نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

رییس سازمان نظامن صنفی در گفت‌وگوی اختصاصی با ایتنا

هیچكس با تغییر و تحول مشكلی ندارد

آنلاین / 11 مهر 1390


تعداد بازدیدکنندگان 1302 بازدید نسخه چاپی

سومین دوره انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در پیش روست. این رویداد از آنجا كه نتیجه آن عموما در تركیب و جهت‌گیری كلی سازمان كشوری تاثیر جدی دارد، انتخاباتی حساس بوده و عملا به كانون توجه صنف تبدیل می‌شود. شكل‌گیری ائتلاف‌ها و بروز حواشی، كم و بیش از مقدمات طبیعی این اتفاق است.
در آستانه این اتتخابات، ایتنا با پرویز رحمتی كه با برگزیده شدن از همین استان به صندلی ریاست دومین دوره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای كشور تكیه زده، گفت‌وگویی اختصاصی انجام داده كه در ادامه می‌خوانید.

جناب رحمتی، در سازمانی كه اكنون شما ریاستش را بر عهده دارید، یكی از مهم‌ترین انتخاب‌ها در پیش است، فضای حاكم بر این انتخابات را چگونه ارزیابی می‌كنید؟

به نظرم با توجه به تعداد كاندیداهای این دوره ‌به علاوه مباحثی كه از سوی سلائق و گرایشات متفاوت در این مدت مطرح شده، خوشبختانه فضای خوب و شاداب انتخاباتی را شاهدیم،‌ و فقط یك انتخابات صوری برگزار نخواهد شد.
انتخابات زمانی هیجان و گرمی مناسب و لازم را خواهد داشت كه دیدگاه‌ها و نقطه نظرات مختلف در جهت صیقل پیدا كردن مسیر درست و مناسب، رودرروی هم قرار گرفته و به چالش كشیده شوند. آنچه الآن می‌بینیم بیشتر فضای نقد در جهت اصلاح مسیر است.

بعضی معتقدند در فضای فعلی، حاشیه‌پردازی زیاد دیده می‌شود، شما موافقید؟
در همه انتخابات‌ها، و نه فقط انتخابات نظام صنفی، همیشه حواشی وجود دارد، كه در این دوره هم شاهد آن هستیم. اما این كه حاشیه به جای متن قرار نگیرد به تمهیدات كلی طرف‌های ذینفع در انتخابات بستگی دارد كه باید رعایت كنند. ما در جایگاه هیئت مدیره وقت سازمان نظام صنفی و هیئت رییسه برگزار كننده انتخابات، تمام تلاشمان این است كه با تعریف دقیق دستورالعمل انتخابات، شرایطی را فراهم آوریم كه شفافیت لازم ایجاد شود، انتظارمان هم از كلیه كاندیداها كه با حضورشان این فضا را گرم كرده‌اند این است كه در جریان عمل، حال و هوا و تب انتخابات باعث نشود كه جای متن و حاشیه تغییر كند.
من معتقدم كه در حال حاضر، وزن متن بر حاشیه غالب است.

نكته‌ای كه به ویژه در این دوره انتخابات با آن مواجهیم، این نظریه است كه مجموعه صنف و سازمان در حال حاضر، به دلایل مختلف نیازمند یك تغییر و تحول است، شما چنین مطالبه‌ای را در مجموعه صنف احساس می‌كنید؟
اساسا سازمان‌ها موجوداتی زنده به شمار می‌روند كه دائما هم در حال تغییرات تدریجی هستند، بنابراین فكر نمی‌كنم چه در جایگاه فردی، چه در جایگاه بنگاه اقتصادی و چه در مقام سازمان مردم‌نهاد، بتوان مخالفتی با تغییر داشت، و طبیعتا گرایش درست مبتنی بر پذیرایی تغییرات است؛ منتها شعار تغییر، شعاری است بسیار عمومی و كلی كه همه ممكن است آن را عنوان و تبلیغ كنند، اما مهم در پذیرش این شعار این است كه راهبردهای تغییر چیست؟ اهداف و برنامه عملیاتی مورد نظر چیست؟ معیارها و شاخص‌های سنجش تحقق این برنامه تحول و تغییر كدامند؟
بنابراین جدای از این كه طرح شعار تغییر توسط همگان نكته مثبتی است، اما تشخیص این كه این شعارها واقعی و ماهوی و درراستای اهداف سازمان است یا احیانا فقط شعاری سطحی است، به این نكات برمی‌گردد.

خود شما علاقه‌مندید پیش‌بینی خودتان را از این تغییرات در این زمینه ابراز كنید؟
من به عنوان مسئول و متولی برگزاری انتخابات، طبعا هر نوع پیش‌بینی كه داشته باشم را نیز نباید ابراز كنم، چون اصول و تعهد سازمانی حكم می‌كند كه شرایط و فضای بی‌طرفی كاملا حفظ شود.

در مورد حضور و مشاركت صنف در این دوره انتخابات، پیش‌بینی دارید؟
فكر می‌كنم همواره حضور صنف فناوری اطلاعات در دوره‌های گذشته انتخابات، حضور نسبتا مطلوبی بوده است،
و این را با توجه به واقعیت‌ها و انتظارات معقول می‌گویم كه در انتخابات‌ها نهادها و سازمان‌های مردم‌نهاد وجود دارد. اما میزان مشاركت اعضای سازمان نظام صنفی در انتخابات چه در دو دوره سازمان، و چه در قبل از آن در انجمن شركت‌های انفورماتیك، نسبت به نرم و عرف موجود در جامعه، بیشتر بوده است.