نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

شركت‌ها به چه تعداد سرور نیاز دارند و چرا ؟تعداد بازدیدکنندگان 3738 بازدید نسخه چاپی

در شماره قبلی در مورد اینكه چه كسانی نیاز به سرور اختصاصی دارند و چرا، بحث شد و بطور كلی مشخص شد سرور اختصاصی برای كسانی كه به كسب و كار اینترنتی فكر می‌كنند و به دنبال جذب و حفظ ترافیك بالایی هستند، مورد نیاز است. اما مزایا و معایبی نیز در این خصوص وجود داشت كه ذكر شد.

اما بطور كلی نصب و راه‌اندازی سرور اختصاصی به شرایط، تجهیزات و محل ویژه‌ای نیاز دارد. محل‌های نگهداری سرور باید دارای استاندارهای خاص خود باشند، به عنوان مثال از نظر معماری ساختمان نیز باید در آن نكاتی درنظر گرفته شده باشد كه در هیچ بنایی این استانداردها كاربردی ندارد در عوض این موارد در محل‌های نگهداری سرور، از بایدهای آن محسوب می‌شود.

مثال دیگر می‌توان به تهویه هوا اشاره كرد؛ در چنین محل‌هایی باید به بهترین شكل ممكن هوا در محل قرارگیری سرورها در جریان باشد. حتماً باید مسائل امنیتی عبور و مرور افراد در آنها كنترل شود تا افراد غیر مسئول نتوانند وارد محل قرارگیری سرورها شوند و ... .

محل‌های نگهداری سرور را می‌توان بطور كلی به دو دسته تقسیم كرد: دسته اول مراكز ویژه و مخصوص نگهداری سرورهای مختلف هستند كه به آنها مركز داده یا همان Data Center اطلاق می‌شود.

اگر بخواهیم خیلی ساده و با بیان عامیانه مركز داده را تعریف كنیم باید گفت: به محلی بزرگ كه تعداد زیادی رِك و سرور و تجهیزات شبكه و مشتقات شبكه اعم از كابل و سوئیچ و غیره در آن قرار گرفته كه تمامی آنها به اینترنت پرسرعت و برق اضطراری متصل هستند.

همانطور كه گفته شد این تعریفی عامیانه از مركز داده است، اما در حقیقت استانداردهایی بسیار دقیق نیز در خصوص راه‌اندازی مراكز داده وجود دارد كه خارج از بحث این مقاله است.

اكنون می‌پردازیم به دسته دوم از محل‌های نگهداری سرور. در نگاه كلی دسته دوم نیز ممكن است از نظر توضیح و شباهت عملكرد با دسته اول یكسان باشد اما از نظر رعایت استانداردها و تجهیزات نسبت به مراكز داده بعضی از موارد در آنها كمتر رعایت و یا بطور كامل حذف می‌شود و تجهیزات آن در اندازه‌های بسیار كوچك‌تری تهیه و راه‌اندازی می‌شوند.

نام این دسته معمولاً اتاق سرور یا همان Server Room است. همانطور كه گفته شد بین تجهیزات و امكانات دسته دوم و دسته اول تفاوت‌هایی وجود دارد كه بارزترین آنها را نام خواهم برد.

به عنوان مثال در مراكز داده ژنراتورهای قوی وجود دارد كه در مواقع اضطراری قطع برق اصلی، كلیه سرورها و تجهیزات جانبی را روشن و فعال نگه خواهد داشت، مثال دیگر می‌توان به پشتیبانی مراكز داده به حداقل دو خط ارتباط اینترنتی پرسرعت اشاره كرد كه در صورت قطع اولین خط ارتباطی اینترنت پرسرعت، خط ارتباط دوم برای سرویس‌دهی استفاده خواهد شد.

از دیگر ویژگی‌های مراكز داده احداث آنها در مسیرهایی كه دسترسی به آنها به شرایط خاص نیاز دارد و تردد و دسترسی به محل مركز داده محدود و كنترل شده است.

از ویژگی‌های نامبرده شده نیز در اتاق سرور وجود دارد اما همه چیز در اندازه و سایز بسیار كوچك‌تر، یعنی به جای استفاده از ژنراتور برق از UPS استفاده می‌شود.

محل قرارگیری اتاق سرور جایی خواهد بود كه درب ورود به آن قفل است و حتی پنجره‌ای برای ورود گرد و غبار نیز در آن اتاق وجود ندارد و یا به جای چند خط ارتباطی اینترنت معمولاً یك خط ارتباطی و در موارد بسیار نادر دو خط ارتباطی وجود دارد و ...

چه كسانی به اتاق سرور نیاز دارند و چرا؟
بهتر است قبل از اینكه به این موضوع پرداخته شود كه چه شركت‌هایی به اتاق سرور نیاز دارند، ابتدا به چرای آن پاسخ دهیم كه چرا و در  چه شرایطی به اتاق سرور نیاز داریم.

بهترین پیشنهاد برای راه‌اندازی اتاق سرور به شركت‌هایی توصیه می‌شود كه حداقل دو یا بیش از سه سرور در محل شركت خود نگهداری می‌كنند؛ بطور معمول در شركت‌هایی با اندازه 30 ایستگاه كاری و بیشتر این اتفاق رخ خواهد داد كه سرویس‌های مختلف را در سرورهای مجزا پیاده‌سازی كنند. معمولاً درگاه ورودی اكثر شركت‌ها، با هر اندازه كوچك یا بزرگ، اینترنت است.

با ورود اینترنت پرسرعت به شركت‌های داخلی و بالا رفتن سرعت از طریق ADSL و یا خط‌های اختصاصی، نیاز مبرمی به كنترل آن احساس می‌شود.

بهینه‌سازی استفاده از اینترنت و حفظ ورود و خروج اطلاعات برای هر شركتی مهم است و ارتباطی به اندازه شركت و تعداد كارمندان آن ندارد، در چنین شرایطی بهتر است ورود و خروج اطلاعات بر عهده یك سرور و یا یك PC معمولی باشد كه توسط نرم‌افزارهای امنیتی مدیریت می‌شود.

این نرم‌افزارها توانایی كنترل ورود و خروج كاربران و اطلاعات را به عهده می‌گیرند. بسیاری از اینگونه نرم‌افزارها عهده‌دار كنترل ورودی‌ها و كنترل محتوای آن هستند تا اطلاعاتی كه وارد سیستم كاربران می‌شود خالی از آلودگی‌های امنیتی باشد. ( قدرت سیستم درگاه اینترنت بستگی به تعداد ایستگاه‌های كاری استفاده كنند. از اینترنت دارد و اینكه روش حفظ اطلاعات و به اشتراك‌گذاری به چه نحوی و با چه نرم‌افزاری پیاده‌سازی شده باشد.)

متأسفانه به غلط در بین شركت‌های كوچك مرسوم شده كه اشتراك‌گذاری اینترنت را بر عهده سوئیچ یا هاب قرار می‌دهند و هیچ‌گونه سیاست ورود و خروج اطلاعات درنظر گرفته نمی‌شود یعنی مودم ADSL به عنوان روتر و درگاه اینترنت بطور مستقیم به سوئیچ یا هاب وصل می‌شود و كلیه كاربران بدون هیچگونه كنترل و مدیریت از اینترنتِ به اشتراك گذاشته شده استفاده می‌كنند.

از این‌رو چون هیچ‌گونه سیستم كنترلی و مدیریتی برای حفظ امنیت كاربران وجود ندارد به سادگی دچار ضررهای امنیتی می‌شوند.

با چنین شرایطی توصیه من این است كه كنترل ورود و خروج اطلاعات را با بهترین روش اصولی آن انجام دهید و اینترنت را به صورت مستقیم بر روی شبكه به اشتراك نگذارید و از برنامه‌هایی مانند WinRout Kerio و یا ISA سرور، امنیت لازم را برای شركت خود مهیا كنید.

پس از معرفی سرور اینترنت به عنوان اولین سرور یك شركت كوچك و یا متوسط، نوبت به سرور دوم می‌رسد. معمولاً Active Directory و سرویس‌های وابسته به آن است كه تشكیل شبكه محلی و داخلی را در یك شركت كوچك، متوسط و یا بزرگ میسر می‌سازد.

تعریف سطح دسترسی برای ایستگاه‌های كاری در شبكه محلی با Active Directory، امنیت را تا حد مطلوبی در مجموعه بالا خواهد برد.

اما ممكن است همین سرور نیز بجز اینكه به عنوان Active Directory استفاده شود به عنوان محل ذخیره‌سازی داده‌ها و فایل‌های مختلف نیز باشد چون تعیین سطح دسترسی در چنین سروری به حفظ اطلاعات كمك شایانی خواهد كرد، لذا معمولاً محل مناسبی برای ذخیره‌سازی فایل‌ها و داده‌ها خواهد بود.

اما چه باید كرد با نرم‌افزارهای حسابداری یا انبارداری و ...
همان‌طور كه هر شركتی با اندازه كوچك یا متوسط برای حسابداری مجموعه خود مجبور به به كارگیری نرم‌افزارهای حسابداری یا انبارداری است و معمولاً این برنامه‌ها دارای قفل سخت‌افزاری نیز هستند پس برای دور بودن قفل سخت‌افزاری از دسترس عموم آن را بر روی سرور مجزا باید راه‌اندازی كرد، معمولاً دسترسی فیزیكی به چنین سرورهایی محدودتر از دیگر سرورهاست و دلیل آن نیز اطلاعات محرمانه و قفل سخت‌افزاری آن است.

پس سومین سرور ما در یك شركت كوچك، متوسط و یا بزرگ شامل نرم‌افزارهای مالی و اداری و غیره می‌تواند باشد. اما همانطور كه می‌دانید نرم‌افزاری كه توانایی ذخیره‌سازی اطلاعات مالی را دارد نیاز به بانك اطلاعاتی دارد تا بتواند اطلاعات چندین سال را در خود ذخیره كند، به گمان من می‌شود بانك‌های اطلاعاتی SQL و یا MYSQL را به راحتی در یكی از سرورهای شماره دو یا شماره سه راه‌اندازی كرد و نیاز به سرور چهارم نیست. تا اینجای كار، ما سه سرور داریم و به یك محل مناسب برای قرارگیری سرورها نیاز داریم.

بله اكنون در چنین وضعیتی ما به یك رك ایستاده نیاز داریم با تهویه مناسب تا حرارت تولید شده از این سه سرور از داخل رك خارج شود و هوای خنك وارد آن شود. اما حیاتی بودن این سرورها را نباید فراموش كرد، گرفتن نسخه پشتیان از اطلاعات موجود یكی از عقلانی‌ترین مراحل پشتیبانی و نگهداری است آن هم به صورت روزانه، برای این كار چه باید كرد؟

اضافه شدن یك هارددیسك داخلی كار زیادی سختی نیست اما زیاد هم عقلانی نیست، معمولاً نسخه پشتیبان را بر روی Device خارجی گرفته می‌شود تا در زمانی كه سرور دچار حملات ویروس‌ها و یا هكرها قرار گرفت و یا حتی هارددیسك آن دچار سكتور خراب شد و یا سوخت خارج از سرور یك نسخه از تمام اطلاعات باقی مانده باشد؛

اینجاست كه یك هارددیسك External می تواند به ما و سرور ما كمك كند تا بازیابی اطلاعات را به خوبی و با آرامش انجام دهیم  اما ممكن است یك هارددیسك External پاسخگوی كار ما نباشد و تولید اطلاعات و ترافیك روزانه كاربران به قدری بالا باشد كه امكان كپی‌برداری بر روی یك هارد External با سرعت USB كمی وقت‌گیر است.

پس به وسیله‌ای بهتر، سریع‌تر و مطمئن‌تری نیاز هست، وسیله‌ای كه به راحتی عملیات مربوط به گرفتن نسخه پشتیبان‌گیری از سرورها و حتی ایستگاه‌های كاری را به راحتی و با سرعت بالا انجام دهد و هزینه بسیار كمتری را نسبت به یك سرور دیگر و نیروی كاری برایمان را در بر داشته باشد، درست حدس زدید شما به یك NAS سرور نیاز دارید تا شرایط دلخواه و ایده‌آل برای گرفتن نسخه پشتیبان از سرورها و ایستگاه‌های كاری را به خوبی، در كمترین زمان و با كمترین هزینه و با بالاترین سرعت در كوتاه‌ترین زمان ممكن انجام دهید. این چهارمین سرور مورد نیاز شماست.

اما در بسیاری از شركت‌ها و بنگاه‌های كسب‌وكار رضایت مشتری، حفظ مشتری، مدیریت مشتری و حتی طبقه‌بندی مشتریان در اولویت قرار دارد و معمولاً نیاز به سیستم‌های اتوماسیون اداری، سیستم‌های مدیریت اطلاعات مشتریان، وب سرور، ایمیل سرور داخلی و ... چیزیست كه از آن نمی‌توان گریخت.

متأسفانه در بین بسیاری از شركت‌ها و مدیران استفاده از ابزارهای حفظ و مدیریت مشتریان به اشتباه به این ابزارها به چشم یك كالای لوكس نگاه می‌شود و خود را ملزم بهره‌مندی از آن نمی‌دانند.

به این دسته از افكار باید بگویم تا نگرش خود را عوض كنند، چون معمولاً 80 درصد از درآمد شركت‌ها از 20 درصد مشتریان یك شركت تأمین می‌شود، شما باید آن 20 درصد را از طریق ابزارهای مدیریت مشتری یا همان CRM شناسایی و حفظ كنید.

پس اكنون نیاز مبرمی به سرور جدیدی با عنوان‌های كاری ذكر شده هست. نگران نباشید هرقدر جلوتر برویم نیازها بیشتر می‌شود و هرقدر نیازها بیشتر شود نگرانی‌ها نیز بیشتر. نگرانی‌هایی از قبیل:

نگهداری
اكنون باید به این اندیشید كه تمام این سرورها و اطلاعات باید چگونه حفظ شوند آیا حاضر هستید تمام سرمایه كاری و اطلاعات خود را در یك رك ایستاده فلزی با درب شیشه‌ای كه بسیار هم سست است نگهداری كنید؟

برقراری ارتباط
اگر یكی از این سرورها از كار بیفتد چه خواهد شد؟ مثلاً كارمندان فروش و بازاریابی نتوانند به لیست مشتریان دسترسی داشته باشند، فروش شما متوقف خواهد شد. كارمندان مالی نتوانند اطلاعات مالی را روزانه و ساعتی وارد سیستم كنند چه مشكلی پیش می‌آید؟

شما نمی‌توانید بفهمید كه امروز وضعیت بازار چگونه است، فروش كمتر بوده یا ببیشتر، علت كمتر یا بیشتر بودن چیست، آیا رقیبی جدید پیدا شده، یا شما رقبا را كنار زده‌اید.

آیا درخواست جدید به شما ایمیل شده؟ و هزاران مشكل دیگر كه در اثر اختلال در سرورهای موجود ممكن است كسب‌وكار شما را بر هم بزند.

پس برای بهتر شدن اوضاع و كمتر شدن نگرانی‌ها و دغدغه‌های روزانه به یك سیستم نگهدارنده انرژی برق هم نیاز دارید تا حداقل چند سرور شما را همیشه روشن نگهدارند تا در مواقع اضطراری قطعی برق نه سرور به ناگاه خاموش شود و دچار خرابی شود و نه سرویس‌دهی متوقف شود.

اما چنین نگهدارنده‌ای برای این تعداد سرور به چه میزان فضا نیاز دارد؟ آن را كجا باید نگهداری كرد تا دم دست نباشد و صدمه نبیند؟ انگار مشكلات دوچندان شده و نگرانی‌ها بیشتر از پیش.

قبلاً هم گفتم هرچه پیشروی كنیم مشكلات بیشتر می‌شود و رعایت اصول، دقیق‌تر. در شماره بعدی به این موضوع می‌پردازیم كه شرایط نگهداری سرورها باید چگونه باشد.