نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

شاید مرسدس خریده‌اید، راننده ماهر آن باشیدتعداد بازدیدکنندگان 3124 بازدید نسخه چاپی

مدت زیادی است كه بحث ERP به عنوان یكی از كارآمدترین سیستم‌های یكپارچه اطلاعاتی در دنیا داغ است. در ایران نیز در چند ماه گذشته در مجلات و ماهنامه‌های مختلف مدیریتی و فنی تمركز خاصی بر روی این سیستم نرم‌افزاری شده است و عوامل موفقیت و شوكت پیاده‌سازی ERP در تجارت خانه‌ها و سازمان‌ها از نقطه نظرهای متفاوتی مورد بررسی قرار گرفته شده است.

در وصف مزایای ERP و اینكه این سیستم نرم‌افزاری كارآمد چقدر در بهینه سازی فرآیندهای یك سازمان موثر بوده و در افزایش كسب‌و‌كار كه خواست هر مدیر تجارت‌خانه‌ای‌ است چه نقشی دارد، مطالب مفید بسیاری ارائه شده است، بیایید درنظر بگیریم كه در اواخر قرن قرن 19، اوایل قرن بیستم هستیم و سیستم erp یك اتومبیل است كه تازه به زندگی بشر وارد شده است و اینكه یك شركت اتومبیل‌سازی پیشگام مانند بنز به ارائه این سیستم كارآمد می‌پردازد.  این شركت مسلماً باید در مورد مزایای داشتن این وسیله، نقش آن در زندگی، مشخصات فنی و قیمت سخنان بسیار بگوید تا فردی قانع شود یك اتومبیل خریداری كند. 

سپس خریدار این وسیله خوشحال از انتخاب خردمندانه و برخورداری از یك مزیت رقابتی در پیشبرد زندگی، سوار اتومبیل می‌شود. وقتی استارت می‌زند و فرمان به دست می‌گیرد تازه متوجه می‌شود راندن این وسیله كارآمد نیازمند مهارت‌های خاص و آمادگی شخص راننده می‌باشد.  در نتیجه یا اتومبیل را  جلوی درب خانه پارك می‌كند و به امید این كه در آینده نزدیك به مهارت لازم دست یابد آن را ترك كرده و اتومبیل برای مدتی یا همیشه خاك می‌خورد و یا با ریسك‌پذیری بالا اتومبیل را می‌راند و به دلیل عدم مهارت به درختی می‌كوبد كه كل هزینه پرداخت شده بر باد فنا می‌رود البته به فرض آنكه به خود آن آسیب نرسیده باشد.

حالا برگردیم به قرن خودمان كه راننده این وسیله كارآمد یعنی ERP، نیروی انسانی سازمان است. از مدیر ارشد تا یك كارمند كه كاربر سیستم است كه اگر قبل از ارائه سویچ این اتومبیل به هر فرد زمان و سرمایه لازم برای ایجاد مهارت‌های لازم و اعطای گواهینامه رانندگی به او درنظر گرفته نشود، ERP شركت به سرنوشت  اشاره شده اتومبیل بنز مبتلا خواهد شد. پس برای این كه ما مدیران بتوانیم از اتومبیل مدرن با قابلیت‌های فنی بالا برای رسیدن به مقصد در كمترین زمان با اطمینان خاطر استفاده كنیم باید رانندگان ماهری در كل سازمان تربیت كرده سپس سویچ را به دست آنها بدهیم.

از آنجایی كه ERP یك برنامه یكپارچه براساس تفكر سیستمی است و فرآیندها و منابع گسسته سازمانی را به یك پیوستگی فرامی‌خواند و در استفاده از منابع ایجاد هم‌افزایی می‌كند، اولین مهارت موردنیاز برای نیروی انسانی، قابلیت و توانایی كار تیمی است. برای آنكه یك فرد مهارت اجرای وظایف خود را در یك تیم دارا باشد  ابتدا باید شناخت كامل از خود و سپس از اعضای دیگر تیم داشته و به قابلیت و محدودیت‌های رفتاری فردی هر یك واقف بوده و احترام بگذارد. دارای قدرت تطبیق‌پردازی بالا برای دستیابی به هدف مشترك تعریف شده بوده و از مهارت برقراری ارتباط مؤثر برخوردار گردد.  مورد دیگری را كه نباید از یاد ببریم این است كه مدیران ارشد یك شركت قبل از اقدام به تجهیز  سازمان به ERP باید قابلیت تغییرپذیری را در افراد خود ایجاد نمود.

موقعیت‌های شغلی هر پرسنل را با قابلیت و انگیزه‌های فردی تطبیق دهند و مدیریت تغییر را در شركت برنامه‌ریزی نمایند و فراموش نكنیم ایجاد مهارت‌های لازم در یك فرد نیازمند سرمایه‌گذاری مناسب صبر و حوصله و شروع از خود به عنوان رهبر سازمان می‌باشد.