نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

مادربردی برای همه

بررسی مادربرد PA65-UD3-B3 گیگابایتتعداد بازدیدکنندگان 3623 بازدید نسخه چاپی

بدون شك این نسل از چیپ‌ست‌های اینتل پر سر و صداترین و پرحاشیه‌ترین نسل از چیپ‌ست‌های شركت اینتل هستند.

پس از عرضه زودهنگام و پیشی گرفتن از رقیب دیرینه یعنی شركت AMD، آن مشكل معروف برای مادربر‌های ساخته شده بر پایه چیپ‌ست سری 6 اینتل یا پل شنی پیش آمد و معادلات را به هم زد.

تولید كننده‌های مادربرد مجبور شدند محصولات خود را از بازار جمع آوری كنند و منتظر راه حل اینتل بمانند.

شركت‌های تولید كننده مادربرد از جمله گیگابایت، سری محصولات بدون مشكل را روانه بازار كردند و در این بین AMD نیز چیپ‌ست نسل بعدی خود یعنی AM3+ را منتشر كرد. رقابتی كه اینتل گمان می‌كرد به راحتی به نفع خود تمام كرده است وارد بعد جدیدی شد.

یكی از چیپ‌ست‌هایی كه اینتل برای تصرف بازار مادربرد‌های نسل ششم تولید كرده است چیپ‌ست H61 است. فناوری این چیپ‌ست به نوعی است كه برای محصولات با تناسب بالای بین كارایی و قیمت مناسب است.

این چیپ‌ست از تمام فناوری‌ها و نوآوری‌های نسل جدید اینتل بهره می‌برد و 1 DIMM به ازای هر كانال از حافظه‌های DDR 1333 MHz را ممكن می‌سازد.

یكی از مادربرد‌هایی كه شركت گیگابایت بر پایه این چیپ‌ست تولید كرده است، مادربرد PA65-UD3-B3 است. این محصول در رده متوسط بازار قرار می‌گیرد، جایی كه قیمت‌ها بسیار نزدیك است و رقابت داغ‌تر.

در این رده كاربران با حق انتخاب گسترده و متنوعی روبرو هستند و محصولی موفق‌تر است كه بیشترین امكانات و ویژگی‌ها را با كمترین قیمت ارائه كند. شركت گیگابایت همواره مادربرد‌های خود را به همراه انواع ویژگی‌های انحصاری و جدیدترین فناوری‌ها تولید می‌كند، و PA65-UD3-B3 از این قاعده مستثنی نیست.

مادربرد PA65-UD3-B3 از یك كنترل كننده Intersil PWM تأیید شده توسط اینتل بهره می‌برد كه با VRD 12 (Voltage Regulator Down) سازگار است. این به این معنی است كه از فناوری‌های جدید مثل SerialVID پشتیبانی می‌كند.

این فناوری با انتقال اطلاعات مدیریتی توان بین پردازنده و كنترل كننده ولتاژ، پیكره‌بندی با مصرف انرژی بهینه‌تری را ارائه می‌كند. این مادربرد همچنان از ویژگی‌های انحصاری Ultra Durable 3 بهره می‌برد.

مادربرد‌های با این ویژگی از دوبرابر میزان مس در معماری PCB بهره می‌برند تا گرما را از مناطق مهم مادربرد پراكنده كند. فناوری Ultra Durable 3 گیگابایت در ضمن با كاهش 50 درصدی امپدانس PCB از به هدر رفتن انرژی الكتریكی و تولید گرمای اضافی جلوگیری می‌كند. از دیگر مزایای دو برابر مقدار مس، بهبود كیفیت سیگنال و كاهش EMI (اختلالات الكترومغناطیسی) است كه در اوركلاكینگ بسیار ارزشمند است.

از دیگر ویژگی‌های این مادربرد می‌توان به On/Off Charge برای شارژ سریع و دائمی ابزار‌های شركت اپل، فناوری USB 3.0 بسیار سریع، SATA 6 گیگابایت بر ثانیه و 3x USB Power Boost اشاره كرد.

مادربرد‌های جدید گیابایت از سیستم صوتی پیشرفته‌ای با كیفیت پخش صدای با ضریب تبدیل سیگنال به صدا 108 دسی‌بلی بهره می‌برند. امروزه كه فرمت پخش محتوای تصویری به آرامی در حال تبدیل شدن به ray-Blu است، كیفیت صدای بالا، بسیار مهم است.

كیفیتی 108 دسی‌بلی به این معنی است كه سیگنال صدا 108 دسی‌بل بلندتر از سیگنال صدا‌های مزاحم است. یكی دیگر از ویژگی‌های جدید PA65-UD3-B3 پشتیبانی از  نرم‌افزار 3TB+ Unlock گیگابایت است.

این نرم‌افزار به كاربران اجازه می‌دهد یك درایو مجازی با ظرفیت بیش از 2048 گیگابایت تعریف كنند (حداكثر میزان فضای ذخیره‌سازی شناخته شده توسط سیستم عامل‌های 32 بیتی مثل Windows XP)، كه در نهایت باعث بهینه شدن مدیریت بر روی فضای هارد دیسك می‌شود.

این فضا‌های مجازی تعریف شده حداكثر می‌توانند 2048 ترابایت باشند. كاربر می‌تواند تا 128 پارتیشن در آن تعریف كند، در صورتی كه فضای تخصیص نیافته بر روی هارد دیسك موجود باشد.

نرم‌افزار 3TB+ Unlock از هر دو نوع پارتیشن GPT (GUID Partition Table) و MBR (Master Boot Record) پشتیبانی می‌كند، هر چند كه برای MBR تعداد پارتیشن به عدد 8 محدود خواهد شد.

PA65-UD3-B3 از ویژگی‌های دیگری مانند Smart 6، Dynamic Energy Saver 2 و AutoGreen نیز بهره می‌برند. با این تفاسیر می‌توان PA65-UD3-B3 را یك مادربرد مناسب برای هر نوع كاربری دانست.