نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

گام بعدی نوكیا

همه جا با سرویس‌های مكان‌یابتعداد بازدیدکنندگان 2851 بازدید نسخه چاپی

نویسنده: مارك سولیتاس
مترجم: قارن گودرزی

در یك محیط سربسته مانند هتل، سالن انتظار فرودگاه یا  ایستگاه قطار به‌ دور از دسترسی مستقیم به آسمانِ باز، اگر بخواهید كسی یا جایی را بیابید، یا راه كم‌ دردسرتری را به یك دوست پیشنهاد كنید دستگاه GPS كمكی به شما نخواهد كرد.

این همان نكته‌ای است كه ارزش مكان‌یاب شما را تعیین می‌كند. چند باری را به خاطر می‌آورم كه خواسته‌ام كسی را در یك مكان وسیع و مملو از جمعیت پیدا كنم. واقعاً داشتن یك نمای عمومی از محلی كه در آن بودیم ــ در مكان‌یابی كه به‌ همراه داشتم ــ كارساز می‌توانست باشد؛ چیزی مثل یك نرم‌افزار فعال.

طبیعی به نظر می‌رسد كه چنین برنامه‌هایی برای برخی لوازم قابل حمل مثلاً گوشی‌های نسل سوم نوكیا تدارك دیده شود. در این صورت مطمئناً خریداران موبایل بهای آن را با كمال میل پرداخت خواهند كرد. نوكیا نیز چنین می‌اندیشد.

این شركت می‌خواهد با ارائه خدمات در زمینه نوینی از مكان‌یابی عرصه رقابت جدیدی را در  لوازم جانبی موبایل و نرم‌افزارهای مرتبط ایجاد كند. به بیان دیگر، نوكیا می‌خواهد دنیای دنیای واقعی را برای كاربران ایندكس كند؛ مانند آنچه گوگل در دنیای مجازی انجام داد. نوكیا حركت خود را نیز با یك دورخیز خوب آغاز كرده است؛ یعنی بكارگیری سرویس‌های متعدد نقشه‌برداری زمینی از جمله Navteq به ‌همراه بزرگ‌ترین پایگاه اینترنتی نقشه‌برداری.

چندی پیش مایكل هالبر ــ نایب ‌رئیس بخش سرویس‌های مكان‌یابی نوكیاــ گفت‌وگویی داشت؛ درباره‌ روزی كه سرویس‌های مكان‌یاب داخل سازه‌ای در دسترس عموم كاربران قرار خواهد گرفت. او می‌گوید: «ما علاقه‌مندیم این سرویس را تا دو سال آینده  در سطح كلیه دستگاه‌های همراه گسترش دهیم.

بسته‌های نرم‌افزاری مكان‌یاب نوكیا (با نام تجاری OVI) شامل نقشه‌ راه‌ها و تعیین مسیرهای رانندگی می‌شود و بسیار كارآمدتر از نقشه‌های معمولی مخصوص افراد پیاده است. با توجه به این ‌كه مسیریابی در مكان‌های مسقف دسترسی‌های مختلفی را برای اتخاد تصمیم بهتر به افراد خارج از محل مورد نظر ارائه می‌كند، مهندسان نوكیان هنوز در حال كاركردن و استخراج جزئیات هستند.

نقشه‌ بناها با استفاده از GPS كامل می‌شود و قطعه‌بندی فضای داخلی سازه‌ها توسط حامل‌های بی‌سیم و نقاط Wi-Fi داخلی انجام می‌گیرد. بدین ترتیب هر گاه یك ست دستی نوكیا و دستگاه‌هایی از این قبیل به ساختمان نزدیك شود تا لحظه‌ ورود با ماهواره‌ GPS مرتبط خواهد بود.

سپس با قطعه‌بندی سلولار و سیستم Wi-Fi درون سازه ارتباط می‌یابد. و نهایتاً یك ارتباط سه‌گانه بین كاربر در حال حركت، ماهواره، تمامی قطعه‌بندی‌های سلولار و سیستم Wi-Fi توسط فناوری نوكیا (در دایره‌ای به شعاع 5 متر درونِ سازه) ایجاد می‌شود.

این اطلاعات پس از ارسال به یك پایگاه نرم‌افزاری پردازش می‌شوند و پس از در كنار هم قرار گرفتنِ تمامی اجزا یك تصویر سه‌بعدی داخلی شكل می‌گیرد. اكنون نسل سوم تلفن‌های همراه و سیستم Wi-Fi نوكیا را قادر می‌سازند كه تمامی تولیداتش را در گوشه و كنار دنیا برای جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز به كار بگیرد.

البته فقط یكسری اطلاعات اولیه كه شامل اطلاعات شخصی كاربران نمی‌شود. نوكیا  یادآور می‌شود اطلاعاتی كه برای تهیه نقشه و مدل داخل بناهای مختلف مورد نیاز است، توسط كاربرانی كه در حال حركت موقعیت خود را ثبت می‌كنند، بدون هیچ هزینه‌ای در اختیار شركت قرار می‌گیرد. همانند آنچه اتومبیل‌های مجهز به دوربین انجام می‌دهند.

آنها خیابان‌ها، شاهراه‌ها و سایر معابر شهری و بین‌شهری را می‌پیمایند و نتیجه تصاویر ارسالی‌شان در گوگل مشاهده می‌شود. بخش تهیه نقشه‌های داخل‌سازه‌ای شركت نوكیا در مسیر خود راه‌های گوناگونی را آزموده است؛ همچنین تجربیاتی در همكاری با سایر شركت‌های خدمات مكان‌یابی داشته است.

از جمله با فیس‌بوك روی یك برنامه‌ كامپیوتری به نام OVi Life Casting كه اطلاعات نرم‌افزار real-time location را با سایر شبكه‌های مختلف تركیب می‌كند. البته شنیده شده گوگل نیز در حال ایجاد یك پایگاه نرم‌افزاری به منظور نقشه‌برداری درون‌سازه‌ای است اما در اختیار داشتن میلیون‌ها كاربر مجهز به دستگاه همراه كه در حال ارسال اطلاعات بكر و دست‌نخورده هستند، زمینه‌ساز برتری نوكیا خواهد بود.
منبع: ماهنامه پی سی ورلد