نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

مهار خون‌آشام‌های الكتریكیتعداد بازدیدکنندگان 3694 بازدید نسخه چاپی

نویسنده: لینكولن اسپكتور
برگردان: فرزانه احسانی موید

ساعت یك بعد از نیمه شب است. همه خوابیده‌اند و تلویزیون و كامپیوتر خاموش است و گوشی‌های موبایل و دستگاه‌های MP3 به برق هستند در حالی ‌كه شارژشان پر شده و ظاهراً برقی مصرف نمی‌كنند. با این‌حال تعجب نكنید كه همه این دستگاه‌ها همچنان در حال مصرف برق هستند.
این روز‌ها با هر چه پر رنگ‌تر شدن موضوع حذف یارانه‌های انرژی در كشورمان موضوع كاهش مصرف انرژی به طرق گوناگون نیز مورد توجه عموم شهروندان و نیز مؤسسات و سازمان‌ها قرار گرفته است.

اما جالب است بدانیم این موضوع صرفاً دغدغه ما نیست و از دهه‌ها پیش در اكثر كشور‌های پیشرفته دنیا نیز مورد توجه خاص قرار داشته و محققان و شركت‌های متعددی در تلاش برای چاره‌جویی آن بوده‌اند. در ایالات متحده دستگاهی كه بی‌رویه و سرسام‌آور انرژی مصرف كند را نیروی خون‌آشام (vampire Power) می‌نامند. طبق بررسی‌های آماری در آمریكا در هر واحد مسكونی حدود چهل دستگاه الكتریكی وجود دارد كه بطور مداوم نیروی برق مصرف می‌كنند.

مثلاً دستگاهی مثل كامپیوتر اگر خاموش هم باشد، در صورتی كه دو شاخه آن به برق باشد، حدود 5 وات مصرفِ برق دارد. به همین دلیل كاربران برای از بین بردن یا به حداقل رساندن یك چنین خون‌آشام‌هایی به استفاده از مدل‌های جدید دستگاه‌های شارژر و محافظ روی آورده‌اند. با هم به بررسی این دستگاه‌ها می‌پردازیم.

دستگاه‌های محافظ

اگر به شیوه صحیح از این دستگاه‌ها استفاده شود، به این صورت عمل می‌كنند كه در صورتی‌ كه از دستگاه الكترونیكی كه به برق متصل است استفاده نمی‌كنید،  دستگاه‌ «محافظ سبز» آن را از منبع انرژی قطع می‌كند و دیگر برقی مصرف نمی‌شود و نیز یكی از خروجی‌های آن كار كنترل را انجام می‌دهد و وقتی جریان برق از یك حدی پایین‌تر برود تعدادی از خروجی‌های دیگر را قطع می‌كند و از سایر خروجی‌هایی كه فعال می‌مانند برق كافی به دستگاه‌ها می‌رسد.

چنین كاركردی هم البته زمانی خوب جواب می‌دهد كه بتوانیم برای محافظ تعیین كنیم كه یك دستگاه (یكی از خروجی‌ها) بر بقیه اولویت داشته باشد؛ مثلاً اگر در یك دفتر كار باشد، روشن ماندن كامپیوتر و در منازل، سینمای خانگی بر بقیه دستگاه‌ها اولویت دارد. اگر سیستم‌تان خاموش است، خب، به مانیتور هم احتیاجی ندارید. پس آن را خاموش كنید. خروجی‌هایی كه همیشه روشن می‌مانند قاعدتاً باید به دستگاه‌هایی مثل Router وصل شوند كه همیشه باید روشن بمانند.

من چند نمونه مختلف دستگاه‌های محافظ، مثل Belkin Converse Smart AV، HP Monster Digital Power Center 800G و Trickle Star PC را امتحان كردم و همه آنها مثل تبلیغی كه كرده بودند، خوب كار می‌كردند اما هیچ كدام همه موارد را پوشش نمی‌دهند و همه مزیت‌ها را با هم و یك‌جا ندارند.

مثلاً DVR من همیشه باید روشن بماند چون دائم دارم با آن كار می‌كنم، راهنمای برنامه‌ها راrefresh  می‌كنم، نرم‌افزار دانلود می‌كنم یا ماهواره را برای تغییر و تنظیم كانال‌ها monitor می‌كنم و هر زمان هم باید آماده باشم كه برنامه دلخواهم را ضبط كنم؛ اما حتی در وضعیت استندبای هم 53 وات برق مصرف می‌كند.

با این وجود استفاده از یك محافظ سبز باعث شده تا سینمای خانگی‌ام  در حالت خاموشی 22 وات برق كمتری مصرف كند (با در نظر گرفتن اینكه تلویزیون روزی سه ساعت روشن است، یعنی 14هزار وات‌ساعت در ماه).

دستگاه HP Monster هشتاد دلاری آنقدر بزرگ هست كه آداپتور‌های AC هم به آن می‌خورند و  می‌توان به هركدام از خروجی‌هایش یك  Wall-wart وصل كرد و با وجود 3140 ژول انرژی كه می‌تواند تأمین كند، از دستگاه‌هایی كه به آن متصل می‌شوند خیلی خوب محافظت می‌كند.

از این مدل محافظ می‌توان برای تلفن، اترنت و كابل‌های موازی هم استفاده كرد ولی حتی اگر هیچی هم به آن وصل نباشد به‌خاطر ال‌ای‌دی‌های قشنگ و به‌دردنخورش 6/1 وات برق مصرف می‌كند و همین یك نقطه ضعف محسوب می‌شود و خود دستگاه را یك جورایی تبدیل به خون‌آشام كرده است.

دستگاه سی دلاریِ بِلكین نقطه مقابل مانستر است. خروجی‌ها به هم نزدیك‌ترند و اگر به یكی از آنها wallwart وصل كنید، حتماً راه حداقل یكی از خروجی‌های مجاورش را سد می‌كنید. تلفن و اترنت و كابل ‌موازی را نمی‌توان به آن وصل كرد، وقتی دستگاهی به آن وصل نباشد تقریباً اصلاً برق مصرف نمی‌كند و دلیل موجهی هم برای ژول ریتینگ 1080 اش دارد.

دستگاه دیگری كه امتحان كرده‌ام، تریكل‌استار است. این دستگاه چهل دلار قیمت و شش خروجی دارد كه به خوبی از هم فاصله دارند و یكی از این شش خروجی قابلیت اتصال به Wall-wart  را دارد. همچنین می‌تواند به تلفن وصل شود اما اترنت یا كابل موازی را پشتیبانی نمی‌كند و حفاظت دستگاه‌ها تا 2160 ژول را تضمین می‌كند.

وقتی با دستگاه امتحانش كردم، در حالتی‌ كه هیچ كابلی به آن وصل نباشد بین 0 تا 1/0 وات مصرف برق داشت؛ یعنی اتلاف برق برای كاربر در حد صفر است.

نكته مهم دیگر هم كه كاربر باید به آن توجه كند آستانه نیروی دستگاه است كه وقتی دستگاه به آن حد برسد، خاموش می‌شود یا خروجی‌های switched را روشن می‌كند. هر سه این دستگاه‌ها این كار را به خوبی انجام می‌دهند.

دستگاه‌های شارژ هوشمند
دستگاه‌های رایجی كه برای شارژ باتری‌ها از آنها استفاده می‌شود و همچنین آداپتور‌های AC این قابلیت را ندارند كه تشخیص بدهند تا چه زمانی شارژ كردن و برق رسانی به باتری یا دستگاه را متوقف كنند و به همین دلیل هم هست كه حتی پس از شارژ كامل می‌بینیم كه باز هم در صورتی‌ كه شارژر به برق وصل است، چه دستگاه یا باتری به آن وصل باشد چه هیچی به سر دیگر شارژر یا آداپتور متصل نباشد و آن سر آزاد باشد، هنوز كمی مصرف برق داریم.

اما شارژر‌های هوشمند جدیدی طراحی شده‌اند كه برخلاف مدل‌های قدیمی می‌توانند تشخیص دهند كه چه زمانی احتیاج هست كه برق را جاری و وارد دستگاه كنند و چه زمانی جریان را قطع كنند.

شارژر‌های هوشمند دو تا از رایج‌ترین كابل‌ها را پشتیبانی می‌كنند: كابل یواِس‌بی و رابط آی‌فون و آی‌پاد. البته از آنجایی ‌كه آی‌فون و آی‌پاد با كابل یواس‌بی هم شارژ می‌شود، می‌توان گفت كه در واقع فقط لازم است تا یكی از استاندارد‌های رایج را پشتیبانی كند.

البته این هم هست كه خودِ آی‌فون، آی‌پاد و دستگاه‌هایی كه با كابل یواس‌بی شارژ می‌شوند، در مورد مصرف برق در حین شارژ شدنشان تا حدی هوشمندانه عمل می‌كنند و بعد از اینكه كاملاً شارژ شدند در صورتی‌ كه به برق وصل باشند انرژی الكتریكی بسیار كمی مصرف می‌كنند. اما اگر هم‌زمان چند شارژر را در نزدیكی هم به برق وصل كنید دیگر این‌ طور هوشمندانه عمل نمی‌كند.
من در این مورد هم سه نمونه دستگاه را امتحان كردم: Conserve Valet از همان شركت بیلكین، آی‌پاد و نسخه مینی یواس‌بیِ Ventev Eco Charge .

دستگاه اكوشارژ یك شارژر كوچك و قابل ‌حمل هفده دلاری است كه هنگام اتصال راه خروجی‌های دیگر را سد نمی‌كند و انتهای سیم 62 اینچی آن، بسته به مدلی كه استفاده می‌شود، مینی یواس‌بی، میكرو یواس‌بی، یا پورت اتصال آی‌پاد قرار دارد. همه مدل‌های این دستگاه یك پورت یواس‌بی مخفی هم دارند كه كاربر می‌تواند علاوه بر شارژ مدل خاصی كه شارژر را برای آن خریده است، هر دستگاهی دیگری كه با پورت یواس‌بی شارژ می‌شود را نیز با آن شارژ كند.

ابعاد دستگاه كانورس ولت از شركت بلكین 6 x 9 اینچ و قیمت آن چهل دلار است و چهار خروجی برای اتصال یواس‌بی (یواس‌بی با اندازه استاندارد و رایج و یا یواس‌بی‌های خاص آی‌پاد) دارد. كابل به خروجی دستگاه و وَلِت به پریز دیواری برق متصل می‌شود.

برای شارژ هر دستگاهی باید آن را به كابل یواس‌بی مناسب خودش بزنید و سپس دكمه وَلت آن خروجی را روشن كنید. به این ترتیب كاربر می‌تواند فقط با روشن كردن یكی از پورت‌ها دستگاه خود را شارژ كند و این مزیت بسیار خوبی محسوب می‌شود.

با استفاده از این دستگاه‌های محافظ تا حد زیادی در مصرف برق صرفه جویی می‌شود، به ‌علاوه اینكه كاربران را به شیوه‌های جدید و بهتری هم عادت می‌دهد.

منبع: ماهنامه پی سی ورلد