نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

iphone از شما مراقبت می‌كندتعداد بازدیدکنندگان 2975 بازدید نسخه چاپی

« iPhone مثل یك برادر بزرگ مراقب شماست» این شعار شركت اپل، سازنده گوشی تلفن همراه آیفن است. این شركت با افزودن امكانات جدیدی به سیستم خود ادعا می‌كند كه در آینده تنها با داشتن یك گوشی تلفن همراه كوچك و سبك، هر فرد می‌تواند بیشتر نیازهای خود را برآورده سازد.

به گفته كارشناسان شركت اپل، این گوشی خواهد توانست دركی مشابه حتی دقیق‌تر از انسان از محیط پیرامون خود داشته باشد. شركت اپل با ادامه روند توسعه فناوری سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، همواره پیشگام تولید و بهینه‌سازی وسایلی است كه وجود آنها نقش بسزایی در آسان‌تر شدن، سرعت بخشیدن و بهبود عملكرد كاربر دارد.

iPhone , iPodاز انواع وسایلی به شمار می‌آیند كه افراد زیادی با آنها آشنایی دارند و از آنها استفاده می‌كنند. شركت اپل با محصولات جدید خود توانسته رضایت كاربران را برآورده سازد، در همین راستا این شركت تصمیم دارد در آینده‌ای نزدیك با اضافه كردن سنسورهای متنوع و متفاوت در iPhone , iPod گامی بلند در بهبود عملكرد آنها بردارد.

شركت اپل در پی ارائه خدمات ویژه به كاربران خود، محصول جدیدی با نام  «سیستم‌های كشف و دریافت معضلات و مشكلات» را عرضه كرده است. این شركت در سال 2008 اعلام كرد كه قصد طراحی و ساخت حسگرهایی را دارد كه هدف آن دریافت اطلاعاتی است مشابه با اطلاعاتی كه كاربر از محیط پیرامون خود دریافت می‌كند و همچنین تشخیص مشكلاتی كه برای خود دستگاه به وجود می‌آید. این سیستم شامل حسگرهای مختلفی است كه وظایف متفاوتی را انجام می‌دهند.

این حسگرها شامل حسگر حرارتی، ضربه، مایع و كشف اطلاعات مغشوش و اشتباه می‌باشند. حسگرهای دیگری مانند تشخیص عیب و نقص‌های پنهانی كه كاربر نمی‌تواند آنها را تشخیص دهد، از دیگر مواردیست كه در آیفن آینده تعبیه می‌شود. حسگرهای فوق ذكر، اطلاعات را از محیط به صورت داده‌های دیجیتالی دریافت می‌كنند، سپس این اطلاعات را تجزیه و تحلیل و ثبت می‌نماید و در نهایت واكنش مقتضی و پیش‌بینی شده‌ای را انجام می‌دهند.

برخی از كاربران گوشی‌های تلفن همراه یا كامپیوترهای لپ‌تاپ از اینكه دستگاه آنها در مناطقی با آب و هوای گوناگون عملكرد خوبی ندارند شكایت می‌كنند. واضح است كه در مناطقی با آب و هوای خیلی مرطوب یا خیلی سرد و یا خیلی گرم مدارها و حسگرها به دلیل منقبض و منبسط شدن بیش از حد مجاز، قادر به عملكرد درست نیستند، در این شرایط اغلب كاربران به اشتباه فكر می‌كنند كه این اشكالات از نقص یا ایراد در دستگاه است.

نصب چنین حسگرهایی در تلفن همراه یا لپ‌تاپ‌ها جنبه آگاه‌كننده و هشداردهنده خواهد داشت كه نقص و ایراد ایجاد شده صرفا از عملكرد ناقص مدارها به دلیل آب و هواست و مشكل دیگری نیست. از طرفی كاربران با داشتن گوشی تلفن‌هایی مجهز به این نوع حسگرها می‌توانند اطلاعات مفیدی در رابطه با وضعیت دمایی محل موردنظر خود دریافت كنند.

اگر محیط پیرامون دارای دمایی باشد كه برای عملكرد مدارها مشكل ایجاد كند پیامی به كاربر اعلام می‌كند و با تغییر رنگ صفحه كلید، كاربر متوجه تغییرات دمایی زیادی می‌شود كه با وسیله مورد نظر او سازگاری ندارد.

حسگرهای حرارتی اطلاعات دمایی محیط اطراف را تجزیه و تحلیل كرده و در اختیار كاربر قرار می‌دهند. به عنوان نمونه این دستگاه كاربر خود را از شرایط محیطی پیرامون آگاه می‌كند. كشف و درك خطا یا اشتباه هنگام دریافت اطلاعات نادرست از دیگر وظایف این حسگرهاست. به عنوان نمونه ایمیل‌های هجو و نادرست كه كاربران معمولا دریافت می‌كنند و موجبات شكایت و ناراحتی آنها را فراهم می‌آورد از معضلاتی است كه شركت اپل در جهت رفع آن اقداماتی به عمل آورده است.

با وجود چنین حسگرهایی اینگونه ایمیل‌های اضافی بعد از دریافت و بررسی از طریق گوشی، خود به خود حذف می‌گردند. اگر  iphoneو یا ipod در آب یا مایعی غوطه‌ور شوند یقینا اشكالاتی در رنگ صفحه یا اطلاعات ذخیره شده در آنها به وجود می‌آید ولی با روش سیستم اشكال‌یابی جدیدی كه طراحی شده است، اطلاعات با روشی خاص ذخیره خواهد شد كه در صورت غوطه‌ور شدن دستگاه در آب یا مایعات دیگر، خدشه‌ای در عملكرد دستگاه وارد نمی‌شود.

این مسئله برای شناگران و غواصانی كه نیاز به استفاده از این دستگاه‌ها دارند، نقش مهمی ایفا خواهد كرد.

این سیستم آخرین اطلاعات و داده‌ها را در خود حفظ می‌كند و در صورت خراب شدن و از كار افتادن دستگاه، شركت پشتیبانی كننده در هنگام عیب‌یابی می‌تواند متوجه شود كه آیا این ایراد شامل تعهداتی می‌شود كه شركت سازنده در هنگام گارانتی دستگاه متقبل شده است یا آن مشكل ناشی از سهل‌انگاری در نگهداری از دستگاه توسط كاربر بوده است.

 گاهی اتفاق می‌افتد كه در نتیجه نقصی كه در دستگاه ایجاد شده است و به دلیل وجود گارانتی، شركت مربوطه موظف شده است دستگاه را تعمیر یا حتی مبادرت به تعویض آن یا قطعاتی از آن نماید در صورتی كه امكان داشته این نقص در نتیجه عملكرد اشتباهی باشد كه از طرف كاربر رخ داده و تنها به دلیل داشتن زمان گارانتی، كاربر می‌توانسته از خدمات شركت استفاده نماید و شركت پشتیبانی كننده متعهد بوده تا خدمات مقتضی را به كاربر بدهد درحالی كه بعضی از خدمات حتی در زمان گارانتی محصول شامل تعهدات شركت مربوطه نمی‌شود.

با توجه به شكایاتی كه از طرف شركت‌های پشتیبانی‌كننده داده می‌شد مبنی بر استفاده ناصحیح از خدمات گارانتی محصولات اپل، این شركت تصمیم به نصب حسگری نمود تا آخرین اطلاعات و داده‌ها را در خود نگهداری نماید تا از بروز چنین مشكلاتی جلوگیری شود. درواقع این مسئله تداعی‌كننده جعبه سیاه هواپیماست كه آخرین اطلاعات و داده‌ها را در خود حفظ می‌كند.

از طرفی براساس آخرین اطلاعات ثبت شده، مشخص می‌شود كه كدام قسمت از مدارها مشكل دارد و باید تعویض شود، در نتیجه علاوه بر اینكه عیب‌یابی این دستگاه‌ها آسان‌تر خواهد شد بلكه از تعویض قطعات به طور اشتباهی و سهوی جلوگیری می‌شود و عیب و نقص سیستم به طور دقیق و مشخص  برطرف می‌گردد.

این نوع حسگر هم برای خریداران و هم برای فروشنگان بسیار مفید است، زیرا خریداران از امكانات فراوان آن می‌توانند استفاده نمایند و فروشندگان در هنگام تعمیر و از لحاظ تعهداتی كه عرضه كرده‌اند، دیگر نگرانی از جهت سوءاستفاده‌های عمدی یا سهوی نخواهند داشت. این سیستم  به طور خودكار از خود محافظت می‌كند و دائما در حال چك كردن اطلاعات است تا برای قسمت‌های مختلف اعم از صفحه نمایش، پردازشگرها، حسگرها، حافظه، SD و یا كارت CompactFlash  ایراد یا مشكلی رخ نداده باشد.

شركت اپل مدل جدید از iphone و MacBook را در سال جاری ارائه می‌دهد مدل MacBook جدید مجهز به LSI (Liquid Submersion Indicators ) است. LSI نشانگری است كه هنگام تماس با مایعات از خود واكنش نشان می‌دهد. بدین ترتیب كه حسگرهای كوچكی در صفحه كلید تعبیه شده است كه نسبت به رطوبت تغییر رنگ می‌دهند و از رنگ سفید به رنگ قرمز تبدیل می‌شوند.

شركت اپل GPS  جدیدی را روی تلفن همراه آیفن نصب كرده است كه در جهت‌یابی و مكان‌یابی بسیار سودمند است. این حسگر دارای پایگاه داده‌های بسیار مفصل و كاملی، اعم از اطلاعات تمامی كشورها، جاده‌ها، نقاط دیدنی و ... است.

هنگامی كه كاربر در هر مكانی ایستاده باشد با داشتن آیفن می‌تواند جهت شمال، جنوب، شرق و غرب را دریابد از طرفی كاربر با نگه داشتن دستگاه به سمت محل موردنظر درمی‌یابد كه نام آن خیابان و خیابان‌های اطراف آن چیست و علاوه بر آن نام شركت‌ها، مراكز تجاری، رستوران‌ها، سازمان‌ها، مراكز دیدنی، ایستگاه اتوبوس و تاكسی و اطلاعاتی از محیط اطراف خود را به دست می‌آورد.

علاوه بر حسگرهای بیان شده در بالا، شركت اپل سیستم‌عامل جدیدی بنام OS 3 را برای گوشی تلفن‌های همراه آیفن طراحی كرده است. طراحان OS 3 بیان كرده‌اند كه با افزودن امكاناتی جدید در سطحی گسترده توانسته‌اند، سیستم‌عاملی با ویژگی‌های منحصر به فرد تولید كنند.

این سیستم‌عامل جدید از قابلیت MMS پشتیبانی می‌كند. از موارد طراحی شده در این سیستم این است كه گوشی تلفن همراه آیفن می‌تواند مانند دستگاه كنترل از راه دور برای وسایل برقی مانند تلویزیون، دی وی دی، كولر و مواردی از این دست عمل كند. استفاده از موسیقی همراه با كار كردن با نرم‌افزارهای گوناگون یا هنگام بازی از دیگر امكانات پیش‌بینی شده در این سیستم است.

از امكانات جالب توجه در سیستم‌عامل OS 3 قابلیتcopy,paste,cut  است. با گوشی آیفن كاربر می‌تواند متن یا عكس را انتخاب كند و در جای دیگر كپی كند یا با ایمیل به شخصی دیگر بفرستد. جالب اینجاست كه اگر كاربر از cut كردن متن یا عكسی منصرف شد تنها كافی است كه گوشی را تكان دهد.

اتفاق جدیدی كه در این سیستم‌عامل افتاده است دسترسی آسان و سریع به شبكه اینترنت است. سرویس Push Notification به كاربر این امكان را می‌دهد كه به طور دائم به شبكه اینترنت متصل باشد و برای گرفتن اطلاعات یا وارد شدن به سایت موردنظر یا چك كردن ایمیل لازم نیست كاربر به اینترنت وصل شود تنها با فعال كردن سرویس Push می‌تواند به اطلاعات، نرم‌افزارها یا بازی‌های موردنظر خود در شبكه اینترنت دسترسی یابد.

از طرفی كاربر با داشتن چنین سرویسی هنگام دریافت ایمیل یا پیام جدید با صدا یا لرزش گوشی آگاهی می‌یابد و تنها با فشردن یك كلید می‌تواند پیام خود را چك كند. اگر كاربر در یك سایت یا بازی باشد می‌تواند به طور مستقیم اشتراك نرم‌افزار یا بازی را تمدید كند و یا آن را خریداری نماید.

امروزه افراد زیادی به كار برنامه‌نویسی برای گوشی تلفن‌هایی مثل آیفن مشغولند كه بسیاری از آنها موفقیت‌های چشمگیری هم داشته‌اند در این سیستم‌عامل بیش از هزار برنامه كاربردی اضافه شده است.

با طراحی این سیستم شركت اپل قصد داشته تا در دستگاه‌های كوچك و قابل حمل خود امكاناتی تعبیه كند تا نه تنها كار كردن با آن آسان باشد و تمامی نیازهای كاربران را برآورده سازد بلكه تمامی معضلات و مشكلات كاربر را درك نماید و اطلاعاتی از محیط پیرامون به كاربر منتقل كند.

طبق آمار به دست آمده گوشی تلفن همراه آیفن در بین گوشی‌های تلفن همراه ساخته شده، از محبوبیت خاصی در تمام دنیا برخوردار است، به طور حتم یكی از دلایل آن برآورده كردن نیازهای كاربران و آسانی كار با این وسیله است. بدیهی است كه با وجود تعدد شركت‌های تولیدكننده گوشی تلفن‌های همراه، كاربران از محصولاتی استقبال می‌كنند كه دارای امكانات بیشتری بوده و كار كردن با آنها راحت‌تر باشد و نیز خدمات پس از فروش مناسبی را ارائه دهند.

هرچند رقابت در این بازار بسیار مشكل خواهد بود ولی شركت اپل یكی از پیش‌تازان ایده‌های جدید و كاربردیست كه مورد توجه مشتریان و كاربران قرار گرفته است.