نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

چقدر به ویندوز مایكروسافت وفادارهستید؟

نتایج نظرسنجی وفاداری به ویندوز مایكروسافتتعداد بازدیدکنندگان 2827 بازدید نسخه چاپی

ترجمه و تألیف: مینا سلطان محمدی
به نظر می‌رسد دوستداران تكنولوژی و پذیرندگان اولیه ویندوز، كمتر از همیشه از آن استفاده می‌كنند. دیگر مایكروسافت یكه‌تازی نمی‌كند و سیستم عامل‌های جدید و پرقدرت، كاربران مایكروسافت را به سوی خود می‌ربایند. نتایج نظرسنجی وفاداری كاربران به ویندوز مایكروسافت این مسئله را روشن می‌كند كه كاربران ویندوز رو به كاهش است.

در بررسی‌های انجام شده به نكات جالبی رسیدم. در چند مقاله‌ای كه در درباره گوگل پلاس نوشته شده بود ابتدا فكر می‌كردم كه گوگل پلاس ربط آنچنانی به فناوری اطلاعات یا تجارت ندارد، اما با مشاهده یك‌سری مطالب و مقالات منتشر شده در وبلاگ (jasonhiner.com) و توییتر، گوگل پلاس و فیس‌بوك و نگاهی به نظرات درباره آن پست‌ها، از آمار كاربران در سیستم عامل‌ها و مرورگر‌های وب بهت زده شدم.

متوجه شدم كه محبوبیت ویندوز مایكروسافت مراتب آن كمتر از حد انتظار بود (كمتر از50 %) و اینترنت اكسپلورر در جایگاه قبلی خود در هیچ جا یافت نشد. بطور طبیعی، كسانی كه آن مقالات را خواندند جزو پذیرندگان اولیه بخصوص دوستداران تكنولوژی، كدنویسان، متخصصان IT و ژورنالیست‌ها بودند. این جمعیت اهل تكنولوژی از كاربران اولیه ویندوز بودند كه سال‌ها از طرفداران پروپاقرص ویندوز مایكروسافت بودند.

نظرسنجی‌ها و نظرات كاربران اشاره به این موضوع داشت كه، ویندوز مایكروسافت به افول قابل توجه‌تری از آنچه انتظار داشتم نزدیك می‌شود. رقابت بزرگ بین لینوكس یا مكینتاش نیست بلكه در تلفن‌های همراه است.

این موضوع مرا به این فكر واداشت تا اطلاعات بیشتری از این موضوع جمع‌آوری كنم، توجهم به نظرسنجی‌ای كه در سایت TechRepublic انجام شده بود تا وفاداری كاربران را به ویندوز مایكروسافت نشان دهد، جلب شد. قبل از اینكه وارد بررسی نظرسنجی شویم، نگاهی به جدول‌های زیر بیندازید:

سیستم‌های عامل
در اینجا مقایسه‌ای از بازدیدكنندگان بر اساس سیستم عامل آمده است. توجه داشته باشید كه تنها یك سوم از تمام بازدیدكنندگان سایت jasonhiner.com از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌كرده‌اند در برابر 80-90 درصدی كه از TechRepublic بازدید كرده‌اند.

مرورگر‌های وب
در این قسمت مقایسه‌ای از بازدیدكنندگان بر اساس مرورگر وب آمده است. توجه داشته باشید كه تقریباً یك سوم از تمام بازدیدكنندگان سایت jasonhiner.com از مرورگر گوگل كروم و دو سوم دیگر از مرورگر فایرفاكس/موزیلا آمده‌اند در حالی كه اینترنت اكسپلورر در كل جایی در این بین ندارد كه نشان می‌دهد حتی بازدیدكنندگان با ویندوز اكثراً از كروم یا فایرفاكس استفاده می‌كنند.

به خاطر داشته باشید كه اعدادی كه ما در اینجا در مورد آن صحبت می‌كنیم در رابطه با سایت jasonhiner.com هستند كه در برابر بلاگ در TechRepublic در مدت مشابه تعداد بسیار كمی است، در ضمن این مقدار در طول تعطیلات آخر هفته در ایالات متحده اندازه‌گیری شده است.

 با این حال نمونه آمار قابل توجهی را نشان می‌دهد. واقعیت این است كه آمار افرادی كه از سایت jasonhiner.com بازدید به عمل آورده‌اند، می‌تواند نشان بدی برای مایكروسافت باشد. تركیب این موضوع با این واقعیت كه در حال حاضر 80٪ از دانشجویان می‌خواهند به جای كامپیوتر شخصی، سیستم‌های مك را بخرند داستان را برای نرم‌افزار ردموند بدتر می‌كند.