نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

دنیای هدفون ها

دانستیهایی مفید در مورد هدفونهاتعداد بازدیدکنندگان 3731 بازدید نسخه چاپی

گردآوری: فاطمه اللهیاری
هدفونهای موجود در بازار تفاوتهای زیادی با یكدیگر دارند و شما باید بتوانید هدفونی را كه با نیازها و سلیقه شما مطابقت دارد برگزینید. انتخاب شما میتواند مدل هایی مانند هدفونهای داخل گوشی، رو گوشی، پشت گوشی و پشت گردنی را در بر بگیرد. هدفونهای نوع اول به راحتی تمامی فضای حفره گوش شما را پوشش میدهند و مدلهای دیگر نیز در فضای خارجی گوش قرار میگیرند.

انتخاب نوع هدفون كاملاً به سلیقه و نوع استفاده فرد بستگی دارد. اگر شما عادت دارید هنگامی كه سر كار هستید به موسیقی گوش بدهید بهتر است از هدفونهای رو گوشی استفاده كنید تا ضمن پوشش دادن تمامی گوش، امكان شنیدن صداها را در كاملترین و بهترین وضعیت آن داشته باشید. اگر مدت زمان زیادی بیرون از منزل هستید و تمایل دارید هنگام پیادهروی به فایلهای صوتی گوش بدهید استفاده از هدفونهای داخل گوشی به سبب كوچكی و سبكی بسیار مناسبتر است.

از آنجا كه تلفنهای همراه معمولاً دارای یك جایگاه اتصال audio  به ابعاد 1.4 اینچ، 2.5 میلیمتر یا 3.5 میلیمتر هستند به آسانی میتوان هدفونها را به وسیله تلفن همراه مورد استفاده قرار داد. البته در صورتی كه شما مایل هستید مكالمات خود را  به صورت هندزفری انجام دهید بهتر است به دنبال هدفونهای مجهز به میكروفون داخلی باشید.

هدفونهای وایرلس از دیگر انواع هدفونها هستند كه به شما اجازه میدهند بدون استفاده از دست و یا وصل كردن كابل به دستگاه پخش موسیقی، آهنگهای دلخواه خود را گوش كنید. در واقع به كمك هدفونهای وایرلس شما قادر خواهید بود بدون مزاحمت سیمهایی كه از اطراف بدنتان آویزان است در حالی كه به موسیقی و فایلهای صوتی گوش میدهید كارهای خود را در داخل یا خارج از منزل به آسانی انجام دهید.
در برخی از تلویزیونها و دستگاههای گیرنده تصویر نیز جایگاههایی جهت اتصال هدفون طراحی شده است تا شما بتوانید بدون اینكه برای اطرافیان مزاحمتی ایجاد كنید به گوش دادن موسیقی و دیگر برنامه ها بپردازید كه البته رایانه ها و ابزارهای بازی نیز در این دسته جای میگیرند.

یكی از كاراییهای مفید هدفونهای امروزی عمل نویزبرداری است. در این عمل نویزهای اطراف با استفاده از موجهای صدا از بین میروند و بنابراین لازم نیست كه شما برای غالب آمدن بر این نویزها، میزان بلندی صدا را تا درجه زیادی بالا ببرید. این عملكرد هدفونها بخصوص زمانی كه شما در هواپیما یا محیط های پرسر و صدا مشغول گوش دادن به یك فایل صوتی هستید بسیار مفید است.

هدفونهای ضد آب از دیگر انواع هدفونها هستند كه میتوانند به همراه جعبههای ضد آب مخصوص دستگاههای پخش موسیقی مورد استفاده قرار بگیرند. این هدفونها مضاف بر اینكه در برابر نفوذ آب كاملاً مقاوم هستند، با ایجاد یك سد غیر قابل نفوذ، از ورود آب به گوشهای شما نیز جلوگیری مینمایند.

تفكیك كردن صدا یكی دیگر از كارایی هایی بسیار مفید برخی هدفونهاست كه به این وسیله میزان ورود صداهای اطراف به كانال گوش شما با ایجاد یك مانع كاهش مییابد. در میان طیف هدفونهای موجود در بازار، برخی از آنها نیز مخصوص كودكان طراحی شدهاند. این نوع هدفونها دارای گوشگیرهایی با اندازه های متفاوت هستند تا برای كاربران متفاوت به راحتی قابل استفاده باشند.

معرفی چند هدفون برتر بازار
CREATIVE AURVANA IN-EAR 2

آخرین محصول پیشنهادی Creative  از طراحی جالب و وزن بسیار سبكی برخوردار است و به همین دلایل درصد انتخاب آن از سوی خریداران بسیار بالاست. اگر چه در صدای خروجی این دستگاه كمبودهایی وجود دارد اما توان بسیار بالای آن برای پخش موسیقیهای كلاسیك و آكوستیك و صوتهای سنگین باس بسیار مناسب است. این هدفون با عملكرد نویزبرداری بسیار عالی خود نشان میدهد كه هنوز گزینه بسیار خوبی است اما برای شنیدن صداهای با سطوح بالاتر، هدفونهای سونی و سنهایزر  را به شما پیشنهاد میكنیم.
www.uk.creative.com

سنهایزر CX 400-II
CX400-II یكی از بهترین و جذابترین هدفونهای موجود میباشد. این هدفون كه با تمام انواع حالتهای صوتی سازگار است نسبت به هدفون Creative عملكرد بهتری در زمینه باس دارد. سر دو لبه این هدفون كه در واقع از دو لایه پلاستیك مدور تشكیل شده از ورود صداهای اضافی به گوش جلوگیری كرده و صداهای زمینه را به نحو چشمگیری كاهش میدهد. علاوه بر این، یك دكمه كروی كنترل صدا روی سیم این هدفون قرار دارد كه به آسانی قادر است میزان صدا را برای مواقعی كه شما بیرون از منزل هستید تغییر دهد.
www.sennheiser.uk

Sony MDR-EX500LP
هدفون تقریباً گرانقیمت سونی به مانند هدفونهای سنهایزر (Sennheiser) صدای گوشنوازی را روانه گوش شما میكند. كاربری این محصول فوقالعاده با سهولتی باورنكردنی مترادف است. تنها مسئلهای كه باید به آن اشاره كرد كوتاه بودن زیاد از حد سیم هدفون گوشی چپ نسب به راست است كه در این حالت شما باید سیم راست را از پشت گردن خود آویزان كنید. البته ما پی بردیم كه این كار نیز باعث میشود یقه شما مدام به آن گیر كند و هدفون از گوشتان خارج شود. اما با همه این احوال هدفون سونی دستگاه بسیار جالب و فوقالعادهای محسوب میشود.
www.sony.co.uk

SHURE SE210
هرچند با مرور شجره نامه Shure درخواهید یافت كه با یك تولیدكننده برجسته در زمینه هدفونهای گرانقیمت مواجه هستید اما متأسفانه محصول جدید این شركت چندان رضایتبخش نیست. طراحی سنجاقمانند گوشیهای این هدفون و نیز صدای یكنواخت و بیروحی كه از آن به گوش شما روانه میشود ناامید كننده است. اما طراحی بسیار خوب، دوام و كیفیت بالا و ارائه طیف گسترده و جالبی از سرهای پلاستیكی قابل تعویض از جمله نقاط مثبت آن میباشد. ظاهر اسفنج مانند این ابزار كه بر اساس ضوابط گوشگیرها ساخته شده است به طرز فوق العادهای نویز را از بین میبرد. 
www.amazon.co.uk

DENON AH-MC600
علاوه بر تمامی هدفونهایی كه در خصوص آنها بحث شد، Denonها طیف وسیعی از این نوع محصولات را در بر میگیرند كه راحتی و سهولت استفاده یكی از امتیازات آنها است. اگر چه كیفیت فوقالعاده صدا و سیستم كاهش نویز از آن یك هدفون تمام عیار نمیسازد اما میتوان آن را سرآمد دیگر هدفونهای ذكر شده تا به اینجا دانست. وجود یك دكمه تقویتكننده روی این دستگاه سبب تقویت هارمونیكهای فركانس بالا میشود و به هنگام پخش فایلهای Mp3 یك صدای بسیار كامل و همه جانبه را ارائه میدهد. این هدفون با وجود قیمت بسیار بالای آن یكی از بهترین دستگاههای موجود در بازار به شمار میآید.
ww.amp3.co.uk

RADIOPAQ DOTS
 صدای حاصل از هدفونهای ارزان قیمتی از این دست، كاملاً متناسب با قیمت آنهاست و كیفیت چندانی را نمیتوان انتظار داشت. گوشگیرهای كوچك آن گرچه به آسانی قابل حمل هستند اما جای دادن آنها در گوش كمی وقتگیر و پر زحمت است. كیفیت صدای این هدفون در حد مقبولی است اما به هیچ وجه قابل رقابت با دیگر هدفونهای ذكر شده در این مقاله نیست. افت صدای خروجی از اسپیكرهای آن به نحوی است كه احساس میشود به زودی قطع خواهد شد. در كل باید گفت سرمایه گذاری روی این نوع هدفون چندان عاقلانه نیست.
www.radiopaqproducts.com