نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

‌گل‌مر بحری، كاندیدای حوزه امنیت از گروه اتحاد 15

صنعت جوان، خون جوان و روحیه جوان می‌طلبد

آنلاین / 11 مهر 1390


تعداد بازدیدکنندگان 1590 بازدید نسخه چاپی

‌گل‌مر بحری، كاندیدای حوزه امنیت از گروه اتحاد ۱۵ است. در ادامه گفت‌وگو با وی را می‌خوانید.

خانم بحری، شما علیرغم سن‌تان اما در هر دو دوره هیئت مدیره سازمان با كمیسیون‌های تخصصی همكاری زیادی داشته‌اید. در این باره بگوئید.
من در هر دو دوره سازمان در جلسات كمیسیون افتا شركت داشته‌ام. در دوره اول به دلیل كمرنگ‌تر بودن مبحث امنیت در میان صنف، جلسات افتا بیشتر بر محور مسائل حوزه اینترنت برگزار می‌شد اما در دور دوم تمركز بر حوزه امنیت شدت قابل توجهی داشت.
در دور دوم، كمیسون افتا به عنوان هدف اصلی خود طرحی جهت تعرفه خدمات در امنیت ارائه داد كه در مورد مباحث خدمات آنتی ویروس‌ها من فعالیت جدی‌تری داشتم.

به نظر شما برای حمایت از شركت‌های فعال در زمینه امنیت چه كارهایی می‌توان انجام داد؟
از نظر من دو رویكرد در این خصوص اهمیت ویژه‌ای دارند. یك تمركز سازمان بر جلب اعتماد دولت بر توانایی‌های بخش خصوصی در ارائه راه‌كارهای امنیتی، دوم جذب هر چه بیشتر شركت‌های خصوصی فعال در این حوزه و دسته‌بندی و معرفی توانایی‌ها و ظرفیت‌های این شركت‌ها به بخش دولتی.
متاسفانه در بخش اول تلاش چندانی در این مدت در سازمان صورت نگرفته و آن‌چه در كمیسیون افتا در ارتباط با دولت انجام شده، برگزاری دوره‌های معرفی حوزه‌های امنیت در سازمان بوده كه هنوز جای كار زیادی دارد.

با توجه به این كه یك پای موضوع امنیت در سازمان‌های دولتی است، فكر می‌كنید چه كارهایی برای استفاده از این ظرفیت می‌توانید انجام دهید یا اگر مانعی از جانب آنان وجود دارد چگونه می‌توان با آن برخورد كرد؟
در مورد امنیت متاسفانه مخاطب ما صرفا واحد IT سازمان‌ها نیست. حراست در بسیاری از موارد درگیری تنگاتنگی با این موضوع دارد.
متاسفانه ضعف دومی هم هست مبنی بر عدم اعتماد سازمان‌های دولتی به توانایی‌های عملكردی بخش خصوصی از یك سو و عدم اطمینان به محصولات خارجی از سوی دیگر.
علاوه بر این‌كه ضروری است ظرفیت‌های بخش خصوصی به سازمان‌های دولتی معرفی گردد، خلا واحدی جهت ارزیابی محصولات امنیتی خارجی به شدت احساس می‌شود.

جدای از این موضوع، عدم ارزیابی شركت‌های فعال در حوزه امنیت به صورت مستقل در شورای عالی انفورماتیك نیز همیشه یكی از موانع جدی بوده است. چرا كه شركت‌های فعال در زمینه شبكه به واسطه رتبه بالای خود در این حوزه، گوی رقابت از شركت‌های امنیتی می‌گیرند و در نتیجه ارزیابی در مناقصات ناعادلانه می‌گردد.

شركت شما در سال‌های اخیر خیلی زود توانست رشد كند. فكر می‌كنید چنین انتظاری هم از گلمر بحری برای توسعه صنف می‌توان داشت؟ برنامه‌ی خاصی دارید در این زمینه؟
علت شكوفایی سریع شركت را در حمایت و حضور آقای بحری به عنوان یكی از پیش‌كسوتان صنف می‌دانم و البته استفاده از فكر و ایده‌های جوان و به روز.
این دو دقیقا دو اهرمی است كه در صنف نیز نیاز است. حمایت و حضور پیش‌كسوتان صنف و حضور و فعالیت نیروهای جوان، خلاق و با تحصیلات بالا جهت حفظ كیفیت علمی و عملكردی صنف. با توجه به رشته تحصیلی‌ام(هوش مصنوعی) از یك سو و رشته فعالیت كاری‌ام از سوی دیگر، تصور می‌كنم در مباحث تخصصی و فنی بتوانم‌ موثر عمل كنم.

خیلی‌ها می‌گویند شما جوان هستید و یك زن هستید. فكر می‌كنید گزینه مناسبی برای عضویت در هیئت مدیره باشید؟ چرا؟
به نظرم جوان بودن یعنی انرژی جنگندگی، تلاش و پشتكار مستمر، خلاقیت و نوآوری، امید به تغییر، آرمان‌های بزرگ، به روز بودن و بسیاری امتیازات دیگر.
نگاهی بیاندازید به شركت‌های موفق جوان. نگاهی بیاندازید به آن دسته از این شركت‌ها كه سرعت رشد بالایی تنها در چند سال بعد از تاسیس داشتند. تعداد قابل توجهی از مدیران این شركت‌ها جوان هستند. صنعت IT صنعت جوانی است. صنعت جوان خون جوان و روحیه جوان می‌طلبد.

در نتیجه همان‌طور كه در سوال قبل نیز اشاره كردم، حضور جوان‌ها را در صنف بسیار ضروری می‌دانم. جوان‌ها نیروی محرك اجرا و به شدت اهل عمل هستند و این چیزی است كه صنفو سازمان به آن احتیاج جدی دارد.
اما در خصوص زن بودن با وجود حضور زن‌ها در حرفه IT در ایران و به خصوص در لایه مدیریت، دلیلی برای نبودن‌شان در صنعت نیست. در ضمن لازممی دانم تاكید كنم كه همین گلمر بحری زن و جوان در شركت پاد رشد سریع را به همراه داشته!

برای استفاده از ظرفیت بانوان صنف هم فكری كرده‌اید؟

آن‌چه متاسفانه دردور دوم سازمان بسیار كمرنگ شد كمیسیون زنان بود. بانوان این حرفه می‌باید شناسایی و حمایت شوند و در راستای دفاع از توانایی‌هایشان باید تلاش شود. در جامعه مردسالار ما، لازم است تا فرهنگ سازی زیادی جهت معرفی ظرفیت‌های تخصصی زنان فارغ از جنسیت‌شان صورت گیرد. به نظرم تشكیل مجدد كمیسیون زنان یكی از قدم‌های واجب در دور سوم است و من بر آن تاكید زیادی دارم.