نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

توسن، برای ارتقاء فرهنگ و جایگاه نام ایرانیتعداد بازدیدکنندگان 2862 بازدید نسخه چاپی

دكتر ولی‌الله فاطمی برگزیده به عنوان چهره برتر سال فناوری اطلاعات و تحسین شده در جشنواره فاوای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

دكتر سید ولی‌الله فاطمی، موسس و مدیرعامل شركت توسن (سابقاً كیش ویر) است. هرچند در سوابق ایشان حضور و فعالیت در شركت‌های كامپیوتری و مدیریت IT و مشاور مدیرعامل در برخی بانك‌ها، عضویت در هیئت مدیره شركت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و بانك‌ها دیده می‌شود، اما دكتر فاطمی را عمدتاً با شركت كیش ویر و توسن می‌شناسند.

وی در حوزه بانكی در رده‌های مختلف تصمیم‌سازی نیز حضور داشته است كه از جمله آن می‌توان به عضویت در كمیته پرداخت خرد بانك مركزی، عضویت در كمیته پول الكترونیكی وزارت دارائی و عضویت در كار گروه تجارت الكترونیكی طرح تكفا و ... اشاره كرد.

نكته قابل توجه در فعالیت‌های دكتر فاطمی، كارآفرینی و خلاقیت وی در كنار جسارت قابل تحسین وی است كه در شركت توسن نمود پیدا كرده است. شركت توسن در سال 1378 با نام كیش ویر توسط او و با حضور جمعی از نخبگان دانشگاه پلی‌تكنیك و شریف شكل گرفت. آن زمان این شركت 8 نفر پرسنل داشته است كه امروز بیش از 450 نفر در شركت مشغول فعالیت هستند كه عمدتاً از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های معتبر می‌باشند.

شروع بانكداری الكترونیكی
این شركت همزمان با شروع بانكداری خصوصی با طراحی سیستم‌های نرم‌افزاری بانكی بانك سامان به عنوان نخستین مجموعه پا به عرصه بانكداری الكترونیكی گذاشت و توانست برای نخستین بار سامانه اینترنت بانك را در بانك سامان راه‌اندازی كند تا افتخار عنوان پدیدآورنده اینترنت بانك در ایران به نام دكتر فاطمی ثبت شود.

بعدها سیستم‌های دیگری نیز همچون سیستم كارت هوشمند برای نخستین بار در كشور طراحی و اجرا شد و امروزه شاید به جرأت بتوان گفت محصولات این شركت جزء معدود نرم‌افزارهای كشور است كه توان پردازش میلیون‌ها تراكنش در روز آن هم با 99.8 درصد دسترسی‌پذیری دارد.

توسن بعد از راه‌اندازی سیستم نرم‌افزاری بانك سامان، پروژه سیستم نرم‌افزاری بانك اقتصاد نوین را نیز انجام داد و برای نخستین بار بانكداری متمركز (Core Banking) را با نام تجاری نگین در این بانك پیاده كرد و در حال حاضر بیش از 20 بانك و موسسه مالی و اعتباری در كشور از خدمات و سیستم‌های نرم‌افزاری این شركت بهره می‌برند. روند رشد این شركت كاملاً خصوصی در ارائه خدمت به بانك‌های كشور، تحسین همگان را به دنبال داشته است.

یكی از دو هدف بنیادی شركت توسن، افزایش رفاه مردم از طریق ایفای نقش موثر در بهبود ارائه خدمات مالی است كه در این راستا در سال‌های اخیر، با اجرای پروژه‌های متعدد در سطح ملی به این مهم اهتمام ورزیده شده است.

از آن جمله می‌توان به اجرای پروژه كارت اعتباری میزان (برای كاركنان دولت) برای بانك ملی، اجرای پروژه بلیت الكترونیكی شهر تهران، سامانه نظارت الكترونیكی دیوان محاسبات كشور، پروژه صرافی‌های بانك مركزی و چندین طرح دیگر اشاره كرد.

اكنون نیز این شركت به یك هلدینگ مركب از ده شركت فناوری اطلاعات و بانكداری پرداخت تبدیل شده كه در زمینه‌های مختلف از جمله سیستم‌های ERP، هوش تجاری و داده‌كاوی و مدیریت ریسك و ... فعالیت می‌كنند. این شركت علاوه بر كارآفرینی و تلاش برای اشتغال‌زایی در كشور، سهم بزرگی از درآمدهایش را به فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R&D) اختصاص داده است.

فناوری ایرانی
بخش تحقیق و توسعه شركت توسن توانست پس از سه سال فعالیت مداوم، نرم‌افزار بانكداری متمركز اسلامی را طراحی كند كه این محصول با نام تجاری «بنكو» ارائه می‌شود كه هم اكنون دو بانك مهم كشور از بنكو استفاده می‌كنند.

این محصول علاوه بر بازار داخلی برای كشورهای منطقه نیز طراحی شده است كه نیاز بانك‌های اسلامی كشورهای منطقه را مرتفع خواهد كرد و این در راستای دومین هدف بنیادی شركت یعنی «ارتقاء فرهنگ و جایگاه نام ایرانی» می‌باشد.

همچنین شركت توسن توانست در حوزه سوییچ‌های پرداخت محصول جدیدی با نام تجاری «سیپا» تولید كند كه این محصول در واقع یك سیستم یكپارچه پرداخت الكترونیكی است و بر پایه جدیدترین فناوری‌های دنیا در سال جاری روانه بازار خواهد شد.

باتوجه به دغدغه‌های فرهنگی مدیران این شركت، فرهنگ‌سازی استفاده از ابزارهای الكترونیكی در حوزه بانكی از دیگر اهداف این مجموعه، است كه تسهیل امور بانكی و كاهش ترافیك كار و مراجعه به بانك‌ها درپی دارد.

فاطمی، چشم‌انداز توسن را كه به حق نقش بسیار عمده‌ای در تقویت زیرساخت‌ها و فرهنگ‌سازی بهره‌گیری از خدمات بانكی و مفهوم خدمت داشته است، قرار گرفتن در جمع شركت‌های برتر ارائه دهنده راه‌حل‌های بانكی و مالی در دنیا تعیین كرده است كه اثبات شده باتوجه به استعداد جوانان نخبه ایرانی دور از دسترس نیست.