تولید نرم‌افزارهایی كه بتوانیم از این سخت‌افزارها استفاده كنیم، حركت كنیم، ما حداقل به ۱۰ هزار متخصص آی تی، برنامه‌نویس در حد بالا نیاز داریم تا هم خدمات G2G و هم خدمات G2B را محقق كنیم و در این راستا نگاه ما باید تعامل، همفكری و همكاری با بخش خصوصی باشد.

او گفت: ‌براساس سیاست‌های كلی اصل ۴۴ و هم برابر قانون خدمات كشوری در ماده‌های ۲۴، ۱۲ و ۱۶ به هیچ وجه به سازمان‌های دولتی اجازه برنامه‌نویسی نمی‌دهیم و قسمت تهیه كردن و محقق كردن اهداف بر عهده بخش خصوصی است و بحث نظارت‌ها هم با ماست، ما پایه‌ریزی انجام دادیم كه هر كسی بعد از ما بیاید، باید این روال را در حركت اتخاذ كند و اهداف و برنامه‌ها را در قالب دولت الكترونیك محقق كند. معاون نوسازی معاونت توسعه مدیریت رییس‌جمهور در پایان تصریح كرد: اگر بخواهیم در چارچوب قانون ارائه خدمات دهیم، راهش از طریق دولت الكترونیكی است.

تقدیر از مدیران شایسته عرصه آی.سی.تی
زمانی كه ایمان بیك، سردبیر روزنامه فناوران اطلاعات، بیانیه پایانی را به نمایندگی از سوی هیئت داوران خواند، و چهار پاكت را به مجری داد، معلوم شد كه دوره چهارم انتخاب چهره برتر، با ابتكار دیگری همراه است و آن برگزیدن چهار مدیر دیگر در این حوزه است كه هر یك در این حوزه، سابقه، خوش‌نامی، شایستگی و رتبه ویژه‌ای در مدیریت این عرصه را حائزند. سپس این چهره‌ها با اعلام نامشان توسط سعیدی، به گرمی از سوی حضار استقبال شدند.

در كنار پرویز رحمتی كه مطابق بیانیه هیئت داوران چهره نخست این مراسم بود، آزاده داننده مدیرعامل شركت فناوران اطلاعات بهاران، سید ولی‌الله فاطمی مدیرعامل شركت توسن، ناصرعلی سعادت مدیرعامل شركت ندارایانه و محمود امیری رییس هیئت مدیره گروه مادیران با گزینش هیئت داوران به عنوان مدیران فعال، باسابقه و شایسته تقدیر سال گذشته معرفی و مورد تشویق و قدردانی حضار قرار گرفتند. این مدیران با حضور بر روی سن و دریافت لوح تقدیر هیئت داوران، هریك در سخنانی كوتاه، با اشاره به وضعیت و شرایط عرصه فناوری اطلاعات كشورمان، دیدگاه‌های خویش را پیرامون مسائل مدیریتی این حوزه و نیز مراسم تقدیر از مدیران و چهره‌های فعال بیان نمودند.

علیرغم تمام مشكلات، IT در ایران رشد كرده است
شایان ذكر است در این مراسم شمار زیادی از فعالان حوزه IT و پیشكسوتان این حوزه حضور داشتند، از جمله چهره نام آشنای سال 84  نصرالله جهانگرد بود. دبیر سابق شورای عالی اطلاع‌رسانی و مشاور ارشد پیشین رئیس‌جمهور در حوزه فناوری اطلاعات به حق یكی از كسانی است كه به توسعه این حوزه خدمات شایانی به نموده است.

جهانگرد از كسانی است كه توانسته نگاه مدیران را به اهمیت فناوری اطلاعات جلب كند. او در ادامه این مراسم در سخنانی گفت:  بسیاری از اهداف یازده‌گانه حوزه فناوری اطلاعات در برنامه‌ریزی برنامه اجرایی پنج ساله چهارم و اخیرا پنجم ذكر شده است اما موفقیت‌ در انجام این پروژه‌ها نسبی بوده است. در كل باید بگویم علیرغم تمام مشكلات و كمبودها و حتی محدودیت سرعت، كماكان وضعیت IT در ایران رشد كرده است.

جهانگرد ادامه داد: من معتقدم به اهداف كمی نرسیدیم اما به دلیل فشار تقاضا در عرصه خدمات، پیشرفت كردیم. جامعه ما یك جامعه جوان با بیش از 75 درصد جمعیت شهرنشین است و در كنار این قشر بسیاری از آنهایی كه ساكن مناطق روستایی‌اند هم از خدماتی استفاده می‌كنند كه مبتنی بر شبكه است.

جهانگرد خاطر نشان كرد: امروز در ایران بالاخره به‌رغم تمام محدودیت‌ها، دسترسی به اینترنت در هر نقطه‌ای از كشور امكان‌پذیر است. تعداد خدماتی كه در محیط اینترنت ارائه می‌شود افزایش پیدا كرده حال از بخش دولتی گرفته كه هرچند ناقص و در بعضی موارد سرویس‌هایشان كهنه است تا دیتای بی‌شماری كه توسط بخش خصوصی در این محیط گذاشته شده است. شما به خط و زبان فارسی در محیط اینترنت برای هر پدیده‌ای كه مایل باشید می‌توانید اطلاعات پیدا كنید.

وی در پایان اظهارداشت: به نظر من ما نه مشكل برنامه داریم، نه مشكل راهبرد و نه مشكل فنی. مشكل ما مشكل مدیریتی، نگاه فلسفی به این موضوع و نحوه مدیریت این انرژی در كشور و بهره‌مندی از آن است. ابزار و متدی كه انتخاب كردیم اشتباه است. از نظر حساسیت‌ها، روی نقاط حساس به درستی انگشت گذاشته شده است ولی نباید نقش IT درتوسعه كشور را نادیده بگیریم لذا من خواهشمندم بخش خصوصی و دولتی در كنار هم برای پیشرفت این حوزه گام بردارند.

عمده گرفتاری‌ها تداخلات و تصمیمات متناقض است
در ادامه این مراسم، چهره اصلی و گل سرسبد مراسم كه از ابتدا، ساكت بر روی صندلی خود نشسته بود، یعنی پرویز رحمتی، به عنوان چهره برتر معرفی شد . به روی سن رفت، و در حضور 3 چهره آی.تی پیشین كشور(نصرالله جهانگرد، رمضانعلی صادق‌زاده، امیرحسین سعیدی نائینی)، بزرگیان معاونت ریاست جمهوری و مدیرمسئول ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات، لوح یادبود كسب عنوان «چهره آی.سی.تی سال 1389» را دریافت كرد.

پرویز رحمتی سپس ضمن تشریح وضعیت فاوای كشور طی سه سال تصدی خود بر سازمان نظام صنفی، گفت: شرایط و وضعیت در سال ۸۹ به گونه‌ای بود كه كماكان از نبود حداقل‌های لازم برخوردار بودیم و چالش‌های پیش روی حوزه زیرساختی اینترنتی همچنان وجود داشت و نكاتی عدیده‌ای بود كه علیرغم تمایل منابع عرضه و مراكز سیاست‌گذار ما را نسبت به تحقق اهداف مشترك كمی با مشكل مواجه می‌كرد ولی اتفاقاتی هم در كنار این موضوع افتاد كه شرایطی را رقم زده كه امیدواریم در سال ۹۰ كه سال نخست برنامه پنج ساله توسعه است، تمركز بر توسعه خدمات الكترونیكی داده شود كه موتور محركه رونق بخش بازار IT باشد. انتظار داریم با توجه به ساختار متمركز كارگروه فاوا مشكلی در زمینه هدایت و سیاست‌گذاری متمركز نداشته باشیم.

وی ادامه داد: امیدوارم در سال جدید بر یك معضل تاریخی غلبه كنیم و آن معضل سازوكار اجرایی و مدیریت نه چندان كارآمد فرآیندهای اجرایی است. به عبارتی باید بگویم معضل ما در این حوزه صرف كردن فعل خواستن واهداف متعالی نیست، معضل ما سازوكار اجرایی و مدیریت نه چندان كارآمد فرآیندهای اجرایی و چگونگی سازوكاری است كه امكان پیاده‌سازی و تحقق اهداف را برای ما پیاده می‌كند و عمده گرفتاری‌های ما تداخلات و تصمیمات متناقض و مجموعه ضوابط فنی و اجرایی نوشته شده ولی انجام نشده و یا نادرست در حال انجام است كه فضای اجرایی را دچار مشكل می‌كند.

رحمتی در ادامه رسانه‌ها را به عنوان سردمدارن فعال این حوزه معرفی كرد و گفت: ركن چهارم كشور رسانه‌ها مخصوصا رسانه‌های حوزه IT هستند كه با عزمی جزم تلاش می‌كنند با فعالیت‌هایی از این قبیل، مسائلی را در ارتباط با معیارهای در ذهنشان به عنوان ارزش‌های حرفه‌ای در جامعه مطرح كنند و به همین منظور از آنها قدردانی می‌كنم و امیدوارم فعالیت‌هایی از این قبیل، زمینه را فراهم كند كه اگر حركتی در جهت شكل‌گیری سازمان‌های مردم نهاد و تعمیق آنها بین بخش خصوصی و مردم و دولت است به عنوان ارزش‌های اصل تلقی شود. رحمتی در پایان سخنان خود از همكاران خود سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و خانواده‌اش به دلیل همراهی و همدلی با وی و رسیدن به این جایگاه تشكر و قدردانی كرد.

تقدیر و تشكر از شركت‌ها
در این مراسم ماهنامه دنیای كامپیوتر و ایتنا از شركت‌هایی كه در طول سال‌های فعالیت این رسانه‌ها، با آنها همكاری كرده بودند، با اعطای لوح یادبود قدردانی كردند. در این مراسم ایتنا به رسم تشكر لوح‌حای یادبود خود را به شركت‌های: همكاران سیستم، اشاره، آواژنگ، مگفا و آزادنت اعطا كرد.

ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات نیز قدردانی خود را از شركت‌های: شاتل، ساخت سیستم، سام الكترونیك، پارس آنلاین، داتك، ایما نقشینه، دلسا، نوران ارتباط، فناوری اطلاعات فانوس، انتشارات كلید، ارنا رایان، پارسیان میزبان، مهران رایانه، تهران نیك‌آوا، اسوس، مخابرات ایران، همراه اول و شركت امن افزار با اعطای لوح یادبود نشان داد.

گفتنی است، در این مراسم شمار قابل توجهی از شركت‌ها و شخصیت‌های حامی سازمان نظام صنفی هم حضور داشتند، همچنین شركت ساخت سیستم به عنوان حامی اصلی این جشنواره به هشت نفر از حضار به قید قرعه جوایز نفیسی اهدا كرد. شركت نوكیا نیز به سه نفر از حاضرین یه گوشی به رسم یادبود هدیه كرد، و نیز جدیدترین مدل گوشی بیزنس خود را به پرویز رحمتی اهدا كرد.

شوخ‌طبعی سعیدی نائینی در طول برنامه و حضور تنی چند از عوامل سابق نظام صنفی رایانه‌ای و خانواده پرویز رحمتی به جذابیت این مراسم اضافه كرده بود. در پایان مراسم نیز بازار تجدید دیدار و گپ و گفت‌وگوی میهمانان در حین صرف شام داغ بود.

بیانیه هیئت داوران
چهارمین دوره انتخاب چهره آی.سی.تی سال ایران

فناوری اطلاعات و ارتباطات در حوزه اقتصاد كلان و در بطن بحث توسعه، یك صنعت به پیش راننده برای دیگر صنایع به شمار می‌رود، و هر اقدامی از جمله سرمایه‌گذاری و توجه بیشتر به آن، مستقیما بر چرخه پیشرفت كشور تاثیر مثبت خواهد داشت. همچنین اگر مقوله مدیریت را عامل اساسی نرم‌افزاری یك ساختار صنعتی به حساب آوریم، نقش بی‌بدیل و ارزشمند مدیریت عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه‌ریزی توسعه كشور آشكار می‌گردد.

جست‌وجو، ارزیابی، انتخاب و معرفی مدیران و چهره‌های شایسته عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور، با همین انگیزه از سوی ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات شكل گرفته و اجرا شده، و اكنون كه در آستانه برگزاری چهارمین دوره آن هستیم، هیئت داوران انتخاب چهره برتر ICT سال 1389، با عنایت به واقعیات مهم پیش‌گفته و تاثیر انكارناپذبر آنها بر تحولات این حوزه، دیدگاه و معیارهای خود را با مروری بر ملاك‌های انتخاب خویش با دست‌اندركاران، فعالان و رسانه‌های این فناوری در میان می‌گذارد.

ابتدا بر این نكته كم و بیش بدیهی تاكید می‌شود كه گروه داوران تلاش نموده تا ملاك‌های ایدآل ذهنی و گاه دور از واقعیات را به معیارهای ملموس و متناسب با شرایط و اقتضائات و دارای مصادیق قابل دسترس بدل نموده و بدین ترتیب به انتخاب احسن دست یازد.

محورهای اصلی مورد نظر داوران به صورت زیر دسته‌بندی می‌شود:

1 – سابقه مدیریت تخصصی: یكی از ملاك‌های مدنظر داوران، توجه به افرادی است كه با ارتفاع گرفتن از سطح تلاش فردی، دارای سابقه مدیریتی مستقیم در این حوزه تخصصی بوده باشند.
2 – خوشنامی: در مسابقه فعالیت تجاری و در فضای كسب و كار آمیخته با رقابت، موصوف بودن به حسن سابقه و خوشنامی، و توانایی حسن سلوك در فعالیت، از معیارهای داوران بوده است.

3 – كار جمعی: توانایی شكل دادن به كار جمعی و به سامان كردن حركتی گروهی، در جامعه ما بدون تردید باید یك امتیاز به شمار رود و همین نكته، از ویژگی‌های مطلوب داوران در این دوره بوده است.
4 – توان تعامل موفق: توانایی تعامل با همكاران، دیگران، افراد و دستگاه‌ها، از ویژگی‌های مهمی است كه در مدیریت و پیشبرد كار جمعی موفق و به خصوص در نسبت بخش خصوصی و دولت، كاملا ضروری است و از نظر هیئت داوران نیز از اولویت‌های اساسی بوده است، با این ملاحظه كه به تناسب شرایط و مناسبات گوناگون و متغیر، این تعامل بتواند شكل مؤثرتری به خود بگیرد.

5 – دغدغه پیشرفت: از نظر هیئت داوران، داشتن دغدغه پیشرفت برای صنعت و جامعه، به گونه‌ای كه این حس در میان كارشناسان و صاحبنظران مشهود باشد، از معیارهای غیرقابل انكار در اعطای عنوان چهره سال بوده است.
6 – مسئولیت‌پذیری: در وضعیتی كه دشواری شرایط موجود، می‌تواند افراد توانمند را به جریده‌روی و پرهیز از ورود به عرصه مسئولیت‌های گوناگون سوق دهد، مسئولیت‌پذیری اجتماعی و نشان دادن حساسیت به سرنوشت صنعت و جامعه، امتیازی مهم و اساسی برای داوران بوده است.

هیئت داوران انتخاب چهره برتر عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات، با مطالعه، بررسی و كنكاش، و با لحاظ كردن اولویت‌ها در میان معیارهای فوق‌الذكر، جناب آقای مهندس پرویز رحمتی، مدیر عامل شركت رایورز و رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای كشور را به اتفاق آراء به عنوان چهره آی.سی.تی سال 1389 برگزیده و به جامعه فناوری اطلاعات و ارتباطات كشورمان معرفی می‌نماید، و با تبریك و ادای احترام، برای ایشان آرزوی موفقیت و استمرار تلاش دارد.  

 هیئت داوران ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات، همچنین علاوه بر معرفی چهارمین چهره آی.سی.تی كشور، به جهت تاكید مجدد بر اهمیت شایان مقوله مدیریت و مدیران ارزشمند، برای نخستین بار چهار چهره دیگر مطرح در بررسی‌های خود را كه از مدیران شایسته این صنف و صنعت می‌باشند، به منظور قدرشناسی از این شخصیت‌های تلاشگر، مورد تقدیر و سپاس قرار می‌دهد، كه در مراسم ویژه، معرفی خواهند گردید.

هیئت داوران در انتها، با تاكید بر وجود ظرفیت بالای مدیریت و مدیران مستعد سرزمینمان در این عرصه، امیدوار است شاهد بروز هرچه بیشتر این پتانسیل‌ها و ارتقاء این مقوله و نتیجتا، توسعه روزافزون دانش/ صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات كشورمان باشیم.

هیئت داوران چهارمین دوره
انتخاب چهره برتر فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور