نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

نسل‌های سومی اسوس!

24 مهر 1390


تعداد بازدیدکنندگان 3286 بازدید نسخه چاپی

مدتی است خبر های مبنی بر عرضه نسل جدید PCI-E 3.0 و استفاده آن در برخی از مادربردها به گوش می‌رسد.

در صورتی كه به تازگی كمپانی اینتل از عرضه نسخه كامل این فناوری صحبت به عمل می‌آورد،بسیار از مادربردها از این فناوری به صورت كامل پشتیبانی نمی‌نمایند و تنها با روش به روز رسانی BIOS و در واقع به صورت نرم افزاری می‌توانند از این قابلیت بهره ببرند!!

مدتی است بازار اخبار عرضه كارت‌های گرافیك نسل بعد ATI و NVIDIA گرم است و همه دوستداران پردازش تصویر منتظر هستند كه این محصولات ارائه شود.

اما یكی از مهم‌ترین ویژگی‌های این سری از كارت‌ها كه باعث بهبود كارایی آن‌ها در مقایسه با محصولات نسل قبل خواهد شد و بسیاری به آن تایید دارند استفاده از رابط PCI-E نسل سه است.

خوب اما در این میان دو موضوع مهم وجود دارد چون از مدتی پیش دیگر كنترلرهای PCI-E در چیپ‌ست تعبیه نمی‌شود و این وظیفه برعهده پردازنده است و دوم این كه چگونه مادربرد از این نسل رابط PCI-E و پردازنده‌هایی كه به این كنترل مجهز هستند، پشتیبانی كند.

خب این دو سئوال دقیقاً مواردی بود كه اسوس را به این فكر انداخت كه نسخه جدید مادربردهای خود را با قابلیت پشتیبانی از این نوع رابط و پردازنده‌های نسل آینده اینتل ارائه كند.

برای پشتیبانی از رابط PCI-E نسل سه اسوس تغییراتی در IC‌های كنترل‌كننده رابط PCI-E ایجاد كرد تا واقعاً رابط‌ها با وجود پردازنده‌های جدید اینتل و كارت‌گرافیك PCI-E نسخه سه در حداكثر پهنای باند كار كنند و نه به صورت نرم‌افزاری این حالت شبیه‌سازی شود!

علاوه بر این اسوس با به‌روزرسانی بایوس‌های مادربردهای خود این امكان را بوجود آورد كه بتوان پردازنده نسل آینده اینتل با نام IVY Bridge را كه بر اساس فناوری ۲۲ نانومتر طراحی می‌شوند و دارای كنترل مجتمع PCI-E نسخه سه هستند را روی مادربردهای جدید نصب كرد.

البته باید این موضوع را هم بگوییم كه در اصل اسوس با یك به‌روزرسانی هوشمندانه توانست امكان پشتیبانی از رابط PCI-E نسخه سه با پهنای باندی برابر با ۳۲ گیگابایت در ثانیه و پردازنده ۲۲ نانومتری را در اختیار شما قرار دهد.