نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

بهناز آریا،نامزد انتخابات سازمان و عضو «پیشنهاد20» در گفت‌وگوی اختصاصی با ایتنا؛

مشاركت، سلامت و نظارت؛ سه ركن اصلی انتخابات خبرنگاران صدای صنف هستند

آنلاین / 11 مهر 1390


تعداد بازدیدکنندگان 1383 بازدید نسخه چاپی

بهناز آریا با اشاره به حضور خود در كمیسیون افتا دلیل حضور خود را در انتخاب این دوره چنین بیان كرد:«دلیل اصلی تجربه بسیار خوب من در كمیسیون افتا بود.ما در كمیسیون افتا با جو خوب به وجود آمده علی‌رغم برخی مخالفت‌ها ،علی‌رغم همه مواردی كه گاهی باعث می‌شد ما نتوانیم فعالیت كنیم همبستگی خود را حفظ كردیم، این جمع را نگه داشتیم و عملاً مثل جزیره‌ای توانستیم فعالیت موثر كنیم. این تجربه باعث شد كه من تمایل داشته باشم تا این تجربه را به كل سازمان تعمیم بدهم و این انرژی و این توان را در كمیسیون‌هایی كه بسیاری از آنها فراموش شدند و تشكیل نمی‌شدند یا هر از گاهی با روش‌های خیلی كندی پیش می‌رفتند به جریان بیاندازم. این روال را تغییر یابد و انرژی جوان و جدید به سازمان تزریق شود.»

بهناز آریا - عضو هیئت مدیره و مدیر واحد امنیت كهكشان مشاور ایمن- در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایتنا ضمن اشاره به حمایت اعضای افتا از داشتن نماینده در هیئت مدیره گفت: «به این دلیل كه در انتخابی كه پیش‌رو داریم برخی از دوستان را نخواهیم داشت، مثل مهندس بابادی‌نیا كه دیگر نمی‌توانند در انتخابات شركت كنند و جای خالی‌شان احساس می‌شود، در نتیجه نیازمند بودیم كه حتماً نماینده‌ای در كمیسیون داشته باشیم و حضور افتا را تقویت كنیم.»

وی سخنانش را چنین ادامه داد: «همین‌طور تجربه دیگرم بحث آموزش است كه می‌خواهم آموزش تقویت بشود. واقعاً هدفم فعالیت بوده است. كسی كه وقت و انرژی می‌گذارد چه بهتر كه در جای مؤثرتری این كار را انجام دهد. واقعاً هدفم این بود كه در این مورد موثر باشم و جایگاه افتا و همین‌طور آموزش را بتوانم در سازمان نقویت كنم.»

مدیر آموزش كهكشان نور در مورد پیوستن به لیست «پیشنهاد۲۰» و همكاری با این گروه به خبرنگار ایتنا گفت : «یكی از دلایل اینكه من دیر كاندید شدم این بود كه می‌خواستم ببینم واقعاً افرادی كه كاندید می‌شوند در یك سمت و سوی فكری با من هستند یا خیر، كه من بتوانم واقعاً موثر باشم در سازمان. یكی از دلایل كاندید شدنم این بود كه دیدم این افراد وجود دارند در لیست و به نظرم آمد وجود افرادی كه هم از لحاظ اعتباری در مجموعه شركت‌های رایانه‌ای بسیار اعتبار بالایی داشتند، تجارب بسیار خوبی داشتند، مدیران بسیار موفقی بودند فرصت مناسبی است و وجود این افراد انگیزه‌ای شد كه من حتماً كاندید بشوم و از آن بهتر كه همه آن افرادی كه مدنظر من بودند در كنار هم تشكل پیشنهاد ۲۰ را ایجاد كردند.»

وی در مورد اهداف و شعار گروه فوق افزود: ‌«یكی از بحث‌هایی كه ما همیشه روی آن تاكید داشتیم شعار پیشنهاد ۲۰ یعنی «اعتلا و اقتدار صنفی» بود. ما در صنف رایانه مگر چه چیزی كم داریم از بقیه اصنافی كه وجود دارد ، چرا ما در آن حد دارای اعتبار و اقتدار نیستیم ،چرا ما جزئی از بدنه تصمیم‌گیری كه در كشورمان انجام می‌شود نیستیم. این امر مستلزم آن است كه اعتباری وارد سیستم بشود، اقتداری به سیستم بدهد و سیستم را ببرد به آن سمتی كه ما بتوانیم حرفی برای زدن داشته باشیم كه به عقیده من یعنی افرادی كه در پیشنهاد ۲۰ هستند و امیدوارم كه نه فقط من كه تمام پیشنهاد ۲۰ رای بیاورد و ما بتوانیم سیستم مدیریتی بهتری را در سازمان داشته باشیم.»

آریا در پاسخ به این سئوال كه اگر كسانی از گروه شما رای نیاورند با آنها چه برخوردی خواهد شد به خبرنگار ایتنا توضیح داد: «اتفاقاً این نكته‌ای بود كه ما امروز با همدیگر صحبت می‌كردیم كه شاید یكی از مشكلاتی كه در انتخابات قبلی وجود داشت این بود كه یك ائتلافی تشكیل می شد، آن ائتلاف هم قبلش با هم جلساتی داشتند و یك انتخاباتی اتفاق می افتاد كه بعد از انتخابات همه همدیگر را فراموش می كردند و دیگر آن آرمان‌ها و آن اهداف تمام می شد.»

نامزد انتخابات هئیت مدیره سازمان نظام صنفی و عضو پیشنهاد ۲۰ صحبت‌های خود را چنین ادامه داد: «این چیزی كه ما امروز با هم روی آن توافق نظر ۱۰۰ درصدی داشتیم این بود كه ما مایلیم و تلاش می‌كنیم حتماً فارق از انتخابات و جدا از اینكه چه كسی انتخاب می‌شود یا نمی‌شود، این تفكر و این تشكل به همین شكل به كار خودش ادامه بدهد و به هر روشی كه می‌تواند تأثیر مثبتی در صنف رایانه داشته باشد این هدفمان است و هدفی است كه حتماً برای آن تلاش می‌كنیم.»

بهناز آریا دبیر سابق كمیسیون افتای استان تهران دلایل عدم تشكیل برخی از كمیسیون‌ها و فعالیت كم برخی دیگر را چنین ارزیابی كرد: « یكی از تجربیاتی كه خودمان داشته ایم این است كه فعالیت صنفی داشته‌ایم؛ و در این كمیسیون‌ها بوده‌ایم؛ و به چشم دیده‌ایم كه چه اتفاقی افتاده است. شما وقتی كه وجودت ،حضورت و نظرت تأثیری در سازمان نداشته باشد، دلیلی نمی‌بینید كه وقت بگذارید برای آمدن به كمیسیون. همه افرادی كه در كمیسیون هستند، همه كار و زندگی و هزار جور مسؤلیت دارند. چه دلیلی دارد بیایند وقتشان را بگذارند در كمیسیون شركت كنند؟ باید یك نتیجه مثبتی از كمیسیون بگیرند. متأسفانه یك‌سری از كمیسیون‌ها به دلایل مختلف كه در این فرصت نمی گنجد به این نتایج نرسیدند، یك‌سری مشكلات به وجود آمد و آدم‌ها دلسرد شدند.»

آریا ادامه داد: «این دلسردی باعث شد كه یكسری از كمیسیون‌ها دچار مشكلاتی شوند، همه این‌ها اولین دلیلش عدم مدیریت صحیح بر روی كمیسیون‌ها و عدم وجود روال صحیح برای مشاركت آنها بود، عدم گزارش‌گیری‌های صحیح ،عدم وجود سیستم‌های تشویقی برای كمیسیون‌ها و عدم وجود سیستمی برای تأثیرگذاری كمیسیونها، برای این قضیه چه فكری كردیم ،ما هدفمان این است كه تغییری اتفاق بیفتد در سازمان نظام صنفی بدین شكل كه تفویض اختیار بشود به كمیسیون‌ها یعنی ما عقیده‌مان این است كه افرادی كه درون هیئت مدیره نشسته اند مسلط و محیط به همه موارد نیستند و باید موارد تخصصی به كمیسیون تخصصی خودش ارجاع شده و در آنجا مطرح شود.»

وی نظر و پیشنهاد خود درباره كمیسیون‌ها را نیز چنین بیان كرد:«ما عقیده‌مان این است كه كمیسیون مربوط باید در مورد آن تصمیم‌گیری كند. این كمیسیون نظرش را و نتیجه بررسی‌های خودش را به هیئت مدیره ابلاغ بكند و هیئت مدیره نظر نهایی را بدهد. در حقیقت بازوی اجرایی و مشورتی تمام صنف باید كمیسیون‌ها باشد و این باعث می‌شود كه كمیسیون‌ها تقویت بشوند. چون منی كه در كمیسیون شركت می‌كنم حرفم ،نظرم و رای من اثر داده می‌شود و اگر رای كمیسیون من مثبت باشد بر روی موردی سازمان می‌پذیرد چون كمیسیون تصمیم گرفته است، ما به این روش می‌خواهیم اعضا را جلب بكنیم كه مشاركت كنند. هم جذب اعضا باشد، هم از خرد جمعی استفاده گردد و هم همه بتوانند در سرنوشت صنف تصمیم بگیرند و تأثیر داشته باشند.»

عضو گروه «پیشنهاد۲۰» در مواجهه با این سئوال كه برای مدیران سابق و اسبق و استفاده از تجربیات مدیران قبلی سازمان برنامه‌شما چیست، پاسخ داد: «ما برای همه چیز فكر كرده‌ایم یعنی واقعاً بیهوده ننشسته‌ایم و یك گروه تشكیل دهیم. ما به این قضیه دقیقاً فكر كرده‌ایم.ما یكی از اهدافی كه داریم این است كه ما خیلی از دوستان را داریم كه تجارب بسیار خوب مدیریتی دارند مخصوصاً در كمیسیون‌ها. حیف است كه این تجارب از دست بروند. ما فكر ی كه ‌كردیم این است كه از وجود این افراد به عنوان مشاورین عالی سازمان یا مشاورین عالی كمیسیون استفاده بكنیم.»

وی در این باره شرح داد: «اگر كمیسیونی تشكیل می‌شود شاید بسیاری از افراد آن در این دوره جدید باشند. اصلاً رییس كمیسیون فرد جدیدی باشد، ما از رییس قبلی یا افرادی كه در هیئت مدیره بودند و تجارب خوب و بسیار موفقی داشتند دعوت می‌كنیم كه در كمیسیون‌ها حضور پیدا كنند به عنوان مشاور و از تجربه و از دانششان استفاده كنیم. این صنف برای همه است. اگر شما دو دوره آمدید و دو دوره‌تان تمام شد نباید گفت خداحافظ كه اصلا معقول نیست آنهم به افرادی كه راه و چاه قضیه را می دانند.ما به هیچ وجه نمی‌گذاریم آدم‌هایی كه بدین روش هستند از صنف جدا بشوند و دور بمانند.تلاش می‌كنیم كه آن‌ها را به عنوان مشاورین كمیسیون‌ها و مشاورین هیئت مدیره حتماً در كنارمان داشته باشیم.»

آریا در موردعقیده به استفاده كردن از سم‌پاشی و شانتاژهای خبری در انتخابات توسط گروه پیشنهاد۲۰ صریحا گفت: «نه اصلاً. اگر دقت كرده باشید ما در مقابل هیچ‌یك از سم‌پاشی‌ها و شانتاژهای خبری علیه خود هیچ‌گونه عكس‌العملی انجام نداده‌ایم. ما هدفمان بزرگ‌تر از این حرف‌هاست. ما به اصول پای‌بندیم و با هم عهد كردیم كه حتی اگر منجر به انتخاب نشدن ما و رای نیاوردن ما بشود ما حاضر نیستیم وارد چنین بازی بشویم.»

وی افزود: «ما آبروی خودمان، اعتبار خودمان را كه در این سال‌ها كسب كردیم، حاضر نیستیم به خاطر این قضیه زیر سئوال ببریم و عقیده شخصیمان نیز این نیست. ما آمده‌ایم كه فعالیت جمعی داشته باشیم. اگر توانستیم،اگر صنف مارا پذیرفت و اگر به ما رای داد، چه بهتر و افتخار می كنیم. اگر صنف به ما رای نداد با زور به جایی نمی‌رسیم. »


عضو گروه‌ «پیشنهاد۲۰» در مورد استفاده از سیاست و سیاسی بازی در سازمان گفت: «ما عقیده داریم یك گروه تخصصی هستیم. ما داریم راجع به نظام صنفی رایانه صحبت می‌كنیم. كار ما كار تخصصی است. نه با هیچ گروه سیاسی و نه با سیاسی بازی موافق نیستیم. هركس هم كه در این مورد فعالیت می‌كند، باید خارج از سازمان و خارج از پیشنهاد۲۰ این كار را انجام دهد. هر فرد مستقل می‌تواند برای خودش عقایدش را داشته باشد اما درون صنف ما هیچ اعتقادی به سیاسی بازی نداریم و سیاسی نخواهیم بود.»

بهناز آریا درباره ضعف روابط عمومی سازمان و عدم ارتباط مناسب با خبرنگاران در سازمان گفت: «یكی از بخش‌های نقشه‌راه‌مان در «پیشنهاد۲۰»، تقویت دبیرخانه و روابط‌عمومی سازمان هست. روابط‌عمومی سازمان هم تشكیل شده از یك روابط‌عمومی واحد نخواهد بود و به هر حال روابط‌عمومی سازمان باید با تمامی خبرنگاران و رسانه‌ها در ارتباط باشد.»

مدیر آموزشی موسسه كهكشان نور ادامه داد: «عملاً من قبلاً هم من گفته ام، رسانه‌ها و خبرنگاران صدای صنف هستند، و ما یكی از وظایف مهم‌مان بالا بردن سطح آگاهی جامعه است.من كه در بخش آموزش فعالیت می‌كنم، صد در صد به این موضوع عقیده‌دارم. در نتیجه به نظرمن كاملاً اشتباه بوده است اگر تا به حال به این روش پیش نرفته است. این‌كه ما دقیقاً در این مورد چه می‌خواهیم انجام دهیم این را باید گروهی كه به عنوان هیئت مدیره انتخاب می‌شود، تصمیم بگیرند.

ولی پیشنهاد ۲۰ همان‌طور كه در نشست خبری اخیر هم دیدید واضح است كاملاً به اهمیت روابط عمومی و رسانه‌ها واقف است و صد در صد همان‌طور كه در نقشه راهش پیش‌بینی كرده است، تعامل بیشتر و همكاری بیشتر با رسانه‌ها و خبرنگاران از اهداف عمده این پیشنهاد هست. ما خبرنگاران را به عنوان صدای صنف می‌شناسیم، پس مسلماً به دنبال راهكاری خواهیم بود برای اینكه در كنارمان باشند.»

وی در پایان گفت‌وگو یادآور شد: «در مورد انتخاب باید بگویم، آمده‌ام به خاطر تقویت جایگاه امنیت و جایگاه آموزش و به عنوان عضوی از صنف رایانه وقت و انرژی و زمانم را برای این كار می‌گذارم چون دوست دارم این جایگاه‌ها تقویت شوند. برای انتخاب خوب باید مشاركت بالا داشته باشیم. باید سلامت انتخاباتی داشته باشیم و باید نظارت وجود داشته باشد. یعنی مشاركت،سلامت و نظارت، سه ركنی است كه باید در انتخابات ما رعایت شود.»

آریا اضافه كرد: «انتخابات یك فرصت است و باید به چشم یك فرصت به آن نگاه كرد. فرصتی كه اعضا می‌توانند از آن برای انتخاب صحیح استفاده نمایند. من درخواست می‌كنم از همه اعضای صنف كه مشاركت نمایند، مشاركتی فعال و اجازه ندهند شخص دیگری برایشان تصمیم بگیرد. خودشان در تصمیم گیری شخصاً شركت كنند و از این فرصت استفاده نمایند تا بتوانند سرنوشت خوبی را برای صنف رقم بزنند.»