نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

نبرد فناوری‌های نسل چهارم:

وایمكس و LTEتعداد بازدیدکنندگان 4087 بازدید نسخه چاپی

نویسنده: برایان هاج
مترجم: فاطمه اللهیاری

سرانجام پس از مدت‌ها چشم انتظاری، نسل چهارم با هیاهو و قدرت بسیار در جهان، قدم به عرصه فناوری‌های نوین گذاشت.

نسل چهارم در واقع چهارمین نسل از فناوری‌های باندپهن وایرلس محسوب می‌گردد. نسل دوم به مبادله خدمات تلفن همراه به طریق دیجیتال مربوط می‌شد و نسل سوم نیز به ادغام صدا و خدمات اطلاعاتی جهت ارائه اینترنت در تلفن‌های همراه هوشمند، كارت‌های باندپهن تلفن همراه و نیز نوت‌بوك‌ها، نت‌بوك‌ها و صفحه‌خوان‌های الكترونیك اختصاص داشت كه البته در مقایسه با وایمكس كنونی بسیار كند و ابتدایی به نظر می‌رسد. فناوری نسل چهارم را می‌توان از بسیاری جهات یك جهش عظیم دانست.

سرعت بسیار بالای این فناوری در ارسال داده‌ها از طریق فركانس‌های چندگانه، آن را از نسل سوم كه ارسال اطلاعات در آن به صورت تك فركانس صورت می‌گرفت متمایز می‌سازد.
نسل چهارم كه در خدمات‌رسانی اینترنتی افزون‌تر برای تلفن‌ همراه خلاصه می‌شود قادر است حجم بسیار زیادی از اطلاعات را با سرعتی فوق سریع به هر مقصدی كه شما اراده كنید، ارسال نماید.

تجسم قابلیت‌ها
انتظار شما از این فناوری نوین چیست و چگونه از آن بهره خواهید گرفت؟ بهره‌گیری از این ابداع مستلزم در اختیار داشتن یك تلفن همراه هوشمند، یك رایانه نوت‌بوك یا یك سیم‌كارت باندپهن مجهز به نسل چهارم خواهد بود. علاوه بر این به مانند نسل سوم باید از یك فراهم‌آورنده خدمات اینترنت، حق اشتراكی را خریداری نمایید.

شما پس از برقراری ارتباط با خدمات نسل چهارم قادر هستید تمام كار‌هایی كه به وسیله رایانه شخصی خود در منزل انجام می‌دهید را به هنگام خروج از منزل و یا هر جای دیگر به انجام برسانید. حتی زمانی كه شما در یك سفر كاری به سر می‌برید به سادگی می‌توانید از هتل محل اقامت خود فایل‌های حجیم چندرسانه‌ای را در عرض چند ثانیه بارگذاری كنید.

با استفاده از یك تلفن همراه هوشمند یا نوت‌بوك مجهز به فناوری نسل چهارم این امكان را خواهید داشت تا برنامه‌های نرم‌افزاری سنگین و با كیفیت را به اجرا گذاشته و نیز ضمن تماشای یك مسابقه ورزشی، مسابقه دیگری را از هر جای دیگر دنیا به تماشا بنشینید.

با این حال نسل چهارم منحصراً به تلفن‌ همراه اختصاص ندارد. این فناوری می‌تواند جایگزین مناسبی برای خدمات اینترنتی كابلی و DSL خانگی باشد. برای مثال ایستگاه مبدأ نسل چهارم به صورت وایرلس با فراهم‌آورنده خدمات اینترنتی ارتباط برقرار می‌كند و از این طریق رایانه‌ها، كنسول‌های بازی و دیگر ابزار‌های مجهز به Wi-Fi در منزل شما امكان بهره‌گیری از آن را خواهند داشت.

تناسب وایمكس و LTE

در حال حاضر نسل چهارم به دو فناوری متفاوت تقسیم‌بندی می‌شود كه هر یك از آنها با پشتیبان‌های قدرتمند خود، برای صدرنشینی در بازار رقابت می‌كنند. فرمت‌های خدمات نسل چهارم، محلی برای رویارویی وایمكس و LTE است. تشخیص این موضوع كه شما كدامیك از این فرمت‌ها را باید استفاده كنید، توسط فراهم‌آورنده خدمات تعیین می‌گردد.

برخی از فراهم‌آورندگان خدمات اینترنتی در ایالات متحده مانند Sprint و Clearwire، وایمكس را برای ارائه فناوری نسل چهارم برگزیده‌اند (البته Clearwire اخیراً اعلام كرده است كه در حال بررسی و آزمایش LTE می‌باشد). در حال حاضر وایمكس جهت ارائه خدمات فناوری نسل چهارم در 55 بازار ایالات متحده روز‌های پركاری را سپری می‌كند.

در پایان سال 2010 بازار‌های عمده ایالات متحده در نظر داشتند 120 میلیون نفر را تحت پوشش اینگونه خدمات قرار دهند. البته انتظار می‌رود از آنجا كه بسیاری از فراهم‌‌آورندگان بزرگ خدمات اینترنتی مانند Verizon, AT&T و T-Mobile روی LTE دست گذاشته‌اند در آینده شاهد سیطره این فرمت بر فناوری نسل چهارم باشیم.

اگرچه Verizon درصدد است 25 تا 30 بازار را تا اواسط امسال تحت پوشش این فرمت قرار دهد و بسط بازار آن را تا اواخر سال 2011 ادامه دهد اما در حال حاضر تبلیغاتی برای LTE در ایالات متحده صورت نگرفته است.

البته ذكر این نكته مهم است كه وایمكس و LTE، هیچ یك تا به حال موفق نشده‌اند به لحاظ سرعت با آنچه كه اتحادیه مخابرات بین‌الملل برای نسل چهارم معین كرده است، مطابق آیند. در حالی كه Clearwire مدعی است سرعت‌ها بطور كلی با مودم‌های كابلی برابری می‌كنند اما آنها تنها 3 تا 6 درصد از انتظارات را برآورده می‌سازند.

Verizon نیز بر مبنای آزمایش‌های صورت گرفته بر این عقیده است كه LTE از سرعت بیشتری نسبت به وایمكس برخوردار است كه این ادعا را باید در عالم واقعیت دید و سنجید. در هر صورت می‌توان گفت وایمكس و LTE چندین برابر سریع‌تر از سریع‌ترین ارتباط‌های اینترنتی حال حاضر می‌باشند.

شباهت یا تفاوت

رقابت وایمكس و LTE تا جایی بالا گرفته كه هر یك در پی خارج كردن دیگری از صحنه است. در واقع این دو فناوری رقیب، شرایطی را به وجود آورده‌اند كه مانند نبرد فرمت‌های Blu-ray Disc  و HD-DVD كه سرانجام به پیروزی Blul-ray منجر شد، این احتمال وجود دارد كه مردم باز هم تا زمان اطمینان از پیروزی بلامنازع یكی بر دیگری انتخاب خود را به تعویق ‌اندازند.

البته به دلایل زیادی ممكن است این نمایشنامه به گونه‌ای دیگر رقم بخورد و مانند هم‌زیستی مسالمت‌آمیز PC‌ها و MAC‌ها كه هر كدام راه خود را می‌روند این دو فناوری نیز به چنین شرایطی دست یابند.

حتی اگر یكی از فناوری‌های نسل چهارم در مقابل دیگری سر فرود آورد و میدان را ترك كند، باز هم احتمال بروز چالش دیگری در میان خواهد بود. هیچ‌یك از شما مایل نیستید كه دائم به یك نوع ابزار چسبیده باشید.

البته وایمكس و LTE از نظر سخت‌افزاری تا 85 درصد شبیه به یكدیگر هستند و زیرساخت فناوری‌ آنها به لحاظ مدیریت داده‌ها یكسان است. تفاوت اصلی بین این دو را باید در نحوه كارایی و اجرای آنها جست‌وجو كرد.
منبع: مجله First Glimpse