نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

GTX 590، گران قیمت‌ترین كارت گرافیك جهان از گیگابایت

گرافیكی برای ثروتمندانتعداد بازدیدکنندگان 2779 بازدید نسخه چاپی

بعد از یك نسل توقف، بار دیگر شركت انویدیا كارت گرافیكی را با استفاده از دو عدد پردازنده گرافیكی و با معماری دو پردازنده‌ای طراحی و روانه بازار كرده است.

این كارت گرافیك جدید كه GTX 590 نام دارد، قوی‌ترین و سریع‌ترین كارت گرافیكی حال حاضر جهان است. عنوانی كه انویدیا یك نسل بود آن را به رقیب دیرینه خود واگذار كرده بود.

تولید كنندگان شاخص كارت گرافیك در جهان و شركای تجاری انویدیا هر یك با تبلیغاتی گسترده به ارائه اولین نمونه‌های این كارت پرداختند. شركت گیگابایت این بار در اقدامی غافلگیر كننده اولین سری از این مدل كارت گرافیك را با تغییراتی ویژه و بسته‌بندی متفاوت روانه بازار كرده است.

این كارت كه N590D5-3GD-B نام دارد در حال حاضر گران قیمت‌ترین نمونه  از كارت‌های 590 تولید شده است. همچنین به همراه این كارت یك عدد موس سری gaming گیگابایت با مدل M8000X را نیز برای علاقه‌مندان به بازی در این بسته تعبیه شده است.

كارت GTX 590 گیگابایت از دو عدد تراشه GTX 580 تشكیل شده است كه با سرعت ساعتی كمتر در كنار یكدیگر قرار گرفته‌اند. بدین ترتیب در مجموع تعداد 1024 عدد پردازنده جریانی با فركانس 607 مگاهرتز در كنار یكدیگر قرار داده شده‌اند.

معماری حافظه این كارت متشكل از 3072 مگابایت حافظه DDR5 با فركانس كاری 3414 مگاهرتز است كه بین دو تراشه به صورت مساوی تقسیم شده‌اند. Bus حافظه‌ها نیز میزان 768 بیت در مجموع برای دو تراشه تعریف شده است.

این كارت گرافیك از DirectX11 و OpenGL 4.1 به صورت كامل پشتیبانی می‌كند و بر اساس پهنای باند استاندارد Pci-Express 2.0 طراحی و بهینه شده است. این كارت در زمان اوج كار و در شرایطی كه از منبع تغذیه مناسب استفاده شده باشد بیش از 350 وات توان مصرف می‌كند و معمولاً در دمای اتاق تا 97 درجه سانتی گراد گرم می‌شود.

البته نمونه گیگابایت آن به علت بهره‌مندی از لایه‌های مسی دو اونس مس و همچنین استاندارد ساخت UDV+، بیش از 82 درجه سانتی گراد گرم نمی‌شود. همچنین گیگابایت برای بالا بردن پایداری این كارت پر مصرف، معماری خازنی مدار تغذیه خود را حذف و به جای آن از Proadlizer كه نوعی خازن‌های چاپی با توان كار در فركانس‌های كاری بالا هستند، بهره برده است.

استفاده از این قطعه امنیت و پایداری این كارت را در زمان استفاده با منابع تغذیه مختلف بالا برده و كارایی كارت گرافیك را ارتقا بخشیده است. گیگابایت برای خنك‌سازی این كارت گرافیك از فناوری Vapor Chamber Cooler استفاده كرده است.

برای هر پردازنده از یك سینك Chamber استفاده شده كه در میانه كارت گرافیك به یك فن خنك‌كننده متصل می‌شوند. گیگابایت به همراه این كارت كه از بالاترین كیفیت ساخت برد‌های الكترونیكی بهره می‌برد، یك عدد موس سری gaming خود را نیز قرار داده است.

این موس دارای دقت 6000 DPI و از یك محفظه خاص برای قرار دادن وزنه‌های كوچك و تنظیم وزن بهره می‌برد. برای خرید این پكیج لوكس و پر زرق و برق باید بیش از یك میلیون و هشتصد هزار تومان هزینه كنید و از این حیث N590D5-3GD-B گیگابایت گران قیمت‌ترین كارت گرافیك حال حاضر است.

دلیل گرانی این كارت بیشتر مواد اولیه، قطعات و كیفیت بالای ساخت برد آن بوده است كه در نوع خود بی‌نظیر است و نه تنها باعث افزایش كارایی آن شده است بلكه مشكل طول عمر و پایداری آن را كه همواره از مشكلات كارت‌های دو پردازنده‌ای بود، حل كرده است.