نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

اشتیاق به كتاب‌ خوان‌های الكترونیكی در دنیاتعداد بازدیدکنندگان 3129 بازدید نسخه چاپی

با وجود اینكه از عرضه كتاب‌خوان‌های الكترونیك مدت زمان زیادی نمی‌گذرد، طی چند ماه گذشته این دستگاه‌ها در سایت‌های خبری سر و صدای زیادی به پا كرده‌اند. در ابتدای عرضه این دستگاه‌ها انتظار نمی‌رفت تا این میزان برای كتاب‌خوان‌های الكترونیك در بازار تقاضا وجود داشته باشد ولی به تدریج با مشاهده استقبال خریداران شركت‌های زیادی به جرگه تولیدكنندگان كتاب‌خوان‌های الكترونیك وارد شدند. در حال حاضر شركت‌های سامسونگ، آمازون، سونی و آی‌ریور كتاب‌خوان‌های خود را در اختیار كاربران قرار داده‌اند. 

فعال‌ترین شركت در حوزه شركت آمازون است كه تا كنون سه نسل از كتاب‌خوان‌های خود را با نام‌های Kindle ، Kindle 2 و Kindle DX به بازار عرضه كرده است. آخرین نسخه كتاب‌خوان آمازون در ماه می سال جاری در اختیار علاقه‌مندان به این دستگاه قرار گرفت.  كتاب‌خوان‌های الكترونیك دستگاه‌هایی در اندازه یك دفترچه یادداشت متوسط هستند كه تنها قابلیت آنها نمایش صفحات تك رنگ متنی كتاب‌های الكترونیك است.

اولویت اول تكنولوژیك در این دستگاه‌ها وضوح نوشتاری مانیتور بالای مانیتور حتی در حالتی كه نور پشت مانیتور خاموش باشد است. مانیتور این دستگاه‌ها تك رنگ بوده و متن را با رنگ سیاه در مانیتور نشان می‌دهند. اولویت تكنولوژیك دوم در تولید این دستگاه‌ها مصرف انرژی آنهاست. تولیدكنندگان كتاب‌خوان‌های الكترونیك سعی دارند تا جایی كه ممكن است سادگی خواندن كتاب‌های چاپی را به كتاب‌خوان‌های الكترونیك منتقل كنند به همین دلیل سعی در حذف دغدغه‌هایی مانند تعویض دائم باتری در این دستگاه‌ها را دارند.

هدف سازندگان كتاب‌خوان‌های الكترونیك این است كه با یك باتری قلمی بتوان تا یك هفته با این دستگاه كار كرد. فایل‌های متنی كه با این دستگاه‌ها سازگار هستند از فرمت‌های رایجی چون TXT و PDF بهره می‌برند. همچنین نهایت تلاش صورت می‌گیرد تا این متن‌ها از حجم كمی برخودار باشند. در حال حاضر فروشگاه‌های الكترونیك زیادی به فروش كتاب‌هایی با فرمت‌های سازگار با كتاب‌خوان‌های الكترونیك اشتغال دارند. 

اصلی‌ترین دلیل موفقیت كتاب‌خوان‌های الكترونیك روند رایج در حذف تدریجی متن‌های چاپی و جایگزینی آن با متن‌های الكترونیك است. سادگی خواندن متن‌های الكترونیك نسبت به متن‌های چاپی غیر قابل انكار است چراكه از مزیت‌هایی چون امكان بزرگ نمایی، امكان انتقال با یك حافظه فلش كوچك و امكان علامت‌گذاری قابل تغییر در متن‌ها بهره می‌برند. علاوه بر این هزینه انتشار الكترونیكی از هزینه انتشار چاپی به مراتب كمتر است.

از سوی دیگر كتاب‌هایی كه در این دستگاه به مشتریان ارائه می‌شوند از قیمتی به مراتب پایین‌تر نسبت به كتاب‌های سنتی برخوردار هستند. همچنین به وسیله این دستگاه‌ها می‌توانید به جای یك كتاب، بیشتر از 10 كتاب 400 صفحه‌ای را همیشه همراه خود داشته باشید. برای كتاب‌خوان‌های حرفه‌ای آیا این یك بهشت واقعی نیست؟!

امروزه بسیاری از روزنامه‌ها و مجلات صاحب نام دنیا علاوه بر نسخه چاپی، نسخه الكترونیكی خود را هم در اختیار كاربران با قیمت كمتر قرار می‌دهند. همچنین نشریاتی مانند لوموند بخشی از مطالب خود را تنها با فرمت الكترونیك در اختیار كاربران قرار می‌دهند.  به عقیده كارشناسان تب كتاب‌خوان‌های الكترونیك هم حركتی در این جهت ارزیابی می‌گردد.

انتظار می‌رود كه به زودی در كشور خودمان هم شاهد علاقه مردم به دستگاه‌ها باشیم. البته هنوز كم نیستند كسانی كه كتاب‌های سنتی را به كتاب‌های الكترونیكی ترجیح می‌دهند ولی همیشه ثابت شده كه سنت جای خود را به مدرنیته خواهد داد.