نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

چراغ جادوی جوملاتعداد بازدیدکنندگان 3158 بازدید نسخه چاپی

كامیار كاظمی- همیشه در كارم با كسانی روبرو شده‌ام  كه نگرانی خاصی درباره داشتن سایت و وارد شدن به دنیای اینترنت داشته‌اند. كارفرمایانی كه با همه ادعایی كه در زمینه كاری خود دارند، اما در برابر طراحی یك سایت ساده حتی نمی‌دانند كه چه می‌خواهند؛ و دردسرهایشان وقتی بیشتر می‌شود كه برای هر كار كوچك و ساده‌ای باید متوسل به طراح سایتشان بشوند و زمانی كه با قرارداد‌های سنگین پشتیبانی سایت هم روبرو می‌شوند از خیر داشتن سایت می‌گذرند.

اما غوطه‌ور شدن در دنیای اینترنت و استفاده از امكانات و موقعیت‌های جدیدی كه این جهان به كاربران خود می‌دهد باعث شده كه برنامه‌نویسانی پا به عرصه بگذارند كه بخواهند كاربران عادی را با این دنیا آشتی داده و حتی دید آنها را نیز كاملاً تغییر دهند و با ارائه بسته‌های آماده كه تا حدود زیادی انعطاف‌پذیر است، نیاز‌های آنها را بر‌طرف سازند. باید یادآور شوم كه آنچه بیان می‌كنم تماماً از تجربیات شخصی من در استفاده از تكنولوژی CMS (بسته‌های آماده برنامه‌نویسی شده برای ایجاد یك سایت) است.

تولد جوملا
جوملا در سال 2005 از مادر خود كه به آن مامبو می‌گفته‌اند زاده شد و در اولین نسخه سعی شد كه كاستی‌های مامبو را رفع كند و اما در نسخه‌های بعدی با زبان برنامه‌نویسی PHP و بانك اطلاعاتی MySQL از ابتدا نوشته شد. با دیدن زبان PHP و بانك اطلاعاتی MySQL، حتماً متوجه شده‌اید كه جوملا باید به صورت متن باز منتشر شده باشد و این یكی از خصوصیات بارز و جالب آن است كه به همه كاربران اجازه دسترسی به كد‌ها و در موارد پیشرفته‌تر بومی‌سازی آن را می‌دهد.

در ابتدا جوملا مانند همه نرم‌افزار‌های نو‌ظهور، دارای كمبود‌ها و مشكلاتی بود و حتی در برابر هك‌های اینترتی از خود ضعف نیز نشان می‌داد كه با گذشت زمان و كار برنامه‌نویسان حرفه‌ای بر روی آن، توانست تا حدود زیادی نواقص خود را بر طرف كند و تا به امروز كه در دنیای بزرگ و وسیع CMS‌ها حرفی برای گفتن دارد، پیش بیاید.

فرزند خلف یا ناخلف؟
جوملا از همان ابتدا دارای رقبای جدی بود كه خود مامبو را می‌توان از آن جمله دانست اما همیشه خود را در میان رقبای خود عقب‌تر ندیده است. امروزه جوملا را با دو بسته قدرتمند دیگر می‌توان مقایسه كرد كه تقریباً از جهاتی در سطح آن می‌باشند؛ یكی وردپرس است و دیگری دروپال.

در مورد نصب آسان، هر سه (جوملا، وردپرس، دروپال) دارای امكانات فوق‌العاده و نصب راحتی هستند كه وردپرس دارای راحتی بیشتر برای كاربران عادی است اما توصیه می‌كنم اگر برای اولین بار است كه از این سیستم‌ها استفاده می‌كنید، حتماً از یك راهنما و یا متخصص بخصوص در زمان خرید هاست استفاده كنید.

از دروپال برای ایجاد وب‌سایت‌های پیشرفته با امكانات زیاد می‌توانید استفاده كنید اما استفاده از آن برای كاربران عادی گیج كننده است و برای وب سایت‌های متوسط كه دارای  سختی استفاده متوسط برای كاربران معمولی هستند و حتی ساخت فروشگاه‌های اینترنتی، جوملا انتخاب خوبی است و اگر طرفدار سادگی در استفاده هستید، وردپرس انتخاب خوبی خواهد بود و خوبی آن زمانی افزایش می‌یابد كه برای ساخت وبلاگ و یا سایت‌های ساده‌تر از آن استفاده كنید.

برای یادگیری در زبان فارسی نیز با آنكه دروپال دارای جامعه مجازی بزرگی در دنیا است اما در زبان فارسی پشتیبانی خوبی برای یادگیری آن نشده است اما جوملا به زبان فارسی دارای آموزش‌ها و گروه‌های پشتیبانی رایگان و انجمن‌های زیادی نیز است كه با كمی جست‌وجو در اینترنت به آنها خواهید رسید. در مورد وردپرس نیز مانند جوملا علاقه‌مندان زیادی فعال هستند كه در دنیای وب می‌توانید بر روی كمك آنها حساب باز كنید. حتماً متوجه شده‌اید كه جوملا در میان سایر CMS‌ها دارای وضعیت مناسبی است و من سعی خواهم كرد كه در مقالات بعدی درباره سایر CMS‌ها و خصوصیات و ویژگی آنها نیز سخن بگویم.


ایرانی‌ها به پیش ...
همان‌طور كه در بالا ذكر كردم جوملا با سرعت خوبی در میان كاربران عادی و حرفه‌ای در كشورمان رشد داشته و به علت متن باز بودن آن به سرعت بومی شده است و انجمن‌ها و سایت‌های زیادی نیز نسخه‌های فارسی شده مخصوص خود را ارائه داده و به سؤالات كاربران برای پشتیبانی آن جوابگو هستند كه همین موضوع می‌تواند شما را برای پوشاندن لباس جوملا بر روی هاستتان ترغیب نماید.

امكانات جوملا برای حرفه‌ای‌ها
تاكنون از امكان و سادگی نصب جوملا برایتان گفتم اما یك نكته قابل اهمیت برای حرفه‌ای‌ها، مواجه شدن با كارفرمایانی است كه امكانات مختلفی را از طراح خود برای سایتشان طلب می‌كنند كه از آمارگیر بازدیدكنندگان سایت گرفته تا داشتن خبرنامه و تبلیغات تصادفی در سایت و نشان دادن وضعیت آب و هوا و تقویم، و حتی یك فروشگاه مشتری‌پسند از آن جمله است.

اینجاست كه حتی یك طراح حرفه‌ای برای برآورده كردن خواسته‌های مشتری خود باید خود را در كد‌ها غرق كرده تا بتواند تا حدودی این نیاز را برطرف كند و در آخر هم با مبلغ‌های زیادی كه برای نوشتن این كد‌ها طلب خواهد كرد مشتری را تا حدودی بدبین به موضوع می‌نماید. اما خصوصیت مهم جوملا در ماژولار بودن آن است؛ یعنی شما برای داشتن یك خبرنامه برای سایتتان می‌توانید در اینترنت كمی جست‌وجو كنید و یك كامپوننت یا ماژول را كه به صورت یك نرم‌افزار كوچك است و برای استفاده نیاز به پایه جوملا دارد را یافته و آن را به راحتی بر روی جوملا نصب كنید و دیگر پول زیادی نیز برای آن نپردازید.

مثلاً برای خرید یك افزونه (كامپوننت یا ماژول) برای فعال كردن خرید اینترنتی از بانك‌های ایرانی، شما حداكثر فقط 30 هزارتومان خواهید پرداخت كه بسیار مناسب است و همین قابل توسعه بودن است كه حرفه‌ای‌ها را برای استفاده از جوملا وسوسه می‌كند.

 بیشتر این كامپوننت‌ها، فارسی آن نیز یافت می‌شود و یا شما با كمی وقت می‌توانید آنها را فارسی و استفاده كرده و حتی به صورت تكی در سایتتان به فروش برسانید و از این راه نیز كسب درآمد كنید و یا در مورد ساخت تم (پوسته) برای سایت‌ها نیز اگر كمی وقت بگذارید می‌توانید با نرم‌افزار‌های تم‌ساز مخصوص، مانند Joomla Template Maker و یا Artisteer  تم را ساخته و از آن استفاده كنید.

امكانات جوملا برای كاربران عادی
منظور از كاربران عادی  كسانی هستند كه دانش كمی در زمینه كامپیوتر و طراحی سایت دارند كه می‌تواند رئیس یك شركت و یا یك كارمند ساده باشد اما توقع زیادی از سایت طراحی شده خود دارند.
مهم‌ترین موضوع برای این كاربران كه معمولاً به آن توجه نمی‌شود پشتیبانی و طرز استفاده از سایت و بطور كلی مدیریت وب‌سایت بعد از طراحی است كه از آپلود یك فایل تا مدیریت كاربران، عضو شدن و گذاشتن مطلب بزرگ‌ترین دغدغه آنها پس از طراحی سایتشان به حساب می‌آید.


اما جوملا دارای ناحیه مدیریتی بسیار ساده و قابل فهم و آموزش برای تمامی افراد است كه با كمی یادگیری به راحتی همین كاربر معمولی می‌تواند مدیریت سایت خود را به دست گرفته و طراح سایت خود را از شر سؤالات و به‌قولی خرده فرمایش‌های خود خلاص نمایند همچنین هزینه كمتری برای پشتیبانی سایت خود مگر در مواقع حساس پرداخت نماید و حتی با نصب یك كامپوننت به صورت اتوماتیك از سایت خود پشتیبان تهیه كرده و دیگر نگران خوابیدن سایت و از دست رفتن اطلاعات نباشند!

یك سر و هزار سودا
برای شما كه هر دقیقه و با دیدن سایت‌های مختلف، سودای داشتن یك امكان جدید را در سر می‌پرورانید با كمی جست‌وجو می‌توانید امكانات زیاد و به‌قولی افزونه‌های بسیاری را در كوچه پس كوچه‌های اینترنت  و انجمن‌ها یافته و در سایت خود از آنها لذت ببرید. فقط توجه كنید كه در استفاده از این كامپوننت‌ها زیاده‌روی نكنید تا كاربران خود را در میان انبوه امكانات غیر قابل استفاده گیج نسازید و گاهی باعث سنگین شدن سایتتان نشوید.

امنیت در جوملا
موضوع امنیت در جوملا همواره مسئله قابل توجهی بوده است و همیشه بین موافقان و مخالفان این بسته راه‌گشا بحث‌های جدی مطرح ساخته است اما من طبق تجربه شخصی‌ام ذكر چند نكته را در مورد این موضوع مناسب  می‌دانم. اول اینكه همیشه از آخرین نسخه جوملا استفاده كنید و برای كاهش ریسك استفاده از جوملا، این زحمت را به خود بدهید كه نسخه نصب شده بر روی هاست خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید. و دوم اینكه از كامپوننت‌های مورد تأیید سایت جوملا استفاده كنید زیرا بسیاری از مواقع همین كامپوننت‌های ساده هستند كه باعث ایجاد سوراخ و باگ در سایتتان شده و ضریب امنیت سایت را پایین می‌آورند مانند باگی كه چند وقت پیش  در یكی از كامپوننت‌های ارسال نظر كاربران یافت شد كه به هكر اجازه می‌داد با ارسال چند كد ساده، امكانات مدیریتی سایت را به راحتی به دست گیرد.

در آخر
با آنچه در بالا گفتم نتیجه‌گیری نهایی را به خود شما می‌سپارم و شما می‌توانید چرخی در صفحات اینترنت زده و از نظرات سایر كاربران نیز مطلع شوید اما هیچ‌گاه این CMS را یك مدینه فاضله برای رسیدن به آرزوهاییتان در طراحی ندانید و به آن با دید یك ساخته بشری كه ممكن است مشكلات زیادی داشته باشد و حتی گاهی برخی نیاز‌های شما را بر طرف نسازد بنگرید.

امیدوارم آنچه گفتم شما را در انتخاب یك ابزار مناسب جهت طراحی سایتتان راهنمایی كرده باشد و این مطلب را فقط نتیجه چندین سال كار با این ابزار ریز و درشت بدانید و بس!