نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

Courier، تبلت جدید و منحصربه‌فرد مایكروسافتتعداد بازدیدکنندگان 2761 بازدید نسخه چاپی

مترجم: مهدی فرخی
در حالی كه همه دنیا نفس خود را برای به بازار آمدن Tablet ساخت Apple حبس كرده بودند، با انتشار اخباری در مورد محصول جدید مایكروسافت كه یك تبلت منحصربه‌فرد است، حال می‌بینیم دستگاهی كه باید در انتظارش نفس در سینه حبس می‌كردیم Courier بوده است!

بنا به اخبار منتشر شده، نمونه اولیه این محصول، در مراحل پایانی ساخت می‌باشد. كوریر در واقع یك كتابچه كوچك (Booklet) است. این كتابچه دارای 2 صفحه نمایش 7 اینچی است كه همانند صفحات یك كتاب و از طریق یك لولا كنار هم قرار گرفته‌اند.

این صفحات برای نوشتن، ضربه زدن و نقاشی كردن به كمك قلم مخصوص یا انگشتان دست، طراحی شده‌اند. علامت‌هایی كه نشان دهنده وضعیت‌های مختلف مانند روشن یا خاموش بودن دكمه وایرلس یا وضعیت باتری هستند، در حاشیه یكی از صفحات نشان داده می‌شوند. بر روی روكش پشت نیز دوربینی نصب شده است كه از طریق پد القایی شارژ می‌شود. 

تا همین اواخر پروژه ساخت كوریر همانند پروژه‌های ساخت تجهیزات نظامی، مخفیانه دنبال می‌شد. به طوری كه تنها تعداد كمی از مهندسین و اعضای هیئت مدیره مایكروسافت از ساخت آن اطلاع داشتند. اما در حال حاضر این پروژه در مرحله‌ای است كه شركت مایكروسافت قصد دارد كوریر را به دست كاربران آزمایشی سپرده و طراحی ساخت آن را در اختیار شركت‌های خاص بگذارد.

تجربه كار با كوریر تجربه‌ای است بسیار متفاوت از tablet كمپانی اپل. چرا كه كوریر دارای دو صفحه لمسی و مجهز به مدادی فلزی است كه برای هر كدام از حالت‌های مختلف همراه با انگشتان دست، طرح‌ها و كارآیی‌های مختلف در آن پیش‌بینی شده است.

وجود لولا به شما اجازه می‌دهد كه خیلی راحت اطلاعات مورد نظر خود را، از یك صفحه به صفحه دیگر انتقال دهید. این Tablet همچنین دارای نوعی جوهر دیجیتال است كه با نمونه‌های مشابه فرق می‌كند و می‌توان از آن در طراحی‌های مختلف استفاده كرد.

كوریر در واقع نوعی روزنامه دیجیتال است كه قابلیت تشخیص دست‌خط را هم دارد. یكی از مزایای بسیار مفید و چشمگیر این دستگاه، ابعاد بسیار كوچك آن است.  قطری كمتر از یك اینچ، وزنی كمتر از یك پوند و طولی كه در حالت بسته بودن تنها كمی از 7 اینچ بیشتر است و عرضی تقریباً برابر با 5 اینچ دارد.

این ابعاد به شما اجازه می‌دهد این وسیله را در هر مكان و هر زمانی كه خواستید مورد استفاده قرار دهید.  در دو لایه این وسیله زیبا از چیپ Tegra2 استفاده شده است و دستگاه قادر به اجرای ویندوز CE6 می‌باشد. این وسیله همچنین طوری طراحی شده است كه شامل یكE-reader، یك دوربین دیجیتال و یك خروجی هدفون می‌باشد.

كوریر در واقع یك روزنامه دیجیتال چند كاره است كه به خوبی جایگزین نمونه‌های قدیمی می‌شود و به شكل شگفت‌انگیزی كاملاً قابل حمل می‌باشد. این دستگاه یكی از ساخته‌های ناب شركت مایكروسافت است كه به دانش‌آموزان و دانشجویان كمك می‌كند تا با یادداشت‌برداری دیجیتال، به جای یادداشت‌برداری سنتی از طریق قلم و كاغذ، بر سرعت درج اطلاعات خود بیفزایند.

چراكه از طریق كوریر می‌توان مطالب، فرمول‌ها و شكل‌ها را، بسیار سریع‌تر و راحت‌تر از Notebook یا  Laptopدرج كرد. هنوز در مورد پرده‌برداری اولیه از این دستگاه بی‌نظیر اخبار درستی در دسترس نیست، اما این طور كه به نظر می‌آید مایكروسافت قصد دارد در فصل سوم یا چهارم سال جاری، محصول تازه خود را روانه بازارهای جهانی كند.