نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

ویروس و ضدویروس
نبرد خیر و شرتعداد بازدیدکنندگان 2952 بازدید نسخه چاپی

رشد تكنولوژی مسیری است كه جامعه برای افزایش رفاه خود برگزیده تا ضمن آنكه از تحولات و شگفتی‌های این دنیای نو شونده و رنگارنگ لذت می‌برد، مدام كیفیت و حتی كمیت زندگی خود را در سایه ابزارها و خدمات جدید ارتقاء بخشد.

رشد دانش و فناوری، اما همواره مسیری یكطرفه نیست. بسط و پیشرفت دانش در واقع گسترش دامنه توانایی انسان در بهره‌گیری از پتانسیل‌های ناشناخته است، و از همین‌جاست كه بكارگیری این فناوری می‌تواند با هدف و مقصود هر كاربر متفاوت باشد، و این البته اصلی پذیرفته شده و تقریبا بدیهی در كل پهنه دانش و تكنولوژی است.

استفاده از كامپیوتر و شبكه‌های كامپیوتری، امروزه بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی جمعی و گاه حتی فردی ماست، چرا كه با هدف كسب سرعت، دقت، جامعیت، و نهایتا آسایش و رفاه بیشتر، بهترین ابزارهای موجودند؛ اما در عین حال، خطرات و تهدیدات ویژه این ابزارها نیز مولود و محصول رشد و گسترش این فناوری هستند.

به عبارت دیگر،:همزمان با تلاش محققان و دست‌اندركاران صنعت برای كشف امكانات جدید این فناوری و گسترش دامنه بهره‌گیری از این امكانات، گروهی نیز در حین همین گسترش دامنه، بهره خود را می‌گیرند و خطرات و ناامنی‌ها را در این بستر می‌پراكنند.

اكنون در شرایطی هستیم كه بعید به نظر می‌رسد بر روی هیچ كامپیوتر شخصی یا سازمانی، دست كم یك نرم‌افزار مقابله با تهدیدات و ویروس‌ها و بدافزارها نصب نشده باشد، چرا كه خطراتی كه از این جنبه كاربردی تكنولوژی در حال گسترش است، بر كمتر كاربری پوشیده است، و این یكی از بارزترین نمونه‌های تقابل دو نوع كاربر مفید و مضر از فناوری رایانه است.

اما علاوه بر بحث از چند و چون نرم‌افزارهای مقابله با خطر بالقوه ویروس‌ها، تروجان‌ها و... بدافزارها و جست‌‌وجو به دنبال بهترین نرم‌افزار برای سیستم مورد نظرمان، سؤالی هم در این میان خودنمایی می‌كند: آیا به خود این نرم‌افزارها می‌توان اطمینان نمود؟

این سؤال در كشورهایی مانند ما بسیار پررنگ‌تر از حد معمول به چشم می‌آید، تا جایی كه حتی گاه نظریه تعبیه شدن  backdoor در آنها و حتی احتمال جاسوسی از سوی خود این نرم‌افزارها مطرح می‌شود، ادعایی كه سنگین و البته عجیب است.

در این شماره ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات حاصل میزگردی را كه حول محور نرم‌افزارهای ضدویروس برگزار شده ملاحظه می‌كنید. در این میزگرد كه با توجه به تركیب آن و حضور مدیران تراز اول اغلب شركت‌های نمایندگی ضدویروس‌های مطرح خارجی، در نوع خود كم‌سابقه است تلاش كرده‌ایم در گفت‌وگو با این كارشناسان، ضمن تاكید بر اهمیت موضوع امنیت و نیز ارائه تصویری از وضعیت بازار این‌گونه نرم‌افزارها، سؤال در مورد اطمینان از این ضدویروس‌ها را نیز در لابلای بحث طرح كنیم.

به نظرم با توجه به جامعیت حاضرین این نشست، اكثر كاربران كامپیوتر، نام و نماینده آنتی‌ویروس نصب‌شده بر روی سیستم خود را در میزگرد خواهند دید و نظرات ایشان را مطالعه خواهند كرد.
برگزاری میزگرد و نشست تخصصی به طور معمول وجهه نظر ماهنامه بوده و نمونه‌هایی از این دست كمابیش در مجله منتشر می‌شده است.

بنابر این نشست حاضر هرچند كم‌نظیر است اما اولین و آخرین نیست و نخواهد بود و در آینده نیز تلاش خواهد شد با توجه به شرایط و مقدورات، گردهمایی‌هایی در زمینه‌ها و رشته‌های مختلف برگزار گردد.