نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

عضو اتحاد 15 در گفت‌وگو با ایتنا

كمیسیون سخت‌افزار در دوره بعدی باید ضعف دوره گذشته را پوشش دهد

آنلاین / 11 مهر 1390


تعداد بازدیدکنندگان 1325 بازدید نسخه چاپی

«اتحاد 15» یكی از ائتلاف‌های اصلی انتخابات دوره سوم نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران است.
برای معرفی بیشتر برنامه‌های این گروه، احسان بیات از اعضای این اتحاد گفت‌وگویی با ایتنا انجام  داده كه در ادامه می‌خوانید.

آقای بیات، شما در جایی از مصاحبه‌هایتان گفته‌اید كه كمیسیون سخت‌افزار سازمان در دوره گذشته از ضعف زیادی برخوردار بوده و به كمیسیون خاموشی تبدیل شده بود. در صورتی كه انتخاب شدید برنامه‌تان برای رونق مجدد این كمیسیون چیست؟

جلب مشاركت و حضور حداكثری و جدی افرادی كه جدا از بزرگ یا كوچك بودن شركت‌هایشان انگیزه لازم جهت تلاش در شناخت و رفع مشكلات شركت‌های سخت افزاری را داشته باشند می‌تواند به عنوان خون تازه‌ای در این كمیسیون به رونق بیش از پیش آن كمك نماید.

انشاالله با تركیب چهرهای با تجربه و صنفی و افراد با انگیزه شاهد خروجی‌های مثبت و موثر در حل مسایل صنف خواهیم بود و خلاء قبلی پر خواهد شد و امیدواریم بتوانیم ضعف دوره گذشته را جبران كنیم.

چند نمونه از اقدامات عملی كه برای دوره بعدی فكر كرده‌اید اجرا كنید را نام ببرید؟
با شناخت مشكلات روز شركت‌های سخت‌افزاری(كه گریبانگیر اكثریت اعضا باشد) و البته تقریبا همه از آنها آگاه هستند، تشكیل كارگروه‌های تخصصی در زمینه‌های ساماندهی بازار و خدمات پس از فروش، تعرفه و گمركات و ارز، استاندارد و منابع غیرتعرفه‌ای و... جزو اولویت‌های كار می‌باشد كه می‌باید بلافاصله تشكیل و اقدامات لازم جهت تعامل با ارگان‌های مربوطه جهت رفع آنها شروع شود.

در خصوص تعرفه‌های گمركی همیشه حرف و حدیث‌های زیادی وجود داشته است. اهم این موضوعات چیست؟
مسئله تعرفه مسئله حساسی است. از آنجا كه ۹۰% كالا‌های آی‌تی دارای تكنولوژی بالایی هستند كه زمینه تولید آنها در داخل كشور وجود ندارد و از آنجایی كه امروزه كامپیوتر و اینترنت به یك نیاز و ضرورت تبدیل شده است و برای افزایش ضریب نفوذ این اقلام در خانوارها، ارزان‌تر كردن هرچه بیشتر این اقلام از اهداف مهمی است كه می‌باید در دستور كار داشت لذا پایین نگه داشتن تعرفه به این امر كمك خواهد كردتا این كالا هرچه ارزان‌تر در اختیار مردم قرارگیرد.

اما در جایی كه كالایی واقعا امكان تولید داخلی به معنا واقعی تولید را داشته و نه بحث سودجویی و منافع فرد یا شركت خاصی قاعدتا از افزایش منطقی آن كالا در جهت حمایت منطقی از تولید و اشتغال‌زایی حمایت خواهیم كرد.

چه برنامه‌ای دارید كه در كمیسیون‌های سازمان و به ویژه كمیسیون سخت‌افزار منافع شخصی دنبال نشود و بیشتر به فكر آحاد صنف باشد؟
یكی از مهم‌ترین اولویت‌ها از نظر من ایجاد راهكاری برای ارتباط و دریافت حداكثری نقطه نظرات شركت‌های كوچك و بزرگ سخت‌افزاری و مشاركت آنها در اظهارنظرها و تصمیم‌گیری‌های كمیسیون از طریق اس.ام.اس و ایمیل و.. می‌باشد.

كمیسیون متعلق به تمامی شركت‌هابوده و بزرگ و كوچكی و نام آنها ملاك حضور آنها در تصمیم‌گیری‌ها و طرح مشكلات نیست. مطمنا اگر همه اعضا بتوانند به نوعی نقطه نظراتشان را در كمیسیون مطرح كنند و افراد فقط از یك طیف خاص در كمیسیون حضور نداشته باشند، امكان سوءاستفاده شركت یا شركت‌های خاصی وجود نخواهد داشت.